“ЎЗЭНЕРГОИНСПЕКЦИЯ”: ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ СОҒЛИҚНИ САҚЛАШ ВАЗИРЛИГИ ТАСАРРУФИДАГИ МУАССАСАЛАРНИНГ 2019-2020 ЙИЛЛАР КУЗ-ҚИШ МАВСУМГА ТАЙЁРМИ?
• “ЎЗЭНЕРГОИНСПЕКЦИЯ”: ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ СОҒЛИҚНИ САҚЛАШ ВАЗИРЛИГИ ТАСАРРУФИДАГИ МУАССАСАЛАРНИНГ 2019-2020 ЙИЛЛАР КУЗ-ҚИШ МАВСУМГА ТАЙЁРМИ?
“Ўзэнергоинспекция” томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 30 июлдаги ПҚ-4407-сонли “Республика иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳаларини 2019-2020 йиллар куз-қиш даврида барқарор ишлашга комплекс тайёрлашни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш мақсадида Соғлиқни сақлаш вазирлиги тасарруфидаги муассасаларда бажарилиши бўйича ўрганишлар ўтказилди.
Кўмир сақланиши ҳолати бўйича:
Ўтказилган ўрганишлар давомида Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги тасарруфидаги кўмир ёқилғисида иситиладиган жами 2022 та муассасалардан 681 таси (33,6%) кўрилганда, уларнинг 314 тасида (46,1%) кўмир сақланиши ҳолати қониқарсиз эканлиги маълум бўлди.
Мисол учун: Қашқадарё вилояти, Қарши туманидаги Омонтепа қишлоқ оилавий поликиникасида кўмирни сақлаш учун махсус омборхона мавжуд эмаслиги натижасида очиқ жойда сақланмоқда, шунингдек ушбу кўмир ёқилғисини сақланишига жавобгар шахс тайинланмаган ва уни миқдорини кўрсатиб турувчи тахтачалар ўрнатилмаган.
Наманган вилояти “Силга карши курашиш диспансери”да кўмирни сақлаш учун махсус омборхона мавжуд эмаслиги натижасида кўмир ёқилғиси том қимси ёпилган очиқ айвонча тагида сақланмоқда, шунингдек ушбу кўмир ёқилғисини сақланишига жавобгар шахс тайинланмаган ва уни миқдорини кўрсатиб турувчи тахтачалар ўрнатилмаган.
Сурхандарё вилояти, Термиз тумани тиббиёт бирлашмаси тассаруфидаги “Янгиариқ” шифохонаси ва туман туғуруқ мажмуаси мавсум учун захирага олинган 57,6 тонна кўмир-брикет эса фақатгина усти ёпилган жойда, очиқ ҳавода сақланмоқда, кўмир омборхонаси кўмир сақлаш талабларига жавоб бермайди.
Электр ва иссиқлик қурилмаларининг ҳолати бўйича:
Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги тасарруфидаги жами 3017 та муассасалардан 1169 таси (38,7%) кўрилганда, уларнинг 621 тасида (53,1%) электр ва иссиқлик қурилмаларининг техник ҳолати кониқарсиз эканлиги маълум бўлди.
Мисол учун: Жиззах вилояти, Мирзачўл тумани, Ўзбекистон қишлоқ врачлик пунктида 0,4 кВ кучланишли тақсимлаш шити ерга заминланмаган, ва сақлагичлар ўрнига қўл бола (жучок) симлар тортилганлиги, электр қурилмаларини ерлагичлари электротехник лаборатория синовидан ўтказилмаган.
Бухоро вилояти, Ғиждувон туманидаги Тиббиёт бирлашмасига қарашли “Туғуруқ комплекс” даги Трансформаторнинг мой сатхи мейрдан камлиги, юқори кучланиш томонидаги стандарт сақлагичлар ўрнига қўлбола (жучок) симлар ўрнатилганлиги, 0,4 кВли тақсимлаш шкафдаги кабеллар наконечникларсиз, бурама усулда автоматик ўчиргичларга қотирилган.
Андижон вилояти, Асака тумани, Юқори Бўз МФЙ ҳудудида жойлашган 11-сонли қишлоқ оилавий поликилиникасидаги 0,4 кВ кучланишли қурилмаларни ерлагичлари электротехник лабаратория синовидан ўтказилмаган.

“УЗЭНЕРГОИНСПЕКЦИЯ”: ГОТОВЫ ЛИ СИСТЕМЫ, ПОДВЕДОМСТВЕННЫЕ МИНИСТЕРСТВУ ЗДРАВООХРАНЕНИЯ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН, К ОСЕННЕ-ЗИМНЕМУ СЕЗОНУ 2019-2020 ГОДОВ?
• “УЗЭНЕРГОИНСПЕКЦИЯ”: ГОТОВЫ ЛИ СИСТЕМЫ, ПОДВЕДОМСТВЕННЫЕ МИНИСТЕРСТВУ ЗДРАВООХРАНЕНИЯ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН, К ОСЕННЕ-ЗИМНЕМУ СЕЗОНУ 2019-2020 ГОДОВ?
В целях исполнения постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-4407 “О мерах по обеспечению комплексной подготовки отраслей экономики и социальной сферы к устойчивой работе в осенне-зимнем сезоне 2019-2020 гг.” от 30 июля 2019 года Узэнергоинспекцией был изучено его исполнение в учреждениях системы Министерства здравоохранения.
По состоянию хранения угля:
В ходе изучения  в 681 (33,6%)  из 2022 учреждений подведомственных Министерству здравоохранения, отапливаемых углем, было выявлено, что в 314 из них (46,1%) хранение угля находится в неудовлетворительном состоянии.
К примеру: В семейной поликлинике села Омонтепа Каршинского района Кашкадарьинской области из-за отсутствия специальной кладовой, уголь хранится в открытой местности, также не назначено  ответственное за его хранение лицо и отсутствуют указатели его объема.
В ходе изучения  в 681 (33,6%)  из 2022 учреждений подвемственных Министерству здравоохранения, отапливаемых углем, было выявлено, что в 314 из них (46,1%) хранение угля находится в неудовлетворительном состоянии.
ССП Омонтепа Каршинского района отсутствует кладовая для хранения угля. 16.10.2019 г.
В противотуберкулезном диспансере Намананской области из-за отсутствия специальной кладовой, уголь хранится под открытым навесом, не назначено ответственное лицо за его хранение и отсутвуют указатели его объема.
В больнице “Янгиарик” и районном родильном комплексе при Термезском районном медицинском объединении Сурхандарьинской области полученные в запас 57,6 тонн угольных брикетов хранятся под навесом, на открытом воздухе, склад для хранения угля не отвечает требованиям.
По состоянию электрического оборудования и оборудования по теплоснабжению:
При изучении  1169  (38,7%) из всего 3017 учреждений подведомственных Министерству здравоохранения Республики Узбекистан, было выявлено, что в 621 из них (53,1%) электрическое оборудование и оборудование по теплоснабжению находятся в неудовлетворительном техническом состоянии.
К примеру: в сельском врачебном пункте Узбекистан Мирзачульского района Джизакской области распределительный щит с напряжением 0,4 кВ не имеет заземления. Вместо предохранителей протянуты самодельные провода (жучки), заземлители электрических устройств не прошли лабораторные испытания.
В Родильном комплексе Гиждуванского районного медицинского объединения Бухарской области имеется трансформатор, у которого уровень поверхности масла ниже нормы, вместо предохранителей от высокого напряжения протянуты самодельные провода (жучки), кабели в распределительном щите напряжением 0,4 кВ закреплены на автоматических выключателях без наконечников, путем вкручивания.
В семейной поликлинике №11, расположенной на территории МСГ Юкори Боз Асакинского района Андижанской области заземлители устройств напряжения в 0,4 кВ не прошли испытания в электротехнических лабораториях.