Энергетика вазирлиги тизимидаги Тўрақўрғон иссиқлик электр станциясида янги йилнинг дастлабки кунларида режадаги муҳим ишлар амалга оширилди
• Энергетика вазирлиги тизимидаги Тўрақўрғон иссиқлик электр станциясида янги йилнинг дастлабки кунларида режадаги муҳим ишлар амалга оширилди
Энергетика вазирлиги тизимидаги “Тўрақўрғон иссиқлик электр станцияси”да Янги 2022 йилнинг илк байрам кунларида 2-энергоблок Ҳавони комплекс тозалаш ускунасида (КВОУ) 1- ва 2-поғона ҳаво фильтрларини янгилаш бўйича режада кўзда тутилган ишлар ташкил қилинди.
Ишлар электр станцияси мутахассисларидан иборат махсус бригадалар томонидан “Иссиқлик электр станциялари” ҳамда “Ўзбекэнерготаъминлаш” акциядорлик жамиятлари масъул ходимлари, шунингдек ҳаво фильтрларини етказиб берувчи “EMW Filtertechnik rus” (Россия) компанияси ва лойиҳа бош пудратчиси MHPS консорциуми вакиллари иштирокида амалга оширилди.
Масъулиятли ва муҳим ҳисобланган ушбу тадбир 2022 йилнинг 3 январига ўтар кечаси соат 00-00 да бошланиб, унинг давомида 2-энергоблокнинг 624 та 2-поғона фильтрлари “EMW Filtertechnik rus” компаниясининг янги фильтрлари билан алмаштирилди, 624 та 1-поғона ҳаво фильтрлари ўрнига эса “TOM PROF” корхонаси (Ўзбекистон, Навоий вилояти) томонидан ишлаб чиқарилган кассета типидаги янги ҳаво фильтрлари ўрнатилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан эълон қилинган “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили”нинг дастлабки байрам кунларида амалга оширилган ишлар жараёнида инсон қадрини улуғлаш ҳамда уларнинг хавфсизлигини таъминлашга асосий эътибор қаратилди, бу эса ишларнинг сифатли ҳамда ишончли амалга оширилишида муҳим омил бўлиб хизмат қилди.
Станциянинг қиш кунларида ишончли ишлашини таъминлаш бўйича қарийб 36 соат давом этган монтаж ишлари якунлангач, 2022 йил 4 январь куни станциянинг иккинчи энергоблоки қайта ишга туширилди ҳамда станция тўлиқ штат режимида электр энергияси ишлаб чиқара бошлади.

Курируемое Министерством энергетики на Туракурганской ТЭС в первые дни нового года проведены необходимые плановые мероприятия
• Курируемое Министерством энергетики на Туракурганской ТЭС в первые дни нового года проведены необходимые плановые мероприятия
На  «Туракурганской тепловой электростанции» в первых днях Нового 2022 года организована плановая работа по замене воздушных фильтров 1-й и 2-й ступеней на КВОУ-2 второго энергоблока.
Работы проведены специальными бригадами специалистов электростанции при участии ответственных работников АО «Тепловые электрические станции», АО «Узбекэнерготаъминлаш», а также представителей поставщика воздушных фильтров компании “EMW Filtertechnik rus” (Россия), генерального подрядчика проекта консорциума MHPS.
Столь ответственной и важной работе был дан старт начиная с 00-00 часов третьего января 2022 года. В ходе монтажных и установочных работ все 624 воздушные фильтра 2-ой ступени были заменены на воздушные фильтры тонкой очистки производства ООО “EMW Filtertechnik rus”, а также 624 воздушные фильтра грубой очистки 1-ой ступени – на фильтры кассетного типа производства ООО «TOMPROF» (Узбекистан, Навои).
В период проведения работ в первых праздничных днях «Года обеспечения интересов человека и развития махалли», основное внимание было уделено к вопросам уважения человеческой ценности и обеспечения их безопасности, что послужило существенныим фактором качественного и безупречного выполнения работ.
После проведенных на протяжении 36 часов мероприятий, направленных, в первую очередь, на исключение аварийных случаев остановок станции, второй энергоблок электростанции запущен к эксплуатации 4 января нового 2022 года и станция начала вырабатывать электрическую энергию в полном штатном режиме.