Энергетика вазирлиги: Электр энергияси ишлаб чиқариш барқарорлигини таъминлаш мақсадида тун-у кун ишлар ташкил этилмоқда
• Энергетика вазирлиги: Электр энергияси ишлаб чиқариш барқарорлигини таъминлаш мақсадида тун-у кун ишлар ташкил этилмоқда
Бугун тунги соат 00:00 да Энергетика вазирлиги, “Иссиқлик электр станциялари” акциядорлик жамияти ҳамда Миллий диспетчерлик маркази билан келишилган ҳолда, Тўрақўрғон иссиқлик электр станцияси 2-энергоблок Ҳавони комплекс тозалаш ускунасида (КВОУ) 1- ва 2-поғона ҳаво фильтрларини (ҳар бирида 624 та) янгилаш ва тозалаш ишлари бошланди.
Ушбу муҳим тадбирга станциянинг барча цехлари ва бўлимларидан малакали мутахассислар жалб қилиниб, ишлар тасдиқланган аниқ схема-режа асосида тун-у кун давомида ҳар бири 32 нафар мутахассисдан иборат иккита сменада ташкил қилинди. “Иссиқлик электр станциялари” акциядорлик жамияти масъул ходимлари раҳбарлигида бошланган ишларга, шунингдек «Шарқтехэнерготаъмир» корхонасининг бир гуруҳ ходимлари ҳам жалб қилинди.
Тадбирга пухта тайёргарлик кўрилганлиги, махсус техникалар иши тўғри ташкил этилганлиги, шунингдек барча ходимлар томонидан ушбу муҳим ишга катта масъулият ва шижоат билан ёндошилганлиги натижасида 2-энергоблокнинг 2-поғона фильтрлари қисқа вақт ичида тўлиқ тозаланди, 1-поғона ҳаво фильтрларини янгиларига алмаштириш ишлари ҳам эрталаб соат 9:00 га қадар тўлиқ якунланди.
Бу ишлардан ташқари, тадбир давомида трансформаторлар изоляторлари мутахассислар томонидан тозалаб чиқилди, шунингдек махсус жалб қилинган “Ўзбекэнергосозлаш” корхонаси мутахассислари томонидан 2-қозон утилизатори паст босимли сув экономайзери трубаларининг ҳолати, яъни коллекторда зарарли қолдиқлар ва ёриқларнинг мавжудлигини аниқлаш мақсадида профилактик текширув ўтказилди ҳамда унинг натижасига асосан тегишли техник хулоса тайёрланади.
- Шуни таъкидлаш лозимки, юқори малакали мутахассислар назоратида амалга оширилган ишлар давомида, энг аввало, инсон манфаатлари ва қадрини юқори қўйган ҳолда хавфсизлик техникасига қатьий риоя қилинишига алоҳида эътибор қаратилдики, бу эса ўз навбатида бажарилган ишларнинг сифатли ҳамда беталофот амалга оширилишига имкон яратди-дейди электростанция бош директори И.Басидов.
Станциянинг қиш кунларида ишончли ишлашини таъминлашга қаратилган тезкор чора-тадбирла якунлангач, бугун 4 декабрь куни соат 14-00 дан бошлаб станциянинг иккинчи энергоблоки қайта ишга туширилди ҳамда айни пайтда станция тўлиқ штат режимида электр энергияси ишлаб чиқармоқда.

Минэнерго: Для обеспечения стабильности выработки электроэнергии работа организована днем и ночью
Сегодня в 00:00 часов, по согласованию с Министерством энергетики Республики Узбекистан, АО «Тепловые электрические станции» и Центром национальной диспетчерской службы, в КВОУ 2-энергоблока Туракурганской тепловой электростанции начались работы по замене и чистке воздушных фильтров 1- и 2-ступени (по 624 штук в каждой ступени).
К столь важному мероприятию были привлечены высококвалифицированные специалисты всех цехов и отделов станции, работа которых была организована строго по утвержденной службой главного инженера схеме размещения оборудования и расстановки людей круглосуточно в две смены по 32 человека. К работам под руководством опытных специалистов АО “Тепловые электрические станции” была также привлечена и группа специалистов специализированного предприятия “Шарктехэнерготаъмир”.
В результате должной организации подготовки к мероприятиям, надлежащей организации работы специальной техники, а также проявления высокой ответственности и упорства всеми, без исключения, привлеченными работниками, в кратчайшее время была полностью завершена чистка всех воздушных фильтров 2-ступени, а к 9:00 утра были закончены работы по замене всех воздушных фильтров 1-ступени на новые.
Помимо указанных работ, во время ремонтных работ специалистами была произведена чистка изоляторов трансформаторов, а специалистами предприятия “Узбекэнергосозлаш” осуществлен профилактический осмотр поверхности водяного экономайзера низкого давления 2-котла утилизатора на предмет наличия вредных отложений и свыщей, по результатам которого будет подготовлено соответствующее техническое заключение.
- Необходимо отметить, что в период проведения работ под руководством высококвалифицированных специалистов, в первую очередь основное внимание было уделено к уважению человеческой ценности и обеспечению их безопасности, что послужило важным фактором качественного и безупречного осуществления выполненных работ - говорит генеральный директор электростанции И.Басидов.
После успешно проведенных ремонтно-профилактических работ, направленные на обеспечение надежной работы электростанции в зимнее время, второй энергоблок электростанции запущена к эксплуатации 14.00 часам 4 декабря текущего года и станция начала вырабатывать электрическую энергию в полном штатном режиме.