Қораўзак туманида шамол электр станциясини қуриш бўйича битимлар имзоланди
Жорий йилнинг 17 декабрь куни “ACWA Power” (Саудия Арабистони) компанияси билан Қорақалпоғистон Республикасида қуриладиган 100 МВт қувватга эга шамол электр станцияси (ШЭС) лойиҳаси бўйича битимлар имзоланди. Лойиҳа қиймати 108 миллион долларни ташкил этди.
Қораўзак шамол электр станцияси лойиҳаси Ўзбекистондаги биринчи шамол энергетикаси лойиҳаси бўлиб, унинг инвестори очиқ тендер натижаларига кўра танланган “ACWA Power” компанияси бир кВт.соат электр энергияси учун 2,5695 АҚШ цент тарифини таклиф қилиб, тендерда ғолиб чиқди.
Лойиҳани амалга ошириш учун махсус ташкил этилган “ACWA Power Wind Karatau FE LLC” МЧЖ компанияси “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ билан 25 йил муддатга электр энергиясини сотиб олиш шартномасини имзолади. Шунингдек, “ACWA Power Wind Karatau FE LLC” МЧЖ ва “ACWA Power” компаниялари Молия вазирлиги томонидан Ўзбекистон Республикаси ҳукумати билан Давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тўғрисидаги битимни (GSA) имзоладилар.
Ҳужжатларни имзолаш маросимида Энергетика вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Молия вазирлиги ҳузуридаги Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги, Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) вакиллари иштирок этди.
Қораўзак туманидаги шамол электр станцияси “ACWA Power” компаниясининг Ўзбекистондаги тўртинчи лойиҳаси ҳисобланади. Компания, хусусан, “Ўзбекистон Республикасининг Сирдарё вилоятида иккита буғ-газ қурилмасига эга иссиқлик электр станциясини қуриш” лойиҳасини амалга оширишда ҳамкор ҳисобланади.
“Қораўзак шамол электр станцияси учун электр энергиясини сотиб олиш бўйича шартноманинг имзоланиши мамлакатимиз ва компаниямиз учун яна бир муҳим ютуқ бўлди, чунки бу Ўзбекистон ҳукумати билан ўсиб бораётган алоқаларимизни ва мамлакатнинг энергетика соҳасида либерал бозорга ўтиш жараёнини жадаллаштириш бўйича мажбуриятимизни мустаҳкамлайди”, - деди “ACWA Power” компанияси ижрочи вице-президенти Том Тирлинк.
Қорақалпоғистон Республикасидаги ушбу ШЭС лойиҳаси Ўзбекистон ҳукуматининг мамлакат энергетика балансини диверсификация қилиш ва қайта тикланувчи энергиядан фойдаланган ҳолда қувватини ошириш борасидаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлашга қаратилган. 2026 йилга бориб қуёш ва шамол энергиясининг умумий қуввати 8 ГВтни ташкил этиши режалаштирилган.

Подписаны соглашения по строительству ВЭС в Кораузакском районе
17 декабря 2021 года состоялось подписание с компанией ACWA Power (Саудовская Аравия) соглашений по проекту ветряной электростанции (ВЭС) мощностью 100 МВт, которая будет построена в Республике Каракалпакстан. Стоимость проекта составила 108 млн. долл. США.
Проект Кораузакской ВЭС является первым ветроэнергетическим проектом Узбекистана, инвестор которого был выбран по итогам открытого тендера. ACWA Power стала победителем тендера, предложив тариф в размере 2,5695 центов США/кВт•ч электроэнергии.
Созданной специально для реализации проекта компанией ООО «ACWA Power Wind Karatau FE LLC» подписано Соглашение о закупке электроэнергии (PPA) с АО «Национальная электрическая сеть Узбекистана» на срок 25 лет. Также, ООО «ACWA Power Wind Karatau FE LLC» и компанией ACWA Power подписано Соглашение о государственной поддержке (GSA) с Правительством Республики Узбекистан в лице Министерства финансов.
В церемонии подписания приняли участие представители Министерства энергетики, Министерства инвестиций и внешней торговли, Агентства по развитию государственно-частного партнерства при Министерстве финансов, а также Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР).
Ветряная электростанция в Кораузаке является четвертым проектом ACWA Power в Узбекистане. Компания, в частности, является партнёром по реализации проекта «Строительство тепловой электрической станции с двумя парогазовыми установками в Сырдарьинской области Республики Узбекистан».
«Подписание соглашения о закупке электроэнергии для ветряной электростанции в Кораузаке является еще одним знаменательным достижением для страны и для нашей компании, поскольку оно укрепляет наши растущие отношения с правительством Узбекистана и нашу приверженность ускорению энергетического перехода страны к либеральному рынку», - отметил исполнительный вице-президент компании ACWA Power Том Тирлинк.
Данный проект ВЭС в Республике Каракалпакстан направлен на поддержку усилий Правительства Узбекистана по диверсификации энергобаланса страны и увеличению ее мощностей с использованием возобновляемой энергетики. Планируется, что к 2026 году общая мощность солнечной и ветровой энергии составит 8 ГВт.