Ушбу рукнда Энергетика вазирлигининг Матбуот-штаби фуқароларнинг саволларига очиқ мулоқот шаклида жавоб бериб боради.
Савол:
Хонадонимда қуёш панеллари ва қуёш сув иситгичларини ўрнатмоқчиман. Ушбу қурилмаларни ўрнатганим учун қандай имкониятларга эга бўламан?
Жавоб: - Аввало, шуни таъкидламоқчи эдикки, қуёш панеллари ва қуёш сув иситгичларини ўрнатганда фуқаролар учун ҳеч қандай қўшимча солиқ ёки тўловлар жорий этилмайди;
- балки, биринчидан ушбу энегосамарадор қурилмаларни ўрнатиш ҳисобига хонадонингизни текин ва узлуксиз электр энергияси билан таъминлаш имконига эга бўласиз;
- Иккинчидан, ўрнатган қуёш панелларингиз орқали ишлаб чиқарилган электр энергиясидан фойдаланган ҳолда ўз эҳтиёжларингиздан ортган қисмини ҳудудий электр тармоқлари корхонасига сотишингиз ҳам мумкин;
- Учинчидан, бугунги кунда Ўзбекистонда жисмоний ва юридик шахсларга қуёш фотоэлектр станциялар, қуёш сув иситгичларини сотиб олиш ва ўрнатиш харажатларининг бир қисми Давлат бюджети ҳисобидан қоплаб берилади;
- Шунингдек, қуёш панеллари ва қуёш сув иситгичларини ўрнатган жисмоний шахслар 3 йил, тадбиркорлик субъектлари эса 10 йил давомида ер ва мулк солиғидан озод бўладилар.

Пресс-штаб запускает видеоформат рубрики «Минэнерго отвечает»
В данной рубрике Пресс-штаб Минэнерго готов ответить на поступающие вопросы от граждан в формате открытого диалога.
Вопрос: Я хочу установить в своей квартире солнечные батареи и солнечные водонагреватели. Какие функции я получу при установке этих устройств?
Ответ: Прежде всего, необходимо отметить, что никаких дополнительных налогов и сборов для граждан при установке солнечных батарей и солнечных водонагревателей не вводится.
В первую очередь, вы сможете обеспечить свой дом бесплатным и бесперебойным электричеством за счет установки этих энергоэффективных устройств;
Во-вторых, вы получите возможность продавать региональной энергетической компании лишнюю выработанную установленными вами солнечными батареями электроэнергию, объем которой превышает ваши необходимые потребности;
В-третьих, в настоящее время, согласно принятым нормативно-правовым актам, физическим и юридическим лицам будет возмещена из государственного бюджета часть стоимости покупки и установки солнечных фотоэлектрических установок, солнечных водонагревателей;
Кроме того, физические лица, устанавливающие солнечные панели и солнечные водонагреватели, будут освобождены от уплаты земельного налога и налога на имущество на 3 года, а предприятия - на 10 лет.