“Farg‘ona NQIZ” faoliyatining 2021 yil yakuni sarhisobi va 2022 yildagi istiqbolli rejalari tahlili
• “Farg‘ona NQIZ” faoliyatining 2021 yil yakuni sarhisobi va 2022 yildagi istiqbolli rejalari tahlili
Yil yakuniga ham sanoqli kunlar qolgani har bir inson uchun o‘z sarhisobini yuritishga undaydi. Yil davomida amalga oshirilgan ishlar, yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar hamda yangi yil uchun yangi rejalar tuzish masʼuliyati hech kimni befarq qoldirmaydi.
O‘tib borayotgan 2021 yilda barcha jabhalardagi qatori “Farg‘ona NQIZ” MChJda ham bir qator ishlar amalga oshirildi.
Xususan, investitsiya loyihasi va ishlab chiqarish sohasida belgilangan quyidagi rejalar amalga oshirildi:
- Neft xom ashyosini qayta ishlash hajmi 1.000.000 tonnadan oshdi;
- Energiya resurslari isteʼmolini tejash dasturi tatbiq qilindi;
- Neft mahsuloti yo‘qotishlarini ishlab chiqarishga qaytarishning doimiy ishlaydigan sxemasi yaratildi, Toshloq xududida joylashgan birinchi bosqich ushlab qoluvchi quduqlarning butun hajmini ishga tushirish bo‘yicha ishlar qayta tiklandi. Ushbu chora-tadbirlar ekologik vaziyatni nazorat qilish va oyiga 160 tonnagacha ushlangan neft mahsulotlarini ishlab chiqarishga qaytarish imkonini beradi. Bundan tashqari, kontservatsiya qilingan tindirgich rezervuarlarni tozalash orqali 300 tonnagacha saqlanib qolgan neft mahsulotlarini qaytarish bo‘yicha ishlar tashkil etildi;
- Ilk bor “Yevro IV” sinfidagi dizel yoqilg‘isining sanoat partiyalari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi;
- “Yevro V” ekologik sinf dizel yoqilg‘isi ishlab chiqarish joriy etildi;
- Qotish harorati – 25 0C bo‘lgan qishki dizel yoqilg‘isi ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi;
- 2011 yildan buyon birinchi marta АI-95 II sinfidagi avtomobil benzini ishlab chiqarish qayta tiklandi;
- BN-25 burg‘ulash eritmasining sanoat partiyasi ishlab chiqarilishi yo‘lga qoʼyildi;
- Oʻz DSt/IEC 17025:2019 standartining yangi attestati bo‘yicha zavod markaziy laboratoriyasining yangi muvofiqlik sertifikati olindi;
- Tashqi audit natijalariga ko‘ra FNQIZ Energiya menejmenti tizimining (EMS) ISO 50001 xalqaro standarti talablariga muvofiqligi tasdiqlandi;
- Uchinchi tomon tashkilotlariga pullik xizmatlar (mexanik-taʼmirlash, transport, metrologiya va boshqalar) ko‘rsatish sxemasi belgilandi, pudratchilarning mexanik va taʼmirlash xizmatlaridan voz kechildi, bu esa o‘z navbatida zavodning o‘z bo‘linmalari uchun ish hajmining oshishiga taʼsir qildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 7 fevraldagi 67-son qaroriga muvofiq ishlab chiqilgan Loyihaning texnik-iqtisodiy asoslari, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining “Loyihalar va import shartnomalarini kompleks ekspertiza qilish markazi” DUKda ekspertizadan o‘tkazildi va joriy yil 31 mart kuni ijobiy xulosa olingan edi. 2021 yil 14 dekabrda Loyihaning texnik-iqtisodiy asoslari O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qaroriga asosan tasdiqlandi.
Fransiyaning “Аksens”, hamda Buyuk Britaniyaning - “Amec Foster Wheeler” - WOOD kompaniyalari tomonidan ishlab chiqilgan asos loyixalari (PDP/FEED) asosida, bugungi kunda Rossiya Federatsiyasining “Omsknefteximproekt” MChJ (ONXP) tomonidan yangi texnologik qurilmalarni qurish uchun ishchi loyihasini ishlab chiqish ishlari jadal davom etmoqda. Mavjud texnologik obyektlarni rekonstruktsiya qilish hamda yangi markazlashgan boshqaruv tizimi va zamonaviy laboratoriya binolarini qurish bo‘yicha ishchi loyihasini ishlab chiqish uchun “UzLiTi Engineering” MChJ jalb etilgan bo‘lib, ikkala loyiha institutlari tomonidan ishlar, tasdiqlangan jadval asosida olib borilmoqda. Shu bilan birga, ishlab chiqarilishi uzoq muddat talab qilinadigan barcha texnologik jixozlarning asosiy texnik parametrlari aniqlanib, tegishli texnik shartlar ishlab chiqildi va ushbu texnik shartlar asosida yetkazib beruvchi kompaniyalarni tenderlar asosida jalb qilish va jixozlarni ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish uchun buyurtmalar berish jarayoni amalga oshirilmoqda.
Investitsiya loyihaning o‘z vaqtida amalga oshirilishini taʼminlash maqsadida, ishchi loyihasini ishlab chiqish, uskunalar va materiallarni yetkazib berish hamda qurilish ishlarini bajarish bo‘yicha ishlarni amalga oshirish uchun “Enter Engineering Pte.Ltd” kompaniyasi “EPC” shartnoma asosida jalb etilgan bo‘lib, quyidagi ishlar hamkorlikda amalga oshirilmoqda:
- yangi turdagi yuqori samarador xom ashyo va tayyor neft mahsulotlarini saqlovchi rezervuarlarni qurish bo‘yicha ishchi loyihasi bugungi kunda yakuniy bosqichlarda bo‘lib, rezervuarlarni ishlab chiqarish va yetkazib berish bo‘yicha “KONАR” АJ bilan shartnoma imzolandi va rezervuarlarni ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi;
- uglevodorod xom ashyosini quyish va to‘kish, qayta ishlash va saqlash, yarim tayyor mahsulotlar va tijorat mahsulotlarini o‘lchashni avtomatlashtirish uskunalarini yetkazib berish bo‘yicha ishlab chiqaruvchi kompaniyani jalb etish maqsadida texnik shartlar ishlab chiqildi hamda “Farg‘ona NQIZ” MChJ va “SEG” MChJ mutaxassislari bilan hamkorlikda tender savdolari o‘tkazilmoqda;
- “UZROSNEFTEGАZGEO” hamda “UzGАShKLITI” tashkilotlari bilan tuzilgan o‘zaro shartnomalarga asosan qurilish maydonlarida muhandislik tadqiqot ishlari amalga oshirilmoqda, bugungi kunda topografik tadqiqotlari nihoyasiga yetkazilib, geologik tadqiqotlarni o‘tkazish yo‘lga qo‘yildi;
- loyihalanayotgan gidrokreking hamda vodorod ishlab chiqarish qurilmalarining ehtiyojlarini taʼminlash maqsadida, suvni kimyoviy tozalash qurilmasi, hamda yuqori bosimli bug‘ ishlab chiqarish qozonxonasini qurish uchun ajratilgan yer maydonlarida dastlabki qurilish ishlari yo‘lga qo‘yilmoqda;
- “Omsknefteximproekt” MChJ tomonidan ishlab chiqilgan texnik shartlar asosida uskunalarni yetkazib beruvchi kompaniyalar tenderlar asosida jalb etildi, natijada gidrokreking hamda vodorod ishlab chiqarish qurilmalari uchun reaktor, pech va adsorber kabi uskunalarni ishlab chiqarish va yetkazib berish bo‘yicha dunyoning taniqli Xitoy, АQSh va Italiya kompaniyalari tomonidan, o‘zaro tuzilgan shartnomalar asosida uskunalarni ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish choralari ko‘rilmoqda;
- tabiiy gaz yetkazib berish uchun mo‘ljallangan umumiy uzunligi 12 km dan iborat yangi tashqi quvurini qurish uchun yer maydonlarini belgilash va loyiha hujjatlarini ishlab chiqish uchun jalb etilgan “Vodiy kommunal servis” MChJ tomonidan loyihalashtirish ishlari amalga oshirilmoqda.
Taʼkidlab o‘tish joizki, joriy yilning 17 sentabr kuni Rossiya Federatsiyasining “Gazprombank” АJ xalqaro tijorat banki hamda eksport kreditlari va investitsiyalarini sug‘urta qilish agentligi EKSАR sug‘urta agentligi masʼul vakillari FNQIZga tashrif buyurishdi hamda zavodda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli modernizatsiya va rekonstruksiya qilishni yuqori baholadilar va har tomonlama qoʼllab-quvvatlashlarini bildirdilar. Bugungi kunda ushbu banklar talabiga asosan, amalga oshirilayotgan investitsiya loyihasining ishchi hujjatlarini ishlab chiqishda qabul qilinayotgan texnik-texnologik ko‘rsatgichlarini o‘rganib chiqish va ekspert xulosa kiritish maqsadida xalqaro texnik konsultantini jalb qilish uchun texnik shart ishlab chiqildi va dunyoning yuqori tajribali maxsus kompaniyalarini tenderlar asosida jalb etish ishlari yo‘lga qo‘yildi.
Joriy yilning 15-19 noyabr kunlari “Optimallashtirilgan rejalashtirish modelini loyihalash, ishlab chiqish va ishga tushirish” loyihasi doirasida “SANOAT ENERGETIKA GURUHI” MChJ, “AspenTech” va “Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodi” MChJ vakillari ishtirokida oflayn amaliy o‘quv kursi va mashg‘ulotlari tashkil etildi. O‘quv kursi mashg‘ulotlari davomida, loyihani tadbiq etish va amalga oshirish jadvali, ish hajmini batafsil aniqlash, o‘quv kursida qatnashgan foydalanuvchilarni sertifikatlash, loyihaning funksional tasnifini ishlab chiqish va tasdiqlash va boshqalar bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi.
2022 yilda investitsion loyihani amalga oshirish ishlarini yanada jadallashtirish, tashqi investitsiyalarni jalb etish hamda ishlab chiqarish samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha tegishli chora-tadbirlar ishlab chiqilib, maqsad qilib qo‘yilgan ijobiy va respublikamiz iqtisodiyotini yanada rivojlantirish natijalariga erishish bo‘yicha ishlar davom ettirilmoqda.
Kirib kelayotgan 2022 yilda “Farg‘ona NQIZ” MChJ jamoasiga o‘z oldiga buyuk maqsad va vazifalarni qo‘yishini, o‘z sohalarida yuqori natijalarga erishishini, kasb-hunar mahorati saviyasini oshirishini va natijada zavodni zamonaviy, raqobatbardosh korxonaga aylantirib, davlatimiz iqtisodiy potensialini oshirishga qaratilgan rejalarini amalga oshirib, korxonaning barcha xodimlarini moddiy jihatdan taʼminotini barqaror qilishini tilab qolamiz.

Подведение итогов 2021 года, планы на 2022 год Ферганского НПЗ
До конца года осталось лишь несколько дней и это побуждает каждого человека подводить итоги своей продуктивности. Проделанная работа в течении года, создание новых планов на новый год никого не оставят равнодушным.
В уходящем 2021 году, как и по другим направлениям, так и на ООО «Ферганский НПЗ» был проведен ряд работ.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 67 от 7 февраля 2020 года была проведена экспертиза технико-экономического обоснования (ТЭО) проекта в ГУП "Центре комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов" при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан, 31 марта текущего года было получено положительное  заключение. 14 декабря 2021 года ТЭО проекта был утвержден согласно постановлению Кабинетов Министров Республики Узбекистан.
На сегодняшний день, со стороны ПАО "Омскнефтехимпроект" Российской Федерации (ОНХП) продолжаются работы по разработке рабочего проекта по строительству новых технологических установок на основе базового проекта (PDP/FEED) разработанного Французской компанией "Axens" и Британской компанией “Amec Foster Wheeler – WOOD”. С целью реконструкции существующих технологических установок и разработки рабочего проекта по строительству новой централизованной системы управления и строительства современного здания лаборатории был привлечен проектный институт ПИИ ООО "UzLiTi Engineering", и на основании утвержденного графика реализации проекта продолжаются работы по их выполнению. В то же время определены основные технические параметры всех технологических оборудований длительного срока изготовления и разработаны соответствующие технические условия, и в соответствии с данными техническими условиями осуществляется процесс выдачи заказов на привлечение компаний-поставщиков, выбранных на тендерной основе для производства оборудования.
С целью обеспечения своевременной реализации инвестиционного проекта, на основе подписанного EPC контракта была привлечена компания "Enter Engineering Pte. Ltd." для осуществления работ по разработке рабочего проекта, поставке оборудования и материалов, а также выполнению строительно-монтажных работ. В рамках EPC контракта выполняются нижеследующие работы:
- Разработка рабочего проекта по строительству резервуаров для хранения сырья и готовой продукции находится на завершающей стадии. Подписан контракт с АО "КОНАР" (Российская Федерация) по производству и поставке резервуаров;
- С целью привлечения завода-изготовителя на поставку оборудования для автоматизации учета слива-налива углеводородного сырья, переработки и хранения полуфабрикатов и товарной продукции, разработаны технические условия специалистами ООО "Ферганский НПЗ" и в сотрудничестве
с ООО "SANOAT ENERGETIKA GURUHI" проводятся тендерные торги;
- На основе  подписанного контракта между  организациями "Узроснефтегазгео" и "УзГАШКЛИТИ" на строительных площадках ведутся работы по инженерным изысканиям, также на сегодняшний день  завершены работы по топографическим исследованиям и налажены работы по геологическим изысканиям;
- С целью обеспечения производственных нужд в водяном паре для новых и существующих технологических установок ведутся работы по проектированию собственной паровой котельной с химводоподготовкой. На сегоднещный день на территории ФНПЗ ведутся подготовительные работы по их строительству;
- На основании технических условий,  разработанных ООО "Омскнефтехимпроект", для участия в тендерных торгах были привлечены всемирно известные китайские, американские, итальянские компании-поставщики оборудований, согласно подписанным контрактам приняты меры по производству и поставке оборудований, таких как реакторы, печи, адсорберы для установки производства водорода и гидрокрекинга;
- С целью стабильного обеспечения завода природным газом, специалистами ФНПЗ подготовлено техническое задание на прокладку нового внешнего газопровода общей протяженностью 12 км и для разработки проекта привлечена местная компания ООО "Vodiy kommunal servis".
Следует отметить, что 17 сентября текущего года представители Международного коммерческого банка "Газпромбанк" и Агентства по страхованию экспортных кредитов и инвестиций "ЭКСАР" посетили ФНПЗ и высоко оценили масштабную модернизацию и реконструкцию завода, выразив при этом свою поддержку. На сегодняшний день в соответствии с требованиями указанных банков специалистами ФНПЗ разработано техническое задание на привлечение международного независимого технического консультанта для изучения технических и технологических показателей инвестиционного проекта. Технический консультант будет выбран на тендорной основе из высококвалифицированных частных компаний со всего мира.
С 15 по 19 ноября текущего года, в рамках проекта «Проектирование, разработка и внедрение оптимизированной модели планирования» были организованы офлайн-обучения и практические занятия с участием представителей ООО «SANOAT ENERGETIKA GURUHI», AspenTech и ООО «Ферганский НПЗ».  В ходе мероприятия обсуждались вопросы, связанные с  графиком внедрения и реализации проекта, детальным определением поэтапного объема работ, выдачей сертификатов участникам, прошедших курс обучения, разработкой и согласованием функционально-проектной спецификации и др.
Разработаны соответствующие меры по дальнейшему ускорению реализации инвестиционного проекта в 2022 году, привлечению иностранных инвестиций и дальнейшего повышения эффективности производства. Ведутся работы по достижению желаемых положительных результатов и дальнейшему развитию экономики республики.