Ҳурматли электр энергияси ва газ истеъмолчилари!
Хабарингиз бор, кеча, 25 январь куни соат 10:57 да Марказий Осиё ягона электр тармоғида катта авария бўлиши оқибатида мамлакатимиз ҳудудларида электр энергия таъминотида ўчишлар юзага келган эди.
Шундан сўнг, Президентимиз топшириқларига биноан электр энергияси таъминотида юзага келган носозликлар сабабини аниқлаш ва бартараф этиш бўйича Бош вазир ҳузурида ҳукумат комиссияси тузилди. Комиссия томонидан биринчи навбатда генерация жараёнини тиклаш вазифаси қўйилиб, содир бўлган носозликлар сабабларини аниқлаш, электр таъминотининг барқарорлигини таъминлаш бўйича чора-тадбирлар ишлаб чиқиш ҳамда зудлик билан амалга ошириш юзасидан қатор вазифалар юклади.
Умумтизимда кузатилган йирик носозликлар мутахассислар томонидан бартараф этилиб, республикамизнинг ягона электр тармоғига қувват узатилиш бошланди.
Бугун, соат 09:30 ҳолатига кўра республикамизда электр энергияси таъминоти 70% га тикланган.
Бунда, биринчи навбатда аҳоли истеъмолчилари ва ижтимоий соҳа объеклари электр энергияси билан таъминланди.
Шуни ҳам айтиб ўтишимиз керакки, юзага келган носозликлар сабабли мамлакатимиздаги мавжуд газ қазиб олиш конлари ва уни қайта ишлаш заводларида технологик жараёнларнинг бузилиш ҳолатлари кузатилмоқда. Бу эса, ўз навбатида газ ишлаб чиқариш ҳажмининг камайишига олиб келмоқда.
Шу сабабли, иссиқлик электр станцияларида газ босимининг камайиши кузатилмоқда ва бу электр энергиясини ишлаб чиқариш ҳажмига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Истеъмолчиларни электр энергияси билан барқарор таъминлаш мақсадида, ишлаб чиқарилаётган табиий газ тўлиқ ҳажмда иссиқлик электр станциялари, ижтимоий соҳа объектлари ва аҳоли истеъмолчиларига йўналтирилади.
Шу муносабат билан, бугундан бошлаб автомобилларга газ тўлдириш компрессор станциялари фаолиятига вақтинчалик чекловлар киритилади. Шу билан биргаликда, бошқа ижтимоий аҳамиятга эга бўлмаган юридик истеъмолчиларга ҳам табиий газ етказиб бериш вақтинча тўхтатилади.
Ҳурматли истеъмолчилар! Ушбу амалга оширилаётган чора-тадбирлардан асосий мақсад – биринчи навбатда аҳоли хонадонларини энергия ресурслари билан узлуксиз таъминлаш ҳисобланади.

Уважаемые потребители электроэнергии и газа!
Как известно, вчера, 25 января, в 10:57 в регионах страны произошло отключение электроэнергии в результате крупной аварии в Центральноазиатской энергосистеме.
После этого по поручению Президента страны была создана правительственная комиссия под руководством Премьер-министра по выявлению и устранению причин отключения электроэнергии. Комиссия поставила задачу восстановить процесс генерации, выявить причины неисправностей, разработать мероприятия по обеспечению стабильности электроснабжения и их немедленное выполнение.
После этого основные неисправности в системе были устранены специалистами, и началась передача электроэнергии в единую электрическую сеть республики.
Сегодня по состоянию на 09:30 электроснабжение в стране восстановлено на 70%.
При этом в первую очередь электроэнергией были обеспечены потребители и социально значимые объекты.
Следует отметить, что из-за аварий имеют место случаи нарушения технологических процессов на действующих газовых месторождениях и перерабатывающих предприятиях в стране. Это, в свою очередь, приводит к снижению добычи газа.
Поэтому на тепловых электростанциях наблюдается снижение давления газа, что негативно сказывается на объеме выработки электроэнергии.
В целях обеспечения стабильного снабжения потребителей электроэнергией добытый природный газ будет полностью направляться на тепловые электростанции, социальные объекты и потребителям.
В связи с этим с сегодняшнего дня будут введены временные ограничения на работу автомобильных газонаполнительных компрессорных станций (АГНКС). Также будут временно приостановлены поставки природного газа другим потребителям, не являющимися социальными объектами.
Уважаемые потребители! Основной целью этих мероприятий является, прежде всего, бесперебойное снабжение населения энергоресурсами.
Также спасибо, что поддержали нас, правильно оценив ситуацию, возникшую в связи со вчерашними событиями!