Президентимизнинг умумий қуввати қарийб 1 100 МВт бўлган 4 та қуёш фотоэлектр станциясини қуриш бўйича қарорлари қабул қилинди
• Президентимизнинг умумий қуввати қарийб 1 100 МВт бўлган 4 та қуёш фотоэлектр станциясини қуриш бўйича қарорлари қабул қилинди
Президентимиз томонидан республикамизнинг 4 та вилоятида қуёш фотоэлектр станцияларини қуриш бўйича қарорлари имзоланди. Ушбу қарарларга асосан 2023 йил якунига қадар умумий қуввати 1 096,6 МВт бўлган 4 та қуёш фотоэлектр станциялари ишга туширилади.
Биринчи қарор. Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2022 йил 14 январда “Сурхондарё вилояти Шеробод туманида қуввати 456,6 МВт бўлган фотоэлектр станцияси қурилишини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида” ПҚ-85-сон қарори имзоланди.
2023 йилнинг декабрь ойига қадар Сурхондарё вилоятининг Шеробод туманида БААнинг “Masdar” компанияси томонидан қуввати 456,6 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилади.
Иккинчи қарор. Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2022 йил 14 январда “Жиззах вилояти Ғаллаорол туманида қуввати 220 МВт бўлган фотоэлектр станцияси қурилишини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида” ПҚ-86-сон қарори имзоланди.
2023 йил октябрь ойига қадар Жиззах вилоятининг Ғаллаорол туманида БААнинг “Masdar” компанияси томонидан қуввати 220 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилади.
Учинчи қарор. Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2022 йил 14 январда “Самарқанд вилояти Каттақўрғон туманида қуввати 220 МВт бўлган фотоэлектр станцияси қурилишини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида” ПҚ-87-сон қарори имзоланди.
2023 йил октябрь ойига қадар Самарқанд вилоятининг Каттақўрғон туманида БААнинг “Masdar” компанияси томонидан қуввати 220 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилади.
Тўртинчи қарор. Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2022 йил 14 январдаги “Навоий вилояти Нурота туманида қуввати 200 МВт бўлган фотоэлектр станциясини қуриш” инвестиция лойиҳасини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида” ПҚ-88-сон қарори имзоланди.
2023 йилнинг ноябрь ойига қадар Навоий вилоятининг Нурота туманида Нидерландиянинг “Phanes Energy Holding III B.V.” компанияси томонидан қуввати 200 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилади.

Президент подписал постановления о строительстве 4-х солнечных фотоэлектрических станциях общей мощностью около 1 100 МВт
• Президент подписал постановления о строительстве 4-х солнечных фотоэлектрических станциях общей мощностью около 1 100 МВт
Согласно постановлениям, до конца 2023 года будут построены и введены в эксплуатацию 4-е солнечные фотоэлектрические станции общей мощностью 1096,6 МВт в четырёх регионах республики.
Первое постановление. Постановление Президента Республики Узбекистан от 14 января 2022 года «О мерах по организации строительства фотоэлектрической станции мощностью 456,6 МВт в Шерабадском районе Сурхандарьинской области» № ПП-85.
Компания инвестор «Masdar» (ОАЭ) построит к декабрю 2023 года и введёт в эксплуатацию солнечную фотоэлектрическую станцию мощностью 456,6 МВт в Шерабадском районе Сурхандарьинской области.
Второе постановление. Постановление Президента Республики Узбекистан от 14 января 2022 года «О мерах по организации строительства фотоэлектрической станции мощностью 220 МВт в Галляаральском районе Джизакской области» № ПП-86.
Со стороны компании «Masdar» (ОАЭ) к октябрю 2023 года в Галляаральском районе Джизакской области будет введена в эксплуатацию солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 220 МВт.
Третье постановление. Постановление Президента Республики Узбекистан от 14 января 2022 года «О мерах по организации строительства фотоэлектрической станции мощностью 220 МВт в Каттакурганском районе Самаркандской области» № ПП-87.
Со стороны компании «Masdar» (ОАЭ) к октябрю 2023 года в Каттакурганском районе Самаркандской области будет введена в эксплуатацию солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 220 МВт.
Четвёртое постановление.
Постановление Президента Республики Узбекистан от 14 января 2022 года «О мерах по реализации инвестиционного проекта «Строительство фотоэлектрической станции в Нуратинском районе Навоийской области мощностью 200 МВт» № ПП-88.
Со стороны компании «Phanes Energy Holding III B.V.» (Нидерланды) к ноябрю 2023 года в Нуратинском районе Навоийской области будет построена и введена в эксплуатацию солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 200 МВт.