Савол: Газ жиҳозларини техник кўрикдан ўтказиш ким томонидан амалга оширилади?
Жавоб: Хонадонларга ўрнатилган газ жиҳоз ва ускуналари фойдаланувлардан, яъни истеъмолчилардан доимий диққат-эътибор ва профилактик техник хизмат кўрсатишни заруриятини талаб қилади. Агар истеъмолчи буларнинг барчасини шунчаки эътиборсиз қолдирса, у ўзи яшаб турган хонадон ва уйларни, шунингдек, ўз оила аъзолари ва яқинларининг ҳаётини хавф остига қўйиши мумкин. Ўзбекистонда хонадонларга ўрнатилган газ жиҳозларига техник хизмат кўрсатиш даврийлиги йилига камида бир марта қилиб белгиланади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Электр энергияси ва табиий газдан фойдаланиш тартибини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги 22-сонли қарори ҳамда ва “Ҳудудгазтаъминот” акциядорлик жамиятининг “Газ хўжалигидан фойдаланишнинг хавфсизлик қоидаларини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарорларига мувофиқ, жисмоний ва юридик шахсларга газ ускуналарига техник ва профилактик хизмат кўрсатиш бўйича мажбурий хизматлар кўрсатиш функциялари юкланган. Шу билан бир қаторда, Акциядорлик жамияти ихтиёрийлик асосида бошқа қатор хизматлар турларини ҳам таклиф этади.
Бугунги кунда “Ҳудудгазтаъминот” АЖ мутахассислари газ ускуналарига техник ва профилактик хизмат кўрсатиш, газ тармоқларининг герметиклигини текшириш, ишга тушириш, тозалаш, шунингдек, газ тақсимлаш пунктларини техник ва жорий созлаш, газ плитаси ҳамда қозонларни ўрнатиш ва таъмирлаш, уй ичи газ жиҳозларини ишга тушириш, қуриш ҳамда монтаж ишлари, истеъмолчилар учун газ тармоқларини лойиҳалаш, шунингдек газ таъминоти соҳасидаги бошқа турдаги техник ишларни олиб бормоқдалар.
Газ жиҳозларига мунтазам техник ва профилактик хизмат кўрсатиш истеъмолчиларга газ мосламаларининг тўғри ишлашига ишонч ҳосил қилиш, уларни тўғри ишлатиш бўйича йўриқномалардан ўтиш, газ сизиб чиқиш ҳолатларини аниқлаш ва бартараф этиш орқали ортиқча газни ҳисобга олишнинг мавжудлигини текшириш, оғир углерод оксиди сўрилиши аниқланганда мўрикон ва вентиляцион каналларни диагностика қилиш ва текшириш ҳамда тасдиқланган техник стандартларга мувофиқ газ қувурларини ётқизиш ва газ ускуналарини ўрнатиш учун лойиҳаларни буюртма қилиш имконини беради.
Газ жиҳозларига техник ва профилактик хизмат кўрсатиш учун истеъмолчилар 104 ёки 1104 рақамларга қўнғироқ қилиб ариза қолдиришлари ёки “Ҳудудгазтаъминот” АЖнинг ҳудудий филиалига мурожаат қилишлари мумкин.

Вопрос: Кто будет проводить техническую экспертизу газового оборудования?
Ответ: Газовые приборы и оборудование требуют внимания и нуждаются в постоянном профилактическом и техническом обслуживании. И если домовладелец это все попросту игнорирует, то он ставит под угрозу жизнь и безопасность членов своей семьи и окружающих лиц, целостность квартир и домов. В Узбекистане периодичность проведения технического обслуживания внутридомового и внутриквартирного газового оборудования установлена не реже 1 раза в год.
В соответствии с постановлениями Кабинета Министров Республики Узбекистан №22 «О дополнительных мерах по совершенствованию порядка пользования электрической энергией и природным газом» и и «Об утверждении правил безопасности газового хозяйства» на АО «Hududgazta’minot» возложены функции оказания физическим и юридическим лицам обязательных услуг по техническому и профилактическому обслуживанию газового оборудования. Наряду с этим акционерное общество предлагает ряд других видов услуг на добровольной основе.
Специалисты сферы проводят техническое и профилактическое обслуживание газового оборудования, проверку на герметичность газовых сетей, наладку, прочистку, а также техническое и профилактическое обслуживание газорегуляторных пунктов, установку и ремонт газовых плит и котлов, пуско-наладочные и строительно-монтажные работы, проектирование газовых сетей потребителей и другие виды технических работ в сфере газоснабжения.
Регулярное проведение технического и профилактического обслуживания газового оборудования позволяет потребителям убедиться в корректной работе газовых приборов, пройти инструктаж по их правильной эксплуатации, проверить наличие лишнего учета газа путем выявления и устранения утечек, осуществить диагностику и осмотр дымоходов при выявлении тяжелого высасывания угарных газов, заказать проектирование на подведение газовых труб и установку газооборудования по утвержденным техническим нормам.
Для технического и профилактического обслуживания газового оборудования потребителям необходимо оставить заявку по единому номеру 104 либо обратиться в районный филиал газоснабжения АО «Hududgazta’minot» по месту жительства.