Учта ҳолатда 16 500 та хонадоннинг бир кунлик истеъмолига тенг табиий газдан ноқонуний фойдаланилгани аниқланди
• Учта ҳолатда 16 500 та хонадоннинг бир кунлик истеъмолига тенг табиий газдан ноқонуний фойдаланилгани аниқланди
2022 йил 3 январь куни Энергетика вазирлиги штаби томонидан ўтказилган тадбир давомида Жиззах вилоятининг Ш.Рашидов тумани, Хайробод МФЙ ҳудудида яшовчи фуқаро Қ.Б.га тегишли хонадонда табиий газдан ноқонуний фойдаланган ҳолда оҳак ишлаб чиқараётганлиги маълум бўлди.
Ушбу ҳолатда дастлабки ҳисоб-китобларга кўра 22 минг 809 куб метр табиий газдан ноқонуний фойдаланилгани аниқланди.
Мазкур ҳажмдаги табиий газ ўртача 1 500 та хонадоннинг бир кунлик истеъмолини ташкил қилади.
Шунингдек, 2022 йил 5 январь куни ўтказилган тадбирда Ш.Рашидов тумани, Хайробод МФЙ ҳудудида яшовчи фуқаро Қ.М.га тегишли хонадонда ҳам табиий газдан ноқонуний фойдаланиш ҳолати аниқланган.
Бунда фуқаро 57 минг куб метр табиий газдан ноқонуний равишда фойдалангани аниқланган.
Мазкур ҳажмдаги табиий газ ўртача 3 000 та хонадоннинг бир кунлик истеъмолини ташкил қилади.
Бундан ташқари, ўтган ойда ўтказилган тадбирда Жиззах шаҳри, “Сулоқли” МФЙ, “Тошкент” кўчасида фаолият юритаётган “MAFTUNA SHARAFJON” МЧЖга қарашли оҳак ишлаб чиқариш цехида ҳам табиий газдан ноқонуний фойдаланиш ҳолати аниқланган.
Унда мазкур МЧЖ томонидан 2 дона айланма оҳак печи ўрнатган ҳолда дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, 205 минг куб метр табиий газдан ноқонуний фойдаланилган ва газ таъминоти корхонасига 205 миллион сўм зарар етказилган.
Мазкур ҳажмдаги табиий газ ўртача 12 000 та хонадоннинг бир кунлик истеъмолини ташкил қилади.
Юқорида қайд этилган ноқонуний ҳолатлар бўйича расмийлаштирилган ҳужжатлар чора кўриш учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига топширилди.

В ходе трёх проверок выявлены факты хищения газа, объем которого равен суточному потреблению 16 500 домохозяйств
• В ходе трёх проверок выявлены факты хищения газа, объем которого равен суточному потреблению 16 500 домохозяйств
В рамках мероприятия, проведенного сотрудниками Министерства энергетики 3 января 2022 года, было установлено, что гражданин К.Б., проживающий в махаллинском сходе граждан «Хайрабад» Шараф-Рашидовского района Джизакской области незаконно использовал природный газ при производстве извести.
Согласно предварительной оценке объем хищения составил 22 809 кубометров природного газа, что эквивалентно суточному потреблению 1,5 тысяч домохозяйств.
На территории того же МСГ «Харабод» в результате проверки 5 января т. г. был обнаружен факт нелегального использования природного газа в доме другого жителя Шараф-Рашидовского района – К.М. В этом случае объем нарушения составил порядка 57 000 кубометров, что равно среднесуточному потреблению 3 тысяч домохозяйств.
Еще одна проверка Минэнерго, проведенная в конце прошедшего года, выявила случай незаконного использования природного газа в цехе по производству извести, принадлежащем ООО «MAFTUNA SHARAFJON», и расположенном в махалле «Сулокли» по улице Ташкентской г. Джизак.
Здесь, нарушения при использовании газа для работы печей, нанесли ущерб объемом 205 тысяч кубометров природного газа на общую сумму 205 млн. сумов. Такое количество равно среднесуточному обеспечению природным газом порядка 12 тысяч домохозяйств.
Документы по вышеуказанным нарушениям переданы в правоохранительные органы для принятия мер согласно действующему законодательству.