Энергетика вазирлиги тизимидаги “Тошкент ИЭМ” АЖда иккита янги газ турбина қурилмаларининг қурилиш ишлари бошланди
• Энергетика вазирлиги тизимидаги “Тошкент ИЭМ” АЖда иккита янги газ турбина қурилмаларининг қурилиш ишлари бошланди
Умумий қиймати 109,243 миллион АҚШ доллари бўлган инвестиция лойиҳаси доирасида “Тошкент ИЭМ” АЖда 2023 йилга қадар фойдаланишга топширилиши лозим бўлган ҳар бирининг қуввати 32 МВт бўлган иккита газ турбина қурилмасини бунёд этиш ишлари бошлаб юборилди.
Қурилиш ишларини ташкил қилиш бўйича халқаро тан олинган талаблар асосида тендер эълон қилинди ва тендер натижаларига кўра бош пудратчиси сифатида Туркиянинг “Çalik Enerji” компанияси иштирок этмоқда.
Лойиҳа амалга оширилиши натижасида, марказ томонидан йилига қўшимча 515,6 миллион кВт соат электр ва 690,3 минг Гкал иссиқлик энергияси ишлаб чиқарилади, бунда юқоритежамкор замонавий технологиялар эвазига йилига 219 минг куб метр табиий газ иқтисод қилинади.
Атроф муҳитга чиқарилаётган ифлослантирувчи моддалар 200,5 тоннага камайишига эришилади.
Лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Электр энергетикаси тармоғини жадал ривожлантириш ва молиявий барқарорлигини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 2018 йил 23 октябрдаги ПҚ-3981-сонли қарори ҳамда 2020 йил 9 январдаги “Ўзбекистон Республикасининг 2020-2022 йилларга мўлжалланган инвестиция дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-4563-сонли қарори ижросини таъминлаш доирасида амалга оширилмоқда.

Курируемое Министерством энергетики в АО «Ташкентская ТЭЦ» начато строительство двух новых газотурбинных установок
• Курируемое Министерством энергетики в АО «Ташкентская ТЭЦ» начато строительство двух новых газотурбинных установок
В рамках инвестиционного проекта на общую сумму 109,243 млн. долларов США в АО «Ташкентская ТЭЦ» начаты работы по строительству двух газотурбинных установок мощностью по 32 МВт каждая, которые должны быть введены в эксплуатацию до 2023 года.
На основании международно признанных требований к организации строительных работ был объявлен тендер, и по результатам тендера в качестве генерального подрядчика участвует турецкая компания «Çalik Energy».
В результате реализации проекта АО «Ташкентская ТЭЦ» будет производить дополнительно 515,6 млн. кВт часов электроэнергии и 690,3 тыс. Гкал тепловой энергии в год, при этом за счет современных высокоэффективных технологий будет экономить 219 тыс. кубометров природного газа в год.
Будет достигнуто снижение выбросов загрязняющих веществ в окружающую среду на 200,5 тонн.
Проект реализуется в рамках исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 23 октября 2018 года №ПП-3981 «О мерах по ускоренному развитию и обеспечению финансовой устойчивости электроэнергетической отрасли» и от 9 января 2020 года №ПП-4563 «О мерах по реализации инвестиционной программы республики узбекистан на 2020-2022 годы».