Учта янги ҚФЭС қуриш бўйича тендерда иштирок этишга 15 та халқаро компаниялар томонидан қизиқиш билдирилди
• Учта янги ҚФЭС қуриш бўйича тендерда иштирок этишга 15 та халқаро компаниялар томонидан қизиқиш билдирилди
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигига 3 та қуёш фотоэлектр станцияларини (ҚФЭС) қуриш бўйича мустақил электр энергияси ишлаб чиқарувчилар (инвесторлар – ишлаб чиқарувчилар) учун тендернинг биринчи босқичи (Таклифлар сўрови – RFQ) бошланиши ҳақидаги эълонга жавобан халқаро компаниялардан 15 та аризалар келиб тушди.
Лойиҳа Халқаро молия корпорацияси кўмагида Энергетика вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги томонидан амалга оширилмоқда.
Лойиҳа Наманган, Бухоро ва Хоразм вилоятларида умумий қуввати 500 МВтгача бўлган учта қуёш фотоэлектр станциясини қуришни назарда тутади.
Тендер жараёни энг юқори халқаро стандартлар ҳамда очиқлик ва ошкоралик талабларига мос келади. Тендерда иштирок этишни хоҳловчиларнинг барчасига бепул кириш учун очиқ киришда малака сўрови тақдим этилди.
Тендер комиссияси тендер иштирокчиларидан таклифларни олгандан сўнг, қабул қилинган таклифларнинг тўлиқлиги ва изчиллигини баҳолаш учун юборилади, шундан сўнг малакали иштирокчиларнинг “қисқа рўйхати” эълон қилинади, улар кейинчалик тендернинг иккинчи босқичига (Таклифлар сўрови – RFQ) қўйилади.

Интерес к участию в тендере по проекту строительства трёх новых ФЭС выразило 15 международных компаний
• Интерес к участию в тендере по проекту строительства трёх новых ФЭС выразило 15 международных компаний
В ответ на объявление о начале первого этапа тендера (Запрос на квалификацию – RFQ) для независимых производителей электроэнергии (инвесторов-девелоперов) по проекту строительства 3-х солнечных фотоэлектрических станций (ФЭС), Министерством энергетики Республики Узбекистан, было получено 15 заявок от международных компаний.
Проект реализуется Министерством энергетики, Министерством инвестиций и внешней торговли и Агентством по развитию государственно-частного партнерства при поддержке Международной финансовой корпорации.
Проектом предусмотрено строительство трёх солнечных фотоэлектрических станций общей суммарной мощностью до 500 МВт в Наманганской, Бухарской и Хорезмской областях.
Тендерный процесс проводится в соответствии с высочайшими международными нормами и требованиями открытости и транспарентности. Запрос на квалификацию предоставлялся в открытом доступе с целью создания условий для участия в тендере всех желающих.
После получения заявок от участников тендера, Тендерная комиссия проведёт оценку полноты и соответствия полученных заявок, после чего будет оглашен «короткий список» квалифицированных участников, которые в последствии буду допущены ко второму этапу тендера (Запрос на предложение – RFP).