Қурилмани модернизация қилиш орқали йилига 3,0 млрд куб метр табиий газнинг сифатини оширишга эришилди
• Қурилмани модернизация қилиш орқали йилига 3,0 млрд куб метр табиий газнинг сифатини оширишга эришилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 28 декабрдаги ПҚ–4937-сонли “Ўзбекистон Республикасининг 2021–2023 йилларга мўлжалланган инвестиция дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, “Ўзбекнефтгаз” АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаев топшириғи билан нефт ва газни қазиб олиш бошқармалари ва қайта ишлаш заводларида бир қанча инвестицион лойиҳалар амалга оширилди.
Жумладан, йирик лойиҳалардан бири сифатида “Шўртан бош иншоотларида газни амин билан тозалаш қурилмасини модернизация қилиш” бўйича инвестиция лойиҳасини мисол қилиб келтиришимиз мумкин. Ушбу лойиҳанинг қиймати 10,1 млн долларни ташкил этади.
Мазкур лойиҳадан кўзланган мақсад регенерация газлари ва газ сифатини тозалашда самарадорликни оширишдан иборат эди. Лойиҳа доирасида мавжуд амин билан тозалаш қурилмасининг ускуналари модернизация қилинди.
Лойиҳани амалга ошириш учун қурилмага Хитойнинг “EBARA Great Pumps Co., Ltd”, Англиянинг “Invеntог Sistems PS Ltd”, Чехиянинг “Global Industrial Solutions”, Россиянинг “ГМС Нефтемаш”, Ўзбекистоннинг “Ўзбеккимёмаш”АЖ каби заводларида ишлаб чиқарилган ускуналар ўрнатилиб, ишга туширилди.

За счёт модернизации установки достигнуто повышение качества природного газа на 3,0 млрд. кубометров в год
• За счёт модернизации установки достигнуто повышение качества природного газа на 3,0 млрд. кубометров в год
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 декабря 2020 года № ПП–4937 «О мерах по реализации инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2021-2023 годы» по поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева осуществлено ряд инвестиционных проектов в нефтегазодобывающих управлениях и на перерабатывающих заводах.
В частности, в качестве одного из крупных проектов можно привести инвестиционный проект «Модернизация установки по очистке газа с помощью амина на Головном сооружении Шуртан». Стоимость данного проекта составляет 10,1 млн долларов.
Для реализации проекта установка оснащена оборудованием производства «EBARA Great Pumps Co., Ltd.» (Китай), «Inventog Systems PS Ltd.» (Великобритания», «Global Industrial Solutions» (Чихмя), «ГМС Нефтемаш» (Россия) и «Узбекхиммаш» (Узбекистане), и введена в эксплуатацию.
В результате проведенной комплексной работы достигнута очистка и дальнейшее повышение качества природного газа в объеме 3,0 млрд. кубометров в год.