Энергетика вазирлигида Бошқирдистон Республикаси делегацияси билан музокаралар бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида Бошқирдистон Республикасининг Саноат, энергетика ва инновациялар вазири Александр Шельдяев бошчилигидаги делегация билан музокаралар бўлиб ўтди.
Йиғилишда Ўзбекистон Энергетика вазири ўринбосари Шерзод Ходжаев қайд этганидек, Ўзбекистон-Россия энергетика соҳасидаги ҳамкорлик икки томонлама иқтисодий шерикликнинг флагманларидан биридир.
Йилдан-йилга нафақат ҳамкорликнинг ҳажмлари, балки йўналишлари хилма-хиллиги ҳам ортиб бормоқда. Хусусан, Бошқирдистон Республикаси делегацияси билан ҳамкорликнинг бир қатор истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.
Улар орасида энергия ресурслари бозорини ва юқори кучланишли электр узатиш тармоқларини ривожлантириш, анъанавий ва қайта тикланувчи энергия манбаларини мустақил ишлаб чиқарувчилар бўйича тажриба алмашиш кабилар мавжуд.
Ўзбекистон томони энергияресурслари бозорида ҳамкорлик ва интеграцияни ривожлантириш муҳимлигини қайд этди. Айни пайтда электр энергияси ва табиий газнинг рақобатли (эркин) бозорларини жорий этиш мақсадида Энергетика вазирлиги томонидан зарур чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Шунингдек, муҳандислик тармоқларига (электр энергияси, газ) технологик уланиш учун ариза бериш тартиб-қоидаларини рақамлаштириш каби йўналишларни ишлаб чиқиш юзасидан ҳам фикр алмашилди. Шу мақсадда Ўзбекистонда “ЭЛЕКТР” дастурий мажмуаси ишлаб чиқилган бўлиб, бундан ташқари, тадбиркорлар Ягона интерактив давлат хизматлари портали (ЯИДХП) орқали электр ва газ тармоқларига уланиш учун аризалар билан мурожаат қилишлари мумкин.
Делегация аъзоларига истиқболли лойиҳалар, жумладан, хусусий инвесторларни жалб қилган ҳолда қуввати 5 МВтгача бўлган мини ГЭСлар қурилиши ҳақида ҳам маълумот берилди. Бугунги кунга қадар умумий қуввати 42 МВт бўлган мини-ГЭСларни жорий қилиш учун 31 та истиқболли объект аниқланган. 2030 йилга қадар Энергетика комплексини ривожлантириш консепсияцига мувофиқ умумий қуввати 200 МВт бўлган 24 та мини ГЭЕСни ишга тушириш режалаштирилган.
Бундан ташқари, Бошқирдистон компаниялари энергетика ва энергоқурилмалар учун бутловчи қисмларни етказиб бериш бўйича тендерларда фаол иштирок этишга таклиф қилинди.
Томонлар ўзаро манфаатли истиқболли лойиҳаларни батафсил кўриб чиқиш ва уларни янада ривожлантириш учун ҳамкорлик йўналишларини белгилаш бўйича келишувга эришдилар.

Минэнерго проведены переговоры с делегацией Республики Башкортостан
Министерством энергетики Республики Узбекистан проведены переговоры с делегацией Республики Башкортостан во главе с министром промышленности, энергетики и инноваций Александром Шельдяевым.
Как отметил в ходе встречи заместитель министра энергетики Узбекистана Шерзод Ходжаев, узбекско-российское энергетическое сотрудничество является одним из флагманов двустороннего экономического партнёрства.
Год от года наращиваются не только его объемы, но и разнообразие направлений. В частности с делегацией Республики Башкортостан обсужден ряд перспективных направлений сотрудничества.
В их числе обмен опытом по развитию рынков энергоресурсов, развития высоковольтных ЛЭП, независимых производителей электроэнергии как традиционной так и ВИЭ.
Узбекской стороны была отмечена важность развития сотрудничества и интеграции в торговле энергоресурсами. В  настоящее время Министерством энергетики реализуются необходимые внутригосударственные процедуры для запуска рынка электроэнергии и рынка газа.
Состоялся также обмен мнениями по развитию такого направления, как цифровизация заявочных процедур технологического присоединения к инженерным сетям (электричество, газ). В Узбекистане с этой целью  разработан программный комплекс «ЭЛЕКТР», кроме того, предприниматели могут обращаться посредством Единого портала интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ) с заявками для подключения к электросетям и газу.
Члены делегации также проинформированы о перспективных проектах, в том числе по возведению мини-ГЭС до 5 МВт с привлечением частных инвесторов. К настоящему времени определен 31 перспективный участок для размещения мини-ГЭС суммарной мощностью 42 МВт. До 2030 года в стране, согласно Концепции развития энергетического комплекса, планируется ввод 24 мини-ГЭС суммарной мощностью 200 МВт.
Кроме того, башкирские компании были приглашены к активному участию к тендерам по поставкам комплектующих для энергетики, энергомашиностроения.
Сторонами достигнута договоренность о детальном рассмотрении перспективных проектов, представляющих взаимный интерес и определения векторов к сотрудничеству для их дальнейшего развития.