Кимё-технология соҳасидаги йирик олим, академик Сайдиаҳрол Тўхтаев 79 ёшида вафот этди
Кимё-технология соҳасидаги йирик олим, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси академиги Сайдиаҳрол Тўхтаев 2022 йил 3 январь куни 79 ёшида вафот этди.
С.Тўхтаев 1942 йил 1 сентябрда Тошкент шаҳрида туғилди. 1963 йили Тошкент политехника институти (ҳозирги Тошкент давлат техника университети)ни тугатиб, меҳнат фаолиятини Республика азот саноати давлат институтининг Чирчиқ филиалида (ҳозирги “Ўзкимёсаноатлойиҳа” акциядорлик жамияти) муҳандис-технолог сифатида бошлади, кейинчалик Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Кимё институти аспирантурасида таҳсил олди. Дастлаб номзодлик, сўнгра докторлик диссертациясини ҳимоя қилди. 2000 йилда Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг академиги этиб сайланди.
Истеъдодли олим ўзининг қарийб 60 йиллик илмий педагогик фаолияти давомида Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Кимё институтида катта илмий ходим, лаборатория мудири, илмий ишлар бўйича директор ўринбосари, Ўғитлар институтида лаборатория мудири, бўлим бошлиғи, Умумий ва ноорганик кимё институтида лаборатория мудири, лойиҳа раҳбари ва бош илмий ходим лавозимларида самарали меҳнат қилиб, юртимизда ноорганик кимё соҳасининг ривожига, шу йўналишда юқори малакали кадрлар тайёрлашга муносиб ҳисса қўшди.
С.Тўхтаев раҳбарлигида ўнлаб фан номзоди ва фан докторлари тайёрланди.
Заҳматкаш олим ноорганик кимё фанининг назарий ва амалий масалаларига бағишланган юзлаб илмий мақолалар, бир қанча монография, кўплаб ишланма ва патентларнинг муаллифи сифатида мамлакатимиз илмий жамоатчилиги ўртасида ҳурмат-эътибор қозонди.
Айниқса, унинг раҳбарлигида суперфосфат, калий сульфат каби минерал ўғитлар тайёрлашнинг илмий асослари ишлаб чиқилгани республикамиз қишлоқ хўжалиги ривожида муҳим аҳамиятга эга бўлди.
Академик С.Тўхтаевнинг мамлакатимиз илм-фанини ривожлантириш борасидаги хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди. У “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган ихтирочи ва рационализатор” фахрий унвони ва “Шуҳрат” медали билан мукофотланган эди.
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги бутун меҳнат фаолиятини кимё-технологияси соҳасига бахш этган йирик олим, академик Сайдиаҳрол Тўхтаевнинг вафоти муносабати билан марҳумнинг оила аъзолари ва яқинларига чуқур таъзия изҳор этади.
Атоқли олим, меҳрибон устоз, камтарин инсон Сайдиаҳрол Тўхтаевнинг хотираси энергетиклар қалбида ҳамиша сақланиб қолади.

На 79-м году жизни ушёл из жизни известный учёный академик Сайдиахрол Тухтаев
3 января 2022 года в возрасте 79 лет скончался крупный ученый в химико-технологической области, академик Академии наук Республики Узбекистан Сайдиахрол Тухтаев.
С.Тухтаев родился 1 сентября  1942 года в городе Ташкенте. В 1963 году окончил Ташкентский политехнический  институт (ныне – Ташкентский государственный  технический университет), начал свою трудовую деятельность в качестве инженера-технолога Чирчикского филиала Республиканского государственного института азотной промышленности (ныне – акционерное общество  “Узкимёсаноатлойиха”), затем обучался в аспирантуре Института химии Академии наук Республики Узбекистан. Вначале он защитил кандидатскую, затем докторскую диссертацию.
Талантливый ученый в течение своей почти 60-летней научно-педагогической деятельности успешно трудился в должности  старшего научного сотрудника, заведующего лаборатории, заместителя директора по научной работе Института химии Академии наук Республики Узбекистан, заведующего лаборатории, начальника отдела Института удобрений, заведующего лаборатории, руководителя проекта и главного научного сотрудника  Института общей и неорганической химии, внес достойный вклад в развитие области неорганической химии в нашей стране, подготовку квалифицированных кадров в этом направлении.
Под  руководством С.Тухтаева  были подготовлены десятки кандидатов и докторов наук.
Самоотверженный ученый завоевал авторитет среди научной общественности нашей страны в качестве автора сотен научных статей, нескольких монографий, многочисленных разработок и пантентов.
Особенно, разработка под его руководством научных основ таких минеральных удобрений, как суперфосфат, калий сульфат, сыграло важную роль в развитии сельского хозяйства нашей республики.
Заслуги академика С.Тухтаева в развитии отечественной науки были достойно оценены государством. Ему было присвоено почетное звание “Заслуженный изобретатель и рационализатор Республики Узбекистан”, также он был награжден медалью “Шухрат”.
Министерство энергетики Республики Узбекистан выражает глубочайшие соболезнования родным и близким большого учёного академика Сайдиахрола Тухтаева, который весь свой трудовой путь посвятил химико-технологической сфере.
Память об талантливом учёном, добром учителе, скромном человеке Сайдиахроле Тухтаеве навсегда останется в сердцах энергетиков.