ҚАШҚАДАРЁ ВИЛОЯТИДА GTL ИНВЕСТИЦИЯ ЛОЙИҲАСИНИ АМАЛГА ОШИРИШ ЖАРАЁНИ КЎРИБ ЧИҚИЛДИ
2019 йил 28 октябрь куни Қашқадарё вилоятининг Ғузор туманида "Шўртан ГКМ тозаланган метанга асосланган базасида синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш" инвестиция лойиҳасининг қурилиш майдончасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг маслаҳатчиси, Энергетика вазири — А.С.Султонов раҳбарлигида йиғилиш бўлиб ўтди.
Мажлисда «Ўзбекнефтгаз» АЖ, «Uzbekistan GTL» МЧЖ, «Шўртан ГКМ» МЧЖ раҳбарлари, бош пудратчи «HyundaiEngineeringLtd.» ва «EnterEngineeringPte. Ltd.» консорциуми лойиҳа дирекцияси, лойиҳани бошқариш бўйича маслаҳатчи «TechnipFMC» раҳбарлари, шунингдек бошқа масъул мутахассислар иштирок этдилар.
Учрашувда “Шўртан ГКМ тозаланган метанидан олинган синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш” инвестиция лойиҳасини амалга оширишнинг жорий ҳолати танқидий кўриб чиқилди.
Таъкидланишича, инвестиция лойиҳасини амалга ошириш фаол босқичга ўтган. Бугунги кунга келиб, шартномани "тайёр ҳолда" шартига кўра бажариш 80,4% га етди, қурилиш майдончасига 8 мингга яқин ишчилар, 800 дан ортиқ техника сафарбар қилинган. Асосий технологик ускуналарнинг 85% дан ортиғи қурилиш майдончасига етказиб берилди ва 25,5 минг тоннадан ортиқ ускуналар бўлғуси заводнинг технологик зонасига ўрнатиб бўлинди.
Йиғилиш якунига кўра, қурилиш-монтаж ишларини жадаллаштириш, қурилиш майдончасига қўшимча ишчиларни жалб қилиш, шунингдек, инвестиция лойиҳасини муваффақиятли амалга оширилишини таъминлаш бўйича бир қатор кўрсатмалар берилди.

РАССМОТРЕН ХОД РЕАЛИЗАЦИИ ИНВЕСТИЦИОННОГО ПРОЕКТА GTL В КАШКАДАРЬИНСКОЙ ОБЛАСТИ
На строительной площадке инвестиционного проекта «Производство синтетического жидкого топлива на базе очищенного метана Шуртанского ГХК», в Гузарском районе Кашкадарьинской области, 28 октября 2019 года проведено выездное совещание под руководством Советника Премьер-министра Республики Узбекистан, Министра энергетики – А.С.Султанова.
В совещании приняли участие руководители АО «Узбекнефтегаз», ООО «Uzbekistan GTL», ООО «Шуртанский ГХК», руководители дирекций проекта консорциума генерального подрядчика «Hyundai Engineering Ltd.» и «Enter Engineering Pte. Ltd.», консультанта по управлению проектом TechnipFMC, а также ответственные специалисты.
В ходе выездного совещания критически рассмотрен текущий статус реализации инвестиционного проекта «Производство синтетического жидкого топлива на базе очищенного метана Шуртанского ГХК».
Отмечено что реализация инвестиционного проекта вошла в активную фазу. На сегодняшний день общий прогресс реализации контракта на условиях «под ключ» выполнен на 80,4%, на строительной площадке мобилизовано около 8 тыс. рабочего персонала, задействовано более 800 ед. техники. Более 85% основного технологического оборудования уже доставлено на строительную площадку, и оборудование весом более 25,5 тысяч тонн уже установлено в технологической зоне будущего завода.
По итогам выездного совещания, поручено обеспечить ускорение выполнения строительно-монтажных работ, мобилизацию дополнительного количества рабочего персонала на строительную площадку, а также ряд других поручений, направленных для обеспечения успешной реализации инвестиционного проекта.