Қашқадарёдаги газни дастлабки тайёрлаш қурилмаси орқали 2500 хонадонга газ етказиб бериш имконияти яратилди
• Қашқадарёдаги газни дастлабки тайёрлаш қурилмаси орқали 2500 хонадонга газ етказиб бериш имконияти яратилди
“Ўзбекнефтегаз” АЖнинг Шўртан нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармасига қарашли “Номозбой” газ конидан газни дастлабки тайёрлаш қурилмаси фойдаланишга топширилди. Бу эса Қашқадарё вилоятининг Ғузор тумани аҳолисига янада кўпроқ табиий газ етказиб бериш имконини берди.
Газ қазиб чиқаришни кўпайтиришда паст босимли газ қудуқларидан самарали фойдаланиш ва Ғузор туман аҳолисининг маълум бир қатламини узлуксиз табиий газ билан таъминлаш учун “Шўртан  нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармаси”даги “Жанубий Тандирча” цехига қарашли “Номозбой” кони газни дастлабки тайёрлаш қурилмаси қуриб битказилиб, фойдаланишга топширилди.
Ушбу лойиҳа Президентимизнинг 2017 йил 9 мартда “2017-2021 йилларда углеводород хом ашёсини қазиб олишни ошириш дастурини тасдиқлаш тўғрисида”ги ПҚ-2822-сонли қарорига мувофиқ  амалга оширилди.
Ҳозирда бир кеча-кундузда 40 минг куб метрдан 80 минг куб метргача бўлган ҳажмда истеъмолга қўйилган техник талабларга мос табиий газ “Ҳудудгазтаъминот” АЖ орқали Ғузор туман аҳолисига етказиб берила бошланди. Бу орқали тумандаги 2 500 та хонадонга газ етказиб бериш имконятига эга бўлинди.
Таъкидлаш керакки, “Номозбой” конидаги газни дастлабки тайёрлаш қурилмасининг ишга туширилиши Ғузор туман аҳолиси учун Конститутсиямизнинг 29 йиллигида ўзига хос байрам туҳфаси бўлди.

В Кашкадарье через установку первичной подготовки газа 2500 домохозяйств будут обеспечены природным газом
• В Кашкадарье через установку первичной подготовки газа 2500 домохозяйств будут обеспечены природным газом
Введена в эксплуатацию первая установка подготовки газа на газовом месторождении АО «Узбекнефтегаз» Шуртанского нефтегазодобывающего управления «Номозбой», что позволило подавать еще больше природного газа населению Гузарского района Кашкадарьинской области.
В целях эффективного использования газовых скважин низкого давления для увеличения добычи газа и бесперебойного снабжения природным газом определенной части населения Гузарского района на блоке подготовки газа газоконденсатного месторождения «Номозбой» Шуртанского нефтегазодобывающего управления сдана в эксплуатацию установка «Южная Тандырча».
Данный проект реализован в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан «О программе увеличения добычи углеводородного сырья на 2017–2021 годы» (от 9.03.2017 г. №ПП–2822)
Природный газ, добываемый из скважин низкого давления газоконденсатного месторождения «Номозбой», подготавливается на таких установках и подается на Гузарскую газораспределительную станцию АО «Худудгазтаминот».
В настоящее время населению Гузарского района через АО «Худудгазтаминот» поставляется природный газ в количестве от 40 тыс. кубометров до 80 тыс. кубометров в сутки. Это позволило газифицировать 2,5 тыс. домов Гузарского района.
Запуск первой установки подготовки газа на газовом месторождении «Номозбой» стал особым праздничным подарком для жителей Гузарского района к 29-летию Конституции Республики Узбекистан.