Энергетика вазирлиги: Иссиқлик электр станцияларда харидлар трансформацияси самарали амалга оширилмоқда
• Энергетика вазирлиги: Иссиқлик электр станцияларда харидлар трансформацияси самарали амалга оширилмоқда
“Иссиқлик электр станциялари” АЖда давлат харидларини амалга оширишда шаффофликни таъминлаш, молиявий ресурслар ҳамда товар-моддий бойликлардан оқилона фойдаланиш бўйича харидлар трансформацияси лойиҳалари ижроси таъминланмоқда.
Ушбу чора-тадбирлар Ўзбекистон Республикаси “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонуни ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 2 июлдаги ПҚ-5171-сонли “Давлат харидлари шаффофлигини таъминлаш ва самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори доирасида амалга оширилмоқда.
– Аввало, харид жараёнларини такомиллаштириш, шу жумладан коррупцияга қарши курашиш тизимларининг самарадорлигини ошириш, шартномалар тузиш жараёнларида манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш, уларнинг шаффофлигини таъминлаш мақсадида Жамиятимиз ва тизим таркибига барча корхоналарида, бевосита кузатув кенгашларига ҳисоботдор бўлган харидлар трансформацияси офислари ташкил этилди ва малакали мутахассислар жалб қилинди– дейди “Иссиқлик электр станциялари” АЖ бош бухгалтери А.Аҳмаджонов. – Шунингдек, ушбу йўналишга марказий аппарат ва тизим корхоналарида фаолият юритувчи ички аудит хизмати ходимлари ҳам жалб қилиниб, уларнинг ҳисоботлари мунтазам равишда эшитиб борилмоқда, бундан ташқари “Катта тўртлик”ка кирувчи “KPMG” халқаро аудиторлик компанияси томонидан форензик таҳлил ва харидлар аудити бўйича халқаро стандартлар асосида аудиторлик текшируви ўтказилди ва ҳисоботлар олинди.
Юқорида қайд этилган Президент қарорида давлат идоралари томонидан товар-моддий ресурслардан самарали фойдаланиш, уларнинг ҳаракатини кузатиш бўйича давлат солиқ органларининг “Е-aktiv” (E-ombor) автоматлаштирилган ахборот тизимига уланиш ишларини олиб бориш белгиланган.
“Иссиқлик электр станциялари” АЖ ва жамият таркибига кирувчи барча корхоналарда “Е-aktiv” (E-ombor) товар-моддий ресурслар ҳаракатини ҳисобга олиш электрон тизимига ўтишда ҳал этилиши лозим бўлган бир қатор масалаларни ўрганиш, ушбу йўналишда жамиятнинг молиявий ҳамда солиқ ҳисоботларини ўз вақтида ва тўғри расмийлаштирилишига эришиш, шунингдек, йўл қўйилиши мумкин бўлган хато-камчиликларнинг олдини олиш мақсадида Давлат солиқ қўмитаси мутахассислари иштирокида амалий семинар-тренинг ташкил этилди.
Унда корхоналарда фаолият юритувчи молия-ҳисобот соҳаси мутахассислари иштирок этишди. Малака ошириш билан бир қаторда, мутахассислар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоблар олишди.
Ушбу йўналишда “Иссиқлик электр станциялари” АЖда рақамли иқтисодиётни фаол ривожлантириш, замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш бўйича комплекс чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Хусусан, Марказлашган ва автоматлаштирилган бухгалтерия ҳисоби тизимини ишлаб чиқиш, омборларда товар-моддий бойликларнинг ҳаракатини мувофиқлаштириш, шартномаларни расмийлаштириш жараёнларини автоматлаштириш ва кадрлар ҳисобини юритиш мақсадида 1:С “enterprice” (8.3) платформаси жорий этилди.

Минэнерго: Эффективно осуществляется трансформация в сфере закупок на тепловых электростанциях
В АО «Тепловые электрические станции» эффективно обеспечивается реализация проектов трансформации в сфере закупок. По этому направлению особое внимание уделяется обеспечению прозрачности в осуществлении государственных закупок, рациональному использованию финансовых ресурсов и товарно-материальных ценностей.
Данные меры реализуются в рамках исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 2 июля 2021 года №ПП-5171 “О дополнительных мерах по обеспечению прозрачности и повышению эффективности государственных закупок”.
– Прежде всего, в целях совершенствования закупочных процессов, в том числе повышения эффективности антикоррупционных мер, предотвращения конфликта интересов в процессах заключения договоров, обеспечения их прозрачности, на всех предприятиях нашего общества созданы офисы трансформации в сфере закупок, подотчетные непосредственно наблюдательным советам, этой структуре привлечены квалифицированные специалисты, – говорит главный бухгалтер АО «Тепловые электрические станции» А.Ахмаджонов. – К этой работе, также привлечены сотрудники центрального аппарата и службы внутреннего аудита работающие на предприятиях, кроме того, международной аудиторской компанией KPMG которая входит в состав «Big four» была проведена аудиторская проверка на основе международных стандартов аудита закупок, в том числе норм форензик и получены отчеты.
Также, в указанном выше постановлении Президента предусмотрено проведение работ совместно с государственным налоговым органом по внедрению автоматизированной информационной системе «E-Active» (E-омбор) для эффективного использования государственными органами товарно-материальных ресурсов и отслеживания их движения.
В целях изучения ряда вопросов, которые необходимо решить при переходе на электронную систему учета движения товарно-материальных ресурсов  «E-Active» (E-омбор) АО «Тепловые электрические станции» и всех предприятий входящих в состав общества, достижения своевременного и правильного оформления финансовой и налоговой отчетности общества в этом направлении, а также предотвращения ошибок и упущений, был организован практический семинар-тренинг с участием специалистов Государственного налогового комитета.
В нем приняли участие специалисты финансово-отчетной сферы, работающие на предприятиях. Параллельно с повышением квалификации специалисты получали ответы на интересующие их вопросы.
В частности, в этом направлении в АО «Тепловые электрические станции» реализуются комплексные меры по цифровизации, широкому внедрению инновационных информационно-коммуникационных технологий. В этом направлении, в целях разработки централизованной и автоматизированной системы учета, координации движения товарно-материальных ценностей на складах, автоматизации процессов оформления договоров и ведения кадрового учета внедрена платформа 1:С «enterprice» (8.3).