Жорий йилнинг 30 октябрь куни Энергетика вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султоновнинг ШҲТ Бош котиби Владимир Норов билан учрашуви бўлиб ўтди.
Мулоқот чоғида таъкидланганидек, Шанхай Ҳамкорлик Ташкилоти ўз фаолияти давомида Марказий Осиёда иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш, барқарорлик ва хавфсизликни мустаҳкамлаш бўйича кўплаб ишлар қилди.
Бугунги кунда ШҲТга аъзо давлатлар ўртасида иқтисодиётнинг барча соҳаларида ҳамкорлик йўлга қўйилган, илмий-тадқиқот институтлари ўртасидаги ҳамкорлик алоқалари ривожланмоқда, умумий бозорлар, шу жумладан, энергия манбаларини яратиш масалалари кўриб чиқилмоқда.
Томонлар ШҲТга аъзо мамлакатлар, жумладан, ХХР билан кўп томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг истиқболли йўналишларини муҳокама қилдилар. Улар қаторида кўмир ва табиий газни чуқур қайта ишлаш учун инновацион технологияларни жорий этиш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш бўйича мулоқотларни ривожлантириш масалалари хусусида сўз юритилди.
Қайд этиш керак, ШҲТга аъзо давлатларда энергия самарадорлигини ошириш соҳасида, жумладан, тоза энергия технологиялари бўйича тажриба алмашиш ва энг яхши амалиётларга бўлган қизиқиш ва истиқбол мавжуд.

В МИНЭНЕРГО ОБСУДИЛИ ПЕРСПЕКТИВЫ СОТРУДНИЧЕСТВА С ШОС
В Минэнерго 30 октября т.г. состоялась встреча министра энергетики Республики Узбекистан Алишера Султанова и Генерального секретаря ШОС Владимира Норова.
Как было отмечено в ходе беседы, за период деятельности Шанхайской организации сотрудничества проделана по развитию экономического взаимодействия в Центральной Азии, укреплению стабильности и безопасности.
На сегодняшний день между странами членами ШОС налажено сотрудничество по всем направлениям экономики, развивается сотрудничество научно-исследовательских учреждений, прорабатываются вопросы создания общих рынков, в том числе по энергетическим ресурсам.
Сторонами обсуждены перспективные направления многостороннего торгово-экономического сотрудничества государств-членов ШОС, в частности с КНР. В их числе развитие диалога по реализации проектов по внедрению нновационных технологий по глубокой переработке угля и природного газа.
Большой интерес и перспективу для взаимодействия стран ШОС имеет обмен опытом и лучшими практиками в области повышения уровня энергоэффективности, в том числе по энергоэффективным и чистым энерготехнологиям.