Энергетика вазирлиги томонидан пойтахтимизнинг Яшнобод туманида замонавий боғ барпо этилди (фото)
Янги йил байрами арафасида Президентимизнинг ташаббуси билан жорий этилган “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги томонидан Тошкент шаҳрининг Яшнобод тумани “Алимкент” кўчаси ҳудудида замонавий боғ барпо этилиб, фойдаланишга топширилди.
Ушбу замонавий яшил масканнинг умумий майдони 1,5 гектар бўлиб, унинг таркибига электрон кутубхонa, бепул Wi-Fi ҳудудлaри билaн жиҳозлaнгaн кўкaлaмзорлaштирилгaн aллея, воркaут ҳудуди вa aвтотурaргоҳ кирган.
Боғ ҳудуди иккита замонавий монитор, 40 та ўриндиқ, мусиқали овоз кучайтиргич воситалари билан жиҳозланган. Аҳамиятлиси, электр энергиясидан оқилона фойдаланиш мақсадида 80 дона қуёшдан қувватланувчи ёритиш чироқлари ўрнатилган.
Лойиҳа доирасида атроф-муҳитнинг тозалигини асраш, аҳоли учун экологик шинам шароитлар яратиш мақсадида ҳудудда 5 мингта мевали ва манзарали дарахт кўчатлари ўтқазилди.
Президентимизнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлаш мақсадида қаровсиз ҳудудда Яшнобод тумани ҳокимлиги билан келишилган ҳолда замонавий боғни бунёд этишни ният қилган эдик ва мана кўриб турганингиздек қисқа вақт ичида ушбу шинам маскан бунёд этилиб фойдаланишга топширилди. Янги истироҳат боғи ўзининг илк меҳмонларини қабул қила бошлади.

Минэнерго построен современный парк в Яшнабадском районе столицы (фото)
Накануне Нового года Министерством энергетики Республики Узбекистан построен и сдан в эксплуатацию современный парк на территории Яшнабадского района столицы по улице Алимкент в рамках национального проекта «Зеленое пространство», инициированного Президентом страны.
Общая площадь этого современного зеленого парка составляет 1,5 га. Здесь расположены электронная библиотека, зеленая аллея, зона для тренировок, парковка, установлены зоны бесплатного Wi-Fi.
На территории парка размещено порядка 40 посадочных мест, для музыкального оформления установлены современные колонки. Освещение осуществляется 80 светильниками, работающими за счет солнечных панелей.
В рамках проекта в регионе было высажено 5 000 саженцев плодовых и декоративных деревьев с целью сохранения чистой окружающей среды и создания экологически чистых условий для населения.
С целью поддержки инициативы Президента нашей страны, Министерством энергетики было запланировано построить современный парк на заброшенной территории по согласованию с администрацией Яшнабадского района, эти планы осуществлены в короткие сроки и новый парк уже принимает первых посетителей.