Энергетика вазирлиги ва “Honeywell” ўртасида ҳамкорлик шартномаси имзоланди
Жорий йилнинг 14 декабрь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ва “Honeywell” (АҚШ) компанияси ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги битим ҳамда уни амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” имзоланди.
Унда Ўзбекистон Энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Азим Ахмедхаджаев ва “Honeywell” компанияси вице-президенти Норм Гилсдорф, шунингдек, “Honeywell” компаниясининг Туркия ва Марказий Осиё бўйича президенти Уйгар Доюран иштирок этди.
Тадбир иштирокчилари таъкидлаганидек, мазкур ҳужжатлар Ўзбекистон Энергетика вазирлиги ва унинг тизимидаги ташкилот ва ишлаб чиқариш объектларининг корпоратив бошқарувнинг сифат жиҳатидан янги босқичига ўтишига замин яратиш имконини беради. Бу жараён, хусусан, саноат объектларини, ноишлаб чиқариш бино ва иншоотларини рақамлаштириш, транспорт ва транспорт инфратузилмасини рақамлаштириш ва бошқалар бўйича ечимларни ўз ичига олади.
А.Ахмедхаджаев “Honeywell” компанияси Ўзбекистонда автоматлаштириш ва рақамлаштириш соҳасида кенг тажрибага эга ва ишончли ҳамкор сифатида қабул қилинишини таъкидлади.
Энергетика вазирлиги мамлакат ёқилғи-энергетика комплекси (ЁЭК) учун рақамли трансформация дастурини ишлаб чиқиш ташаббуси билан чиқди, унинг доирасида кенг қамровли халқаро ҳамкорлик, жумладан, “Honeywell” компанияси билан ҳамкорлик олиб борилмоқда. Бу йўналишда Энергетика вазирлиги ва “Honeywell” мутахассисларининг биргаликдаги фаолиятининг яхши натижалари аллақачон йўлга қўйилган бўлиб, биринчи аниқ натижалари 2022 йилда кутилмоқда.
Норм Гилсдорф таъкидлаганидек, 2021 йилда “Honeywell” ва Ўзбекистон Энергетика вазирлиги ўртасидаги ҳамкорлик мамлакат ёқилғи-энергетика комплексини рақамли трансформациялашда иштирок этиш ҳисобига янги босқичга кўтарилади.
Жорий йилнинг сентябрь ойида Энергетика вазирлиги делегацияси Дубайдаги “Honeywell” штаб-квартирасида амалий ташриф билан бўлиб, у ерда саноатни рақамлаштириш бўйича ечимлар тўплами билан батафсил танишди. Ягона рақамли инфратузилма ва дастурий-аппарат платформаси концепциясини амалга оширишда сунъий интеллект (ИИ), машинани ўрганиш (ML) ва саноат буюмлари интернети (IIOT) технологияларидан фойдаланилади.
Шуни қўшимча қилиш керакки, “Honeywell” билан Ўзбекистон энергетика соҳасидаги ҳамкорлик 1991 йилдан кейин “Honeywell” компаниясининг автоматлаштириш тизимлари билан жиҳозланган Бухоро ва Фарғона нефтни қайта ишлаш заводлари лойиҳалари билан бошланган. Кейинчалик, Ўзбекистонда Шўртан газ-кимё мажмуаси, Устюрт газ-кимё мажмуаси, Қандим газни қайта ишлаш мажмуаси қурилиши ва газ қазиб олиш ва ташиш соҳасидаги бошқа лойиҳаларни амалга оширишда ҳамкорлик давом эттирилди. Айни пайтда синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш бўйича UzGTL заводи лойиҳаси бўйича ҳамкорликда ишлар олиб борилмоқда.

Минэнерго и Honeywell подписали Соглашение о сотрудничестве
14 декабря 2021 года в Ташкенте состоялось подписание Соглашения о сотрудничестве между Министерством энергетики Республики Узбекистан и компанией Honeywell (США), а также «Дорожной карты» по его реализации.
В церемонии приняли участие первый заместитель министра энергетики Узбекистана Азим Ахмедходжаев, и Вице-президент компании Honeywell Норм Гилсдорф, а также президент Honeywell в Турции и Центральной Азии Уйгар Доюран.
Как подчеркнули участники церемонии, данные документы позволяют заложить основу для перехода Министерства энергетики Узбекистана и курируемых им организаций и производственных объектов на качественно иной уровень корпоративного управления. Этот процесс включает в себя, в частности, решения по цифровизации промышленных объектов, зданий и сооружений непроизводственного назначения, цифровизации транспорта и транспортной инфраструктуры и т.д.
А. Ахмедходжаев отметил, в Узбекистане воспринимают компанию Honeywell как проверенного и надежного партнера с большим экспертным опытом в сфере автоматизации и цифровизации.
Министерством энергетики инициирована программы цифровой трансформации топливно-энергетического комплекса (ТЭК) страны, в рамках которой идет широкое международное сотрудничество, в том числе, с компанией Honeywell. Уже есть хорошие итоги совместной работы специалистов Минэнерго и Honeywell в данном направлении, первые конкретные результаты которой ожидаются в 2022 году.
Как подчеркнул Норм Гилсдорф, в 2021 году сотрудничество Honeywell и Министерства энергетики Узбекистана выходит на новый уровень в связи с участием в процессе цифровой трансформации топливно-энергетического комплекса страны.
В сентябре этого года делегация Министерства энергетики побывала с рабочим визитом в штаб-квартире Honeywell в г. Дубаи, где детально ознакомилась с пакетом решений по цифровизации в промышленности. Внедрение концепции единой цифровой инфраструктуры и программно-технической платформы использует технологии искусственного интеллекта (ИИ), машинного обучения (ML) и Промышленного Интернета Вещей (IIOT).
Добавим, что сотрудничество с компанией Honeywell в энергетическом секторе Узбекистана началось после 1991 года с проектов Бухарского и Ферганского НПЗ, оснащенных системами автоматизации от Honeywell. Далее партнерство было продолжено при строительстве Шуртанского газо-химического комплекса, Устюртского ГХК, Кандымского газоперерабатывающего комплекса, других проектов в сфере добычи и транспортировки газа в Узбекистане. В настоящее время идет совместная работа в проекте комплекса по производству синтетических топлив UzGTL.