Жиззах вилоятида “ДНС-2” подстанциясининг янги қувватлари ишга туширилди
Аввал хабар қилганимиздек, Жиззах вилоятининг Зарбдор тумани ҳудудида жойлашган “ДНС-2” подстанциясини 110 кВ кучланишдан 220 кВ кучланишга ўзгартириш орқали подстанция қувватини 150 МВА (Мегавольт ампер)га ошириш ишлари якунланди.
Ушбу ишларни амалга ошириш натижасида ҳудуднинг қувват ўтказиш қобилияти 150 МВтга оширилди. Натижада, мазкур ҳудудлар истеъмолчиларини электр энергияси билан барқарор таъминланади.
Жумладан, “Зомин цемент”, “Зомин текстил”, ва “Жиззах контекс” МЧЖлари, “Зомин фарм”, Темир-бетон махсулотларини ишлаб чиқариш корхонаси, Зарбдор тумани ҳудудида 2 та текстил корхонаси, иссиқхоналар, янги ташкил этилаётган фермерларнинг тик қудуқлари, Янгиобод тумани ҳудудида янги ташкил этилаётган фермерларнинг тик қудуқлари, Шароф Рашидов тумани ҳудудида “Жиззах ЭИЗ” филиали каби янги ишлаб чиқариш корхоналарини электр энергияси билан барқарор таъминланади.
Маълумот учун: Ушбу йирик лойиҳа Энергетика вазирлиги тизимидаги “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖнинг ўз маблағлари ҳисобидан амалга оширилди.

Были запущены новые мощности подстанции«ДНС-2» в Джизакской области
В Джизакской области расширены возможности стабильной подачи электроэнергии за счёт увеличения мощности подстанции «ДНС-2» со 110 кВ до 220 кВ на 150 МВА (мегавольт-ампер).
В связи с завершением данного важного проекта, а также других запланированных работ, к настоящему времени в целом мощность региона увеличена на 150 МВт.
В результате улучшена стабильность подачи электроэнергии потребителям в Зааминском, Зарбдорском, Янгиабадском и Шароф-Рашидовском районах Джизакской области.
Это будет способствовать, в том числе, развитию экономики области. Обеспечены стабильным электроснабжением, в частности, такие предприятия и субъекты предпринимательства, как ООО «Зомин цемент», «Зомин текстил», «Джизак контекст», предприятие «Зомин фарм» по производству железобетонных изделий, 2 текстильных предприятия в Зарбдорском районе, теплицы, новые производственные предприятия, расположенные в филиале «Джизакской СЭЗ» на территории Шароф-Рашидовского района и другие.
Добавим, что проект по увеличению мощности подстанции «ДНС-2» реализован за счёт собственный средств АО «Национальные электрические сети Узбекистана» в системе Министерства энергетики Узбекистана.