ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ МАКТАБГАЧА ТАЪЛИМ ВАЗИРЛИГИ ТАСАРРУФИДАГИ МУАССАСАЛАРНИНГ 2019-2020 ЙИЛЛАР КУЗ-ҚИШ МАВСУМИГА ТАЙЁРГАРЛИГИ БЎЙИЧА МАЪЛУМОТ
• ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ МАКТАБГАЧА ТАЪЛИМ ВАЗИРЛИГИ ТАСАРРУФИДАГИ МУАССАСАЛАРНИНГ 2019-2020 ЙИЛЛАР КУЗ-ҚИШ МАВСУМИГА ТАЙЁРГАРЛИГИ БЎЙИЧА МАЪЛУМОТ
“Ўзэнергоинспекция” томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 30 июлдаги ПҚ-4407-сонли “Республика иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳаларини 2019-2020 йиллар куз-қиш даврида барқарор ишлашга комплекс тайёрлашни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш мақсадида, Мактабгача таълим вазирлиги тасарруфидаги муасасаларда бажарилиши бўйича ўрганишлар ўтказилди.
Кўмир сақланиши ҳолати бўйича:
Ўтказилган ўрганишлар давомида Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги тасарруфидаги кўмир ёқилғисида иситиладиган жами 3744 та муассасалардан 803 таси (21,4%) кўрилганда, уларнинг 367 тасида (45,7%) кўмир сақланиши ҳолати қониқарсиз эканлиги маълум бўлди.
Мисол учун: Жиззах вилояти, Арнасой туманидаги 4-сонли «Лола» мактабгача таълим муассасасида кўмир сақлаш учун махсус омборхонанинг том қисми таъмир талаб ҳолатда, яни том қисми шиферлари синган ҳамда эшиклари ёнувчи материаллар билан тўсилган, бундан ташқари муассаса учун ажратилган кўмир ёқилғисини бир қисми омборхона ташқарисида сақланмоқда. Шунингдек, ушбу кўмир ёқилғисини сақланишига жавобгар шахс тайинланмаган ва уни миқдорини кўрсатиб турувчи тахтачалар ўрнатилмаган.
Наманган вилояти,  Косонсой туманидаги 16-сонли мактабгача таълим муассасасида кўмирни сақлаш учун махсус омборхона мавжуд эмаслиги натижасида кўмир ёқилғиси том қимси ёпилган очиқ айвонча тагида сақланмоқда, шунингдек ушбу кўмир ёқилғисини сақланишига жавобгар шахс тайинланмаган ва уни миқдорини кўрсатиб турувчи тахтачалар ўрнатилмаган.
Фарғона вилояти, Қува туманидаги 12-сонли мактабгача таълим муассасасида кўмирни сақлаш учун махсус омборхона мавжуд эмаслиги натижасида, кўмир ёқилғиси том қимси ёпилган очиқ айвонча тагида сақланмоқда, шунингдек ушбу кўмир ёқилғисини сақланишига жавобгар шахс тайинланмаган ва уни миқдорини кўрсатиб турувчи тахтачалар ўрнатилмаган.
Фарғона вилояти, Қува туманидаги 10-сонли мактабгача таълим муассасасида кўмир сақлаш учун махсус омборхонанинг том қисми таъмир талаб ҳолатда, яни том қисми шиферлари синган ҳамда эшиклари ёнувчи материаллар билан тўсилган, шунингдек ушбу кўмир ёқилғисини сақланишига жавобгар шахс тайинланмаган ва уни миқдорини кўрсатиб турувчи тахтачалар ўрнатилмаган.
Электр ва иссиқлик қурилмаларининг ҳолати бўйича:
Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги тасарруфидаги жами 5751 та муассасалардан 1605 таси (27,9%) кўрилганда, уларнинг 1328 тасида (82,7%) электр ва иссиқлик қурилмаларининг техник ҳолати кониқарсиз эканлиги маълум бўлди.
Мисол учун: Фарғона вилояти, Қува туманидаги 2, 5, 8, 9, 12, 13, 14, 16, 20, 22, 23, 25, 31, 33, 41, 42, 44, 45, 49, 50, 51, 52 ва 54-сонли МТМларда электр тақсимлаш қурилмалари жорий таъмирланмаган, эшикларга қулф ўрнатилмаган, огохлантирувчи ва электр таъминоти бир чизиқли белгилар ёзилмаган, электр тақсимлаш қурилмасидаги коммутацион симларнинг очиқ жойлари мавжуд, шунингдек айрим коммутацион аппаратлар носоз ҳолатда экнлиги, автоматларга кабеллар маҳсус учликларсиз уланган ва сақлагичлар ўрнига қўл бола (жучок) симлар тортилганлиги, электр қурилмаларини ерлагичлари электротехник лаборатория синовидан ўтказилмаган.
Бухоро вилояти, Қоракўл тумани, Дўстлик МФЙ, Бухоро кўчасидаги 4-сонли МТМнинг айрим коммутацион аппаратлар носоз холатдалиги, 0,4 кВ сақлагичлар ўрнига қўл бола (жучок) симлар ўрнатилган.
Фарғона вилояти, Фарғона туманидаги 38-сонли МТМнинг 0,4 кВ кучланишли қурилмаларни ерлагичлари электротехник лабаратория синовидан ўтказилмаган.
Фарғона вилояти, Ўзбекистон туманидаги 38-сонли МТМнинг электр хўжалиги учун жавобгар шахс буйруқ асосида тайинланмаган.
Фарғона вилояти, Данғара туманидаги 4-сонли МТМнинг электр тақсимлаш қурилмаларидаги коммутацион қурилмаларнинг симлари очиқ жойлари мавжудлиги, айрим коммутацион аппаратлар носоз холатдалиги, автоматлардаги кабеллар махсус учликларсиз уланган ва стандарт сақлагичлар ўрнига қўлбола (жучок) симлар ўрнатилган.

ПРОВЕРЕНА ГОТОВНОСТЬ УЧРЕЖДЕНИЙ ДОШКОЛЬНОГО ОБРАЗОВАНИЯ К ОСЕННЕ-ЗИМНЕМУ СЕЗОНУ
“Узэнергоинспекцией” изучается готовность к отопительному сезону в учреждениях системы Министерства дошкольного образования (МДО).
Эта в работа ведется в рамках реализации постановления Президента Республики Узбекистан “О мерах по обеспечению комплексной подготовки отраслей экономики и социальной сферы к устойчивой работе в осенне-зимнем сезоне 2019-2020 годов” (№ПП-4407 от 30 июля 2019 года).
В частности, проверяя условия, необходимые для хранения угля, выявлено следующее. В 803 (21,4%)  из 3744 учреждений подведомственных МДО и отапливаемых углем, в 367 (45,7%) хранение угля находится в неудовлетворительном состоянии.
К примеру в дошкольном образовательном учреждении “Лола” №4 Арнасайского района Джизакской области, кровля специального склада для хранения угля нуждается в ремонте, здесь сломаны листы шифера, двери ограждены легковоспломеняющимися материалами. Кроме того, часть угля, выделенного для учреждения, хранится снаружи складского помещения.
Вместе с тем, не назначено ответственное лицо за хранение угля и отсутвуют указатели его объема.
В дошкольном образовательном учреждении №16 Касансайского района Наманганской области из-за отсутствия специальной кладовой, уголь хранится в открытоместе, здесь также не назначен ответственный за хранение угля и отсутвуют указатели его объема.
В дошкольном образовательном учреждении №12 Кувинского района Ферганской области из-за отсутствия специальной кладовой, угольное горючее хранится под открытым навесом с крышей, не назначено ответственное лицо за его хранение и отсутвуют указатели его объема.
В дошкольном образовательном учреждении №10 Кувинского района Ферганской области, кровельная часть специальной кладовой для хранения угля нуждается в ремонте, то есть сломаны листы шифера, двери ограждены воспламеняющимися материалами. Здесь также не указаны отвественное лицо за хранение угля и объемы топлива.
Также в ходе проверок, изучено состояние оборудования по энерго- и теплоснабжению. Как выявлено, в 1605 (27,9%) из 5751 учреждений подвемственных Министерству дошкольного образования, в 1328 (82,7%) электрическое оборудование и оборудование по теплоснабжению находятся в неудовлетворительном техническом состоянии.
К примеру, в ДОУ №№ 2, 5, 8, 9, 12, 13, 14, 16, 20, 22, 23, 25, 31, 33, 41, 42, 44, 45, 49, 50, 51, 52 и 54 Кувинского района Ферганской области, устройства электрораспределения не прошли текущий ремонт, на дверях отсутствуют замки, однолинейные знаки предупреждения и электрообеспечения, имеются оголенные места в коммутационных проводах в устройстве электрораспределения, а также некоторые коммутационные аппараты в неисправном состоянии, кабели подключены к автоматам без специальных наконечников, вместо предохранителей протянуты самодельные провода (жучки), заземлители электрических устройств не прошли испытания в электротехнических лабораториях.
В ДОУ №4 на улице Бухара МСГ Дустлик Каракульского района Бухарской области некоторые коммутационные аппараты в неисправном состоянии, вместо предохранителей мощностью 0,4 кВ установлены самодельные провода (жучки).
Заземлители ДОУ №38 Ферганского района Ферганской области не прошли испытания в электротехнической лаборатории.
В ДОУ №38 Узбекистанского района Ферганской области нет приказа о назначении ответственного за электрохозяйство.
В ДОУ №4 Дангаринского района Ферганской области в устройствах электрораспределения на проводах имеются оголенные места, некоторые коммутационные аппараты в неисправном состоянии, кабели к автоматам подключены без специальных наконечников и вместо стандартных предохранителей использованы самодельные провода (жучки).