Энергетика вазирлиги: Бухоро вилоятида қуввати 270 МВт бўлган иссиқлик электр станцияси ишга туширилди
• Энергетика вазирлиги: Бухоро вилоятида қуввати 270 МВт бўлган иссиқлик электр станцияси ишга туширилди
2021 йилнинг 31 декабрь куни Туркиянинг “Aksa Enerji” компанияси томонидан Бухоро вилоятининг Бухоро туманида қурилган, қуввати 270 МВт бўлган газ-поршенли иссиқлик электр станциясининг илк қурилмаси ишга туширилди.
Ҳозирда мазкур станцияни Ўзбекистоннинг ягона электр тармоғига улаш бўйича ишлар жадаллаштирилмоқда. Станция яқин 2-3 кун ичида тармоққа қувват узатишни бошлайди.
Ушбу иссиқлик электр станцияси Бухоро вилоятида биринчиси ҳисобланади. Станция йилига 2,2 миллиард киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқаради.
Лойиҳа қурилмаларининг фойдали иш коэфициентининг юқорилиги ҳисобига йиллик 260 миллион метр куб табиий газ тежалади. Тежалган табиий газга қўшимча 900 миллион киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқариш имкони яратилади, бунинг натижасида (ушбу 900 миллион киловатт-соат электр энергияси билан) 450 минг хонадон электр энергияси билан таъминланади.
Қурилиш давомида 500 нафар ишчи-ходимлар фаолият юритган бўлса, лойиҳа ишга тушиши натижасида, туманда 100 нафар янги иш ўрни яратилди.
Эслатиб ўтамиз, ушбу инвестиция лойиҳаси Президентимизнинг 2021 йил 4 мартдаги ПҚ-5018-сон қарорига мувофиқ давлат-хусусий шериклик тамойиллари асосида амалга оширилди.

Минэнерго: В Бухарской области введена в эксплуатацию ТЭС мощностью 270 МВт
31 декабря 2021 года введен в эксплуатацию первый энергоблок газопоршневой ТЭС мощностью 270 МВт, который был запущен турецкой компанией Aksa Enerji.
В настоящее время ведутся работы по подключению станции к единой энергосистеме Узбекистана. Завершение работы по подключению к единой энергосети планируется через 2-3 дня.
Данная ТЭС, которая является первой в Бухарской области, рвссчитана на выработку 2,2 млрд киловатт-часов электроэнергии в год.
Проект позволит экономить 260 млн кубометров природного газа в год за счет энергоэффективного оборудования. Сэкономленный природный газ позволит производить дополнительно 900 миллионов киловатт-часов электроэнергии, что обеспечит электричеством 450 000 домов (при помощи и этих дополнительных 900 миллионов киловатт-часов электроэнергии).
В процессе строительства принимали участие 500 рабочих, запуск ТЭС позволит создать в районе порядка 100 новых рабочих мест.
Данный инвестиционный проект реализован по результатам государственно-частного партнерства в соответствии с указом Президента Республики Узбекистан от 4 марта 2021 года № PQ-5018.