Хабарингиз бор, жорий йилнинг 22 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан саноатни ривожлантириш, нефть-газ маҳсулотлари ишлаб чиқариш ва истеъмолчиларга мунтазам етказиб бериш борасидаги ишлар таҳлилига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтган эди.
Ушбу йиғилишда давлатимиз раҳбари томонидан углеводород хомашёсини қазиб олиш ва қайта ишлаш ҳажмини ошириш, иқтисодиёт тармоқлари, аҳоли ва экспортга ёқилғини узлуксиз етказиб бериш, технологик сарф-харажат ва йўқотишларни камайтиришга алоҳида эътибор қаратиш зарурлиги таъкидланиб, зарурий топшириқлар берилган эди.
2019 йил 28 октябрь куни Қарши шаҳридаги “Ўзбекнефтгаз”АЖ биносида ушбу топшириқларни жойлардаги ижросини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг маслаҳатчиси, Энергетика вазири Алишер Султонов томонидан йиғилиш бўлиб ўтди.
Тизим раҳбарлари иштирокидаги йиғилишда нефть маҳсулотлари, табиий ва суюлтирилган газ ишлаб чиқариш ҳамда уларни иқтисодиёт тармоқлари ва аҳолига етказиб бериш прогноз кўрсаткичларининг бажарилиш ҳолати таҳлил этилди.
Йиғилиш якунига кўра, муҳокама қилинган масалалар юзасидан тегишли чора-тадбирлар белгиланди.
Унга кўра, режада белгиланган вазифаларни ижросини ўз вақтида таъминламагани учун Муборак нефт ва газ қазиб чиқариш бошқармаси бошлиғи Б.Нарзиев эгаллаб турган лавозимидан озод этилди. Ушбу лавозимга Углеводородларни қазиб чиқариш департаменти бошлиғи Р.Шеров тайинланди.
“Ўзбекнефтгаз” АЖ бошқарув раисининг қазиб чиқариш бўйича ўринбосари Алишер Мустафаев ҳамда Устюрт газ қазиб чиқариш бошқармаси бошлиғи О.Оринбаев ишдаги камчиликлари сабаб қатъий огоҳлантириш олди.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Газли нефт ва газ қазиб чиқариш бошқармаси бошлиғи К.Амоновга ушбу лавозимга яқинда тайинланганлиги сабаб йил якунига қадар қазиб чиқариш кўрсаткичларини янада ошириш талаби қўйилди.

ПРОИЗВЕДЁН АНАЛИЗ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ РУКОВОДИТЕЛЕЙ ПРЕДПРИЯТИЙ НЕФТЕГАЗОВОЙ ОТРАСЛИ
Как вы знаете, 22 октября текущего года Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиеевым было проведено совещание, посвященное анализу работы по развитию промышленности, производству и регулярной поставке нефтегазовой продукции потребителям.
На этом собрании глава нашего государства подчеркнул необходимость уделять особое внимание увеличению объемов добычи и переработки углеводородного сырья, бесперебойной поставке топлива отраслям экономики, населению и экспорту, снижению технологических издержек и потерь. Также были даны необходимые поручения.
28 октября 2019 года в здании АО “Узбекнефтегаз” в городе Карши состоялось совещание под руководством советника премьер-министра Республики Узбекистан, министра энергетики Алишера Султанова с целью обеспечения исполнения данных поручений на местах.
На совещании с участием руководителей систем проанализировано состояние выполнения прогнозных показателей по производству нефтепродуктов, природного и сжиженного газа и их поставке отраслям экономики и населению.
По итогам заседания были определены соответствующие меры по обсуждаемым вопросам.
За несвоевременное обеспечение выполнения задач, определенных в плане, начальник Мубарекского управления по добыче нефти и газа Б.Нарзиев был освобожден от занимаемой должности. На эту должность назначен начальник департамента по добыче углеводородов Р. Шеров.
Заместитель председателя правления АО «Узбекнефтегаз» по добыче Алишер Мустафаев и начальник Устюртского газодобывающего управления О.Оринбаев получили строгое предупреждение за недостатки в работе
Со стороны АО «Узбекнефтегаз» начальнику Газлийского управления по добыче нефти и газа К.Амонову было поручено увеличить объемы добычи к концу года.