• Forbes нашри: Ўзбекистон қуёш энергиясидан фойдаланишни мақсад қилган
ь куни нуфузли “Forbes” нашрида Ўзбекистонда қабул қилинган “2019-2030 йилларга мўлжалланган яшил иқтисодиётга ўтиш стратегияси”га бағишланган мақола эълон қилинди.
Муаллиф Л.Кингнинг “Ўзбекистон ўзининг қуёш ва шамол инқилобини илгари суриш учун глобал ҳамкорлар изламоқда” номли материалида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан қабул қилинган Стратегия энергетика тизими қуёш энергиясига эътибор қаратган ҳолда яшил келажакни ўз-ўзидан ривожлантиришга қаратилгани таъкидланган.
Шу билан бирга, нашр замонавий Ўзбекистон учун атроф-муҳитни тиклаш ва муҳофаза қилиш биринчи даражали вазифа эканини қайд этади. Мамлакат эса бунга эришиш, жумладан, “электр тизимини қазиб олинадиган ёқилғидан ядровий, қуёш ва шамол энергиясига ўтказиш” йўлида бормоқда. Шундай қилиб, Стратегиянинг амалга оширилиши атмосферага ҳавога чиқариладиган юз минглаб тонна иссиқхона газларини йўқ қилади.
Л. Кингнинг қайд этишича, “Жорий йилнинг август ойида Марказий Осиёнинг бешта давлати ташқи ишлар вазирлари Вашингтонда президент Байденнинг иқлим ўзгариши бўйича махсус вакили Жон Керри билан учрашиб, умумий манфаатдор масалалар, жумладан, иқлим инқирозини муҳокама қилдилар. C5 + 1 йиғилишида Ўзбекистон 2030 йилгача қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш бўйича белгиланган кўрсаткични 25 фоизга етказиш мажбуриятини олди”.
Муаллиф мамлакатда қайта тикланувчи энергия манбалари лойиҳаларини ривожлантириш истиқболларини қайд этиб, “Ўзбекистон ажойиб қуёш ресурсларига эга: йилига 320 кундан ортиқ қуёшли ва ёзда 100 даража Фаренгейтгача кўтариладиган, аммо қишда гарчи осмон чарақлаб турсада, совуқ ҳарорат нолдан пастга тушади.
Шамол электр станциялари (ШЭС) истиқболига келадиган бўлсак, “Forbes” мақоласида таъкидланишича, тоғли ҳудудларда айрим текис жойларда шамол электр станцияларини ривожланиш учун “шамол ресурслари мўл” экани таъкидланади.
“Улар [Ўзбекистон] атроф-муҳитни асраш ва электр тизимини қайта қуриш бўйича қилаётган ишлари ҳайратланарли ва илҳомлантиради”, дейилади мақолада.

Издание Forbes: Узбекистан нацелен на солнечную энергию
В авторитетном издании Forbes 9 декабря 2021 года опубликована статья, посвященная принятой в Узбекистане «Стратегии перехода к зеленой экономике на 2019–2030 годы».
В материале автора Л. Кинга «Узбекистан ищет глобальных партнеров для продвижения своей солнечной и ветровой революции» отмечается, что Стратегия, принятая по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, нацелена на создание энергосистемы, ориентированной на зеленое будущее с упором на солнечную энергию.
При этом издание отмечает, что восстановление и охрана окружающей среды является для современного Узбекистана первостепенной задачей. И к её достижению страна идёт, в том числе, «переключая электрическую систему с ископаемого топлива на ядерное, солнечное и ветровое». Таким образом, реализация Стратегии позволит ликвидировать сотни тысяч тонн выбросов парниковых газов.
Л. Кинг отмечает, что «в августе текущего года министры иностранных дел пяти стран Центральной Азии встретились в Вашингтоне со специальным посланником президента Байдена по вопросам изменения климата Джоном Керри, чтобы обсудить вопросы, вызывающие общую озабоченность, включая климатический кризис. На встрече C5 + 1 Узбекистан взял на себя обязательство достичь к 2030 году целевого показателя использования возобновляемых источников энергии на уровне 25 процентов».
Автор отмечает перспективность развития проектов ВИЭ в стране, подчеркивая, что «Узбекистан обладает исключительными солнечными ресурсами: более 320 солнечных дней в году и температуры, которые летом поднимаются до 100 градусов по Фаренгейту, но зимой опускаются ниже нуля, хотя небо все еще остается ясным.
Что касается перспективности ветряных электростанций (ВЭС), то в статье Forbes подчеркивается, что в горных районах «ветровой ресурс в изобилии», при том, что и в некоторых равнинных местностях также достаточно ветра для развития ВЭС.
«То, что они [Узбекистан] делают, чтобы сохранить окружающую среду и переделать электрическую систему, головокружительно и вдохновляет», – отмечается в статье.