Энергетика вазирлиги: 2022 йилда умумий қуввати 3 600 МВт бўлган 10 та қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш бўйича битимлар имзоланади
• Энергетика вазирлиги: 2022 йилда умумий қуввати 3 600 МВт бўлган 10 та қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш бўйича битимлар имзоланади
Маълумки, сўнгги йилларда юртимизда яшил энергетикани ривожлантириш, хусусан, қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш бўйича тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Ушбу йўналишда ўтган қисқа 3 йил ичида қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш бўйича 10 та битим имзоланди.
Таъкидлаш керакки, 2021 йилнинг август ойида Навоий вилоятининг Кармана туманида биринчи 100 МВт қувватли қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилди.
Шу билан бирга, жорий йил 1 чорагида Самарканд вилояти Нуробод туманида иккинчи 100 МВт қувватли йирик қуёш фотоэлектр станциясини ишга туширилишини режалаштирилган.
Жорий 2022 йилда ҳам қайта тикланувчи энергия манбалари соҳасида йирик ишлар амалга оширилади.
Хусусан, Бухоро, Наманган, Хоразм, Қашқадарё, Фарғона ва бошқа вилоятларда умумий қуввати 1 900 МВт бўлган 8 та қуёш фотоэлектр станцияларини ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида умумий қуввати 1 700 МВт бўлган шамол электр станцияларини қуриш учун лойиҳа битимлари имзоланиши режалаштирилган.
Шу билан бирга, 2023 йилда Самарқанд, Жиззах, Навоий ва Сурхондарё вилоятларида умумий қуввати 1 097 МВт бўлган 4 та қуёш фотоэлектр станциялари ва Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро (Ғиждувон ва Пешку) ва Навоий вилоятларида умумий қуввати 1 600 МВт бўлган 4 та шамол электр станциялари “яшил” энергия ишлаб чиқаришни бошлайди.

Минэнерго: В 2022 году будут подписаны соглашения о строительстве проектов ВИЭ общей мощностью 3600 МВт
• Минэнерго: В 2022 году будут подписаны соглашения о строительстве проектов ВИЭ общей мощностью 3600 МВт
В текущем 2022 году в энергетике Узбекистана запланировано подписание соглашений по проектам 10 солнечных фотоэлектростанций (ФЭС) и ветряных электростанций (ВЭС), общая мощность которых составит 3600 МВт.
Как известно, в последние годы в стране планомерно ведется работа по развитию зеленой энергетики, в частности, реализация проектов ФЭС и ВЭС, где за последние 3 года подписано 10 договоров.
В августе 2021 года в Карманинском районе Навоийской области была введена в эксплуатацию первая промышленная солнечная фотоэлектростанция мощностью 100 МВт.
На первый квартал текущего года запланирован запуск второй крупной ФЭС мощностью 100 МВт в Нурабадском районе Самаркандской области.
В целом на 2022 год намечена большая работа в области возобновляемых источников энергии.
В частности, планируется подписать проектные соглашения на строительство 8-ми солнечных фотоэлектрических электростанций общей мощностью 1900 МВт в Бухарской, Наманганской, Хорезмской, Кашкадарьинской, Ферганской и других областях, а также 2-х ветряных электростанций общей мощностью 1700 МВт в Республике Каракалпакстан.
При этом в 2023 году 4 ФЭС общей мощностью 1 097 МВт в Самаркандской, Джизакской, Навоийской и Сурхандарьинской областях и 4 ВЭС общей мощностью 1 600 МВт в Республике Каракалпакстан, Бухарской и Навоийской областях начнут производить электроэнергию.