Энергетика вазирлигида Татаристон делегацияси билан музокаралар бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 20 январь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида Татаристон Республикаси Бош вазири ўринбосари – саноат ва савдо вазири Альберт Каримов бошчилигидаги делегация аъзолари билан музокаралар бўлиб ўтди.
Учрашувда томонлар Ўзбекистон ва Татаристон Республикаси ўртасида энергетика соҳасидаги ҳамкорлик мустаҳкамланиб бораётганини алоҳида таъкидладилар.
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири ўринбосари Шерзод Ходжаев Татаристон Республикаси компаниялари билан аввал эришилган келишувлар белгиланган муддатларда амалга оширилаётганини таъкидлади.
Хусусан, “Ўзбекнефтгаз” АЖ “Қозон двигатель ишлаб чиқариш бирлашмаси” ОАЖ билан газ турбинали двигателларни (ГТД) авариявий ва капитал таъмирлаш бўйича 9 та шартнома имзолади.
Шунингдек, йиғилиш давомида “ТЭСК” МЧЖ томонидан чизиқли СИП арматураларни ишлаб чиқариш ва етказиб бериш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди. Мазкур йўналишда хорижий делегация аъзолари “Ўзелтехсаноат” АЖ билан ҳамкорликда ишлаб чиқариш имкониятларини ўрганишни таклиф қилди.
Музокаралар чоғида Ўзбекистон томонидан “Татнефть” ОАЖ билан давлат-хусусий шериклик асосида бир қатор истиқболли йўналишлар бўйича ҳамкорликни жадаллаштириш, хусусан, маҳаллий хом ашё асосида талаб қилинадиган нефть ва газ маҳсулотларини ишлаб чиқариш масалалари кўтарилди.
Музокаралар натижасида Татаристон Республикасининг қатор компаниялари билан қўшма режа ва лойиҳаларни амалга оширишни жадаллаштириш бўйича аниқ келишувларга эришилди.

Минэнерго проведены переговоры с делегацией Татарстана
20 января т. г. в Ташкенте Министерством энергетики Республики Узбекистан проведены переговоры с делегацией Республики Татарстан во главе с заместителем Премьер-министра - министром промышленности и торговли Альбертом Каримовым.
В ходе встречи сторонами было подчёркнуто укрепление сотрудничества между Узбекистаном и Республикой Татарстан в сфере энергетической промышленности.
Заместителем министра энергетики Узбекистана Шерзодом Ходжаевым также была отмечена реализация ранее достигнутых договоренностей с компаниями из Республики Татарстан в намеченные сроки.
В частности, АО «Узбекнефтегаз» заключены 9 контрактов с ПАО «Казанское моторостроительное производственное объединение» на аварийно-восстановительный и капитальный ремонт газотурбинных двигателей (ГТД).
Также в ходе встречи был затронут вопрос производства и поставки ООО «ТЭСК» линейной СИП арматуры. В этом вопросе членами зарубежной делегации предложена проработка возможности совместного производства с АО «Узэлтехсаноат».
Узбекской стороной в ходе переговоров поднят вопрос об ускорении взаимодействия по ряду перспективных направлений с ПАО «Татнефть» на основе государственно-частного партнерства, в том числе производства востребованной нефтегазовой продукции на базе местного сырья.
По итогам переговоров достигнуты конкретные договоренности по ускорению реализации совместных планов и проектов с рядом компаний Республики Татарстан.