Энергетика вазирлиги тизимидаги “Иссиқлик электр станциялари” АЖ Коррупцияга қарши 37001:2016 ва сифат менежменти 9001:2015 халқаро стандарт сертификатларини қўлга киритди
• Энергетика вазирлиги тизимидаги “Иссиқлик электр станциялари” АЖ Коррупцияга қарши 37001:2016 ва сифат менежменти 9001:2015 халқаро стандарт сертификатларини қўлга киритди
“Иссиқлик электр станциялари” АЖда “Cert international” халқаро сертификатлаш ташкилоти вакиллари билан бўлиб ўтган учрашув доирасида “Иссиқлик электр станциялари” АЖмарказий аппаратига  коррупцияга қарши ISO 37001:2016 ҳамда сифат менежменти ISO 9001:2015 халқаро сертификатларини топшириш маросими бўлиб ўтди.
Бугунги кунда коррупцияга қарши курашиш ва сифатни бошқариш масалалари нафақат республика корxоналари ва ташкилотлари, балки умуман давлатнинг иқтисодий манфаатлари диққат марказида. Республика раҳбарияти томонидан иқтисодиётнинг барча соҳаларидаги ташкилотларда xалқаро стандартларга мос ишлаб чиқариш тизимини жорий этишга катта эътибор қаратилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 29 июндаги “Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши курашиш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-6013-сонли Фармони ҳамда ISO 37001:2016 “Коррупцияга қарши курашиш менежменти тизимлари – фойдаланиш бўйича талаблар ва тавсиялар” халқаро стандарти ижросини таминлаш мақсадида “Иссиқлик электр станциялари” АЖ “Cert international” халқаро сертификатлаш органи тегишли аудитдан ўтказилиб, натижада ISO 37001:2016 бўйича халқаро сертификат қўлга қиритилди.
Бу борада “Иссиқлик электр станциялари” АЖ тизимида коррупциянинг олдини олиш бўйича тизимли ишлар амалга оширилмоқда, ўтган давр давомида коррупцияга қарши курашиш бўйича халқаро талабларга жавоб берадиган 10 дан ортиқ ички-меъёрий хужжатлар, коррупция рискларини камайтириш бўйича “Йўл харитаси” ишлаб чиқилди, доимий равишда коррупция ва унга қарши курашиш усуллари, Жамиятда комплаенс-назорат тизимини такомиллаштириш бўйича масъул раҳбарлар ва таркибий тузилма ходимлари иштирокида анъанавий вап вебинар ўқувлар ўтказиб келитнмоқда.
Шунингдек, сифат менежменти тизимини ҳалқаро стандарти ижросини таминлаш мақсадида “Иссиқлик электр станциялари” АЖ “Cert international” халқаро сертификатлаш органи тегишли аудитдан ўтказилиб, ISO 9001:2015 бўйича халқаро сертификатни қўлгакиритди.
ISO 9001:2015 стандарти “Иссиқлик электр станциялари” акциядорлик жамиятининг амалга оширилаётган ишлар ва xизматлар сифатини ривожлантириш, республика энергетика бозорида самарали фаолият юритиш, ишлаб чиқариш фаолиятини жаҳонда тан олинган механизмлар асосида ташкил этиш, мавжуд молиявий, теxник ва кадрлар ресурсларидан оқилона фойдаланишни таъминлаш ва бошқарув тизимини оптималлаштириш соҳасида олиб бораётган ишларининг самарадорлигини тасдиқлайди.

Курируемое Министерством энергетики АО «Тепловые электрические станции» получило сертификаты международного стандарта по Противодействию коррупции 37001:2016 и Менеджмента качества 9001:2015
• Курируемое Министерством энергетики АО «Тепловые электрические станции» получило сертификаты международного стандарта по Противодействию коррупции 37001:2016 и Менеджмента качества 9001:2015
В АО «Тепловые электрические станции» в рамках встречи с представителями международной сертификационной организации “Сert international” состоялась церемония вручения центральному аппарату АО «Тепловые электрические станции» международных сертификатов по противодействию коррупции ISO 37001:2016 и менеджмента качества ISO 9001:2015.
Сегодня вопросы противодействия коррупции и управления качеством находятся в центре внимания экономических интересов не только предприятий и организаций республики, но и государства в целом. Руководством республики уделяется большое внимание внедрению международных стандартов в организациях всех отраслей экономики системы производства.
В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 29 июня 2020 года № УП-6013 «О дополнительных мерах по совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан» и международного стандарта ISO 37001:2016 «Системы антикоррупционного менеджмента-требования и рекомендации по использованию» международным органом по сертификации “Cert international” был проведен соответствующий аудит деятельности АО «Тепловые электрические станции» по результатам которого получен международный сертификат ISO 37001:2016.
В этом направлении в системе АО «Тепловые электрические станции»  проводится системная работа по предупреждению коррупции, за истекший период разработано более 10 внутренних нормативных документов, отвечающих международным требованиям по противодействию коррупции, разработана «Дорожная карта» по снижению коррупционных рисков, регулярно проводятся традиционные и веб семинары с участием руководителей и сотрудников структурных подразделений по вопросам коррупции и методов борьбы с ней, также совершенствования системы комплаенс-контроля в обществе.
Также в целях обеспечения исполнения международного стандарта системы менеджмента качества в АО «Тепловые электрические станции»  проведен соответствующий аудит международного органа по сертификации "Cert international" и по результатам получен международный сертификат ISO 9001:2015.
Стандарт ISO 9001: 2015 подтверждает эффективность работы АО «Тепловые электрические станции» в области повышения качества выполняемых работ и услуг, эффективного функционирования на энергетическом рынке республики, организации производственной деятельности на основе всемирно признанных механизмов, обеспечения рационального использования имеющихся финансовых, технических и кадровых ресурсов и оптимизации системы управления.