Энергетика вазирлиги тизимидаги Сирдарё иссиқлик электр станциясида рақамли трансформация бўйича тизимли ишлар амалга оширилмоқда
• Энергетика вазирлиги тизимидаги Сирдарё иссиқлик электр станциясида рақамли трансформация бўйича тизимли ишлар амалга оширилмоқда
Ўзбекистондаги энг йирик энергетика корхоналаридан бири бўлган “Сирдарё ИЭС” АЖда “Рақамли Ўзбекистон-2030” стратегияси доирасида электр станцияда 2020-2022 йилларда рақамли трансформация дастури амалга оширилмоқда.
Бу ерда Президентимизнинг 2017 йил 29 декабрдаги “Сирдарё иссиқлик электр станциясида энергоблокларни босқичма-босқич модернизация қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармойишига мувофиқ Россиянинг “Силовые машины” компанияси томонидан 2019-2021 йилларда 6 та энергоблок (3, 4, 5, 6, 9, 10-энергоблоклар) тўлиқ модернизация қилиниб, бошқариш жараёнлари тўлиқ рақамлаштирилди.
- Натижада, замонавий технологиялар жорий этилган ҳар бир энергоблокнинг қуввати 325 МВт га етказилди, 1 кВт соат учун шартли ёқилғи сарфи 40 граммга камайди, натижада уч босқичли модернизация ишлари якунида йилига 270 миллион кубометр табиий газ тежашга эришилмоқда, - дейди электр станция бош директори Баҳодир Нурдинов.
Авваллари синов тариқасида биринчи ва иккинчи блок рақамлаштирилган эди, ҳозирда еттинчи ва саккизинчи энергоблокларни бошқариш жараёнларини ҳам рақамлаштириш имкониятлари кўриб чиқилмоқда.
Рақамлаштириш дастурига асосан станциянинг Ахборот технологиялари ва рақамлаштириш бўлими мутахассислари томонидан 1 С 8.3 платформасида ишлаб чиқариш жараёнида нуқсонларни қайд этиш журнали ва норматив ҳужжатларнинг электрон базаси яратилди.
Ахборот технологиялари ва рақамлаштириш бўлими бошлиғи Наимжон Ҳасановнинг маълум қилишича, ушбу тизим қурилма ва ускуналарда иш жараёнида юзага келадиган нуқсонларни ўз вақтида қайд этиш ва уларни бартараф этиш имконини беради. Бундан ташқари, таҳлил ва мониторинг қилиш, шунингдек келгусида ускуналарда нуқсонлар келиб чиқишининг олдини олиш бўйича самарали дастурий маҳсулот ҳисобланади.
Корхонанинг 20 та енгил ва юк автотранспортларига GPS ускуналари ўрнатилди, бундан кўзланган асосий мақсад транспорт воситаларидан унумли харажатларни оптималлаштирган ҳолда фойдаланишдан иборат.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 24 февралда ПҚ-4611-сонли “Молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартларига ўтиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига асосан электр станцияда Молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартларига ўтиш бўйича тизимли ишлар ҳам амалга оширилмоқда.
“Иссиқлик электр станциялари” акциядорлик жамияти томонидан ACCA GOLD статусига эга “IBS Tashkent” маркази билан ҳамкорликда корхонада фаолият олиб бораётган бухгалтер-кадрлар малакасини ошириш ва молиявий ҳисоботларнинг халқаро стандартлари (МҲХС)га ўтиш жараёнини такомиллаштириш мақсадида ўқув-курслари ташкил этилди.
Шунингдек, 1С 8.3 марказлаштирилган ҳамда автоматлаштирилган дастурий таъминот асосида солиқ қўмитасининг “E-ombor” тизими билан интеграция қилиш мақсадида, корхона марказий омборига оптик тола кабеллари ташлаш ва корхона локал ҳисоблаш тармоғига улаш ишлари олиб борилмоқда.

На курируемой Министерством энергетики Сырдарьинской ТЭС ведется планомерная работа по цифровой трансформации
• На курируемой Министерством энергетики Сырдарьинской ТЭС ведется планомерная работа по цифровой трансформации
На одном из крупнейших энергетических предприятий Узбекистана АО «Сырдарьинская ТЭС» в рамках стратегии «Цифровой Узбекистан-2030» реализуется программа цифровой трансформации электростанции на 2020-2022 годы.
В соответствии Распоряжением Президента Республики Узбекистан от 29 декабря 2017 года «О мерах по поэтапной модернизации энергоблоков Сырдарьинской ТЭС», российской компанией «Силовые машины» в 2019-2021 годах проведена модернизация 6 энергоблоков (3, 4, 5, 6, 9, 10-энергоблоки) электростанции. В итоге, процессы управления энергоблоками полностью автоматизировано.
- В результате, мощность каждого энергоблока на котором внедрены современные технологии, доведена до 325 МВт, условный расход топлива на 1 кВт час снижен на 40 грамм и в результате трехэтапной модернизации достигается экономия 270 миллионов кубометров природного газа в год, - говорит генеральный директор электростанции Баходир Нурдинов.
Ранее в тестовом режиме были автоматизированы первый и второй энергоблоки, сейчас рассматривается возможность цифровизации процессов управления седьмым и восьмым энергоблоками.
На основе программы цифровой трансформации специалистами отдела информационных технологий и цифровизации станции на основе платформы 1 С 8.3 создан журнал учета дефектов производственного процесса и электронная база нормативных документов.
Как отмечает, начальник отдела информационных технологий и цифровизации Наимжон Хасанов, что данная система позволит своевременно фиксировать и устранять дефекты, возникающие в процессе эксплуатации устройств и оборудования. Это также эффективный программный продукт для анализа и мониторинга, а также для предотвращения будущих дефектов оборудования.
На 20 легковых и грузовых транспортных средствах предприятия установлено GPS-оборудование, основной целью которого является эффективное использование транспортных средств, оптимизация эксплуатационных расходов.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 февраля 2020 года №ПП-4611 «О дополнительных мерах по переходу на международные стандарты финансовой отчетности» на электростанции также проводится системная работа по переходу на международные стандарты финансовой отчетности.
Акционерным обществом «Тепловые электрические станции» совместно с центром «IBS Tashkent» имеющим статус ACCA GOLD, организована работа по повышению квалификации бухгалтеров-специалистов, работающих на предприятии в целях совершенствования процесса перехода на международные стандарты финансовой отчетности (МСФО).
Также на основе централизованного и автоматизированного программного обеспечения 1С 8.3 в целях интеграции с системой налогового комитета «E-ombor» ведется прокладка оптоволоконных кабелей на центральный склад предприятия и подключение к локальной вычислительной сети предприятия.