Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ва унинг таркибига кирувчи ташкилотлар Тошкент шаҳрида 29-31 октябрь кунлари бўлиб ўтган INNOWEEK 2019 Иккинчи халқаро инновацион ғоялар кўргазмасида ягона стенд доирасида иштирок этди.
Мазкур кенг кўламли тадбирда иштирок этиш Энергетика вазирлиги учун мамлакат Президенти томонидан 22.08.2019 йилда имзоланган “Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг энергия самарадорлигини ошириш, энергия тежовчи технологияларни жорий этиш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришнинг тезкор чора-тадбирлари тўғрисида”ги №ПҚ-4422 сони қарорида кўрсатилган вазифаларни ижро этишда муҳим аҳамият касб этади.
Ушбу мақсадда INNOWEEK 2019 кўргазмасида «Энергия самарадорлиги ва энергия тежамкорлиги» стенди намойиш этилиб, унда бу борадаги инновацион ёндашувлар намойиш этилди.
Кўргазмага ташриф буюрувчилар, шунингдек Энергетика вазирлиги томонидан намойиш этилган стендда бугунги кунда бутун Ўзбекистон бўйлаб ўрнатилаётган АСКУЭ ускуналар, яъни ақлли ҳисоблагичларнинг имкониятлари билан танишиш имкониятига эга бўлдилар.
Ташриф буюрувчиларнинг саволларига INNOWEEK 2019 кўргазмасида ҳозир бўлиб турган Энергетика вазирлиги ва унинг ҳузуридаги ташкилотлар вакиллари бажонидил жавоб қайтардилар.
Шунингдек, Тошкент ИЭСда 370 МВт қувватга эга буғ-газ қурилмаси ва Энергетика вазирлиги томонидан ушбу кўргазма учун махсус тайёрланган бошқа объектларни барпо этиш лойиҳаси ташриф буюрувчилар ва иштирокчиларда катта қизиқиш уйғотди.
Энергетика вазирлиги томонидан тақдим этилган инновацион таклифлар орасида анъанавий ва доимий равишда қишлоқ жойларида сувни иситиш манбалари ўрнини босадиган гидротехника тизимлари ва бошқа замонавий лойиҳалар ҳам мавжуд.
"Ушбу кўргазмада биз меҳмонларимизга яна бир бор бозорда ўхшаши бўлмаган инновацион маҳсулотимизни намойиш этдик. Булар «SensusNM» «Sanar» «Sensus» ултратовушли газ ҳисоблагичлари учун “Телеметрия ва клапанли модул" (МТК)дир. Айни пайтда уларнинг барчаси яхши ишламоқда ва улар ҳозирги вақтда Ўзбекистонда тақдим этилаётган бошқа ҳисоблагичлар таъминлай олмайдиган жуда яхши натижаларни кўрсатмоқда”, – деди «GAZ-METER» МЧЖ директори Т.Зиннатуллин.
Кўргазмада қатнашиш натижаларига кўра, Энергетика вазирлиги ва унинг таркибига кирувчи компаниялар турли ютуқлар учун 8 та сертификат билан тақдирланди. Хусусан, Энергетика вазирлиги "Келажакнинг энг яхши стенди" учун сертификат билан тақдирланди.
INNOWEEK 2019 кўргазмаси - бу янги ҳамкорларни излаш, инновацион ечимлар, B2B форматидаги музокаралар ва бошқа тадбирларни ўтказиш, Энергетика вазирлиги фаолиятини бугунги ва эртанги кун талабларига жавоб берадиган даражага кўтариш учун ғоялар, режалар, келишувлар ва уларни амалга ошириш имкониятидир.

МИНИСТЕРСТВО ЭНЕРГЕТИКИ НА INNOWEEK 2019
Министерство энергетики Республики Узбекистан и его подведомственные организации приняли участие единым стендом на Второй международной неделе инновационных идей INNOWEEK 2019, состоявшейся в Ташкенте с 29 по 31 октября.
Участие в данном масштабном мероприятии стало еще одной возможностью для Минэнерго по реализации тех задач, которые поставлены Президентом страны в принятом 22.08.2019 постановлении №ПП-4422 «Об ускоренных мерах по повышению энергоэффективности отраслей экономики и социальной сферы, внедрению энергосберегающих технологий и развитию возобновляемых источников энергии».
С этой целью на INNOWEEK 2019 был продемонстрирован стенд «Энергоэффективность и энергосбережение», основой которого являются инновационные методы подхода к данным темам.
Также посетители выставки имели возможность ознакомиться с представленным Минэнерго стендом, демонстрирующим оборудование АСКУЭ, в основе которого те самые умные счетчики, которые сегодня устанавливаются пользователям по всему Узбекистану.
На вопросы, возникающие у посетителей выставки всегда были готовы ответить специалисты, представляющие Министерство энергетики Республики Узбекистан и его подведомственные организации, и специально для этого постоянно находившиеся на INNOWEEK 2019.
Интерес посетителей и участников вызвал также макет проекта строительства парогазовой установки мощностью 370 МВт на Ташкентской ТЭС и другие объекты, специально подготовленные Минэнерго для данной выставки.
В числе инновационных предложений, представленных Министерством энергетики были гидросистемы, способные с успехом заменить традиционные и не всегда доступные в сельской местности источники нагрева воды, и другие современные проекты.
«На этой выставке мы еще раз продемонстрировали гостям свой инновационный продукт, не имеющий аналогов на рынке, это: «Модуль Телеметрии и клапана» (МТК) для наших ультразвуковых счетчиков газа типа «SensusNM» «Sanar » «Sensus». На данный период они все работают исправно, показывают отличный результат, который не могут на данном этапе времени предоставить другие счетчики, находящиеся на территории Узбекистана» - отметил директор ООО «GAZ-METER» Зиннатуллин Т.
По итогам участия в выставке, Минэнерго и компании, входящие в его структуру, были отмечены 8 сертификатами за различные достижения. В частности Минэнерго был награжден сертификатом за «Лучший стенд будущего».
INNOWEEK 2019 это также возможность поиска новых партнеров, инновационных решений, проведения переговоров в формате B2B и другие мероприятия, результатом которых станут идеи, планы, договоренности и их реализация с целью продвижения деятельности Минэнерго на уровень, соответствующий требованиям сегодняшнего и завтрашнего дня.