Қуёш фотоэлектрстанциялари қуриш учун тендер ҳужжатларини ишлаб чиқиш бўйича танлов эълон қилинди
“Сирдарё ИЭС” АЖда қуввати 1200-1500 кВт ва “Фарғона ИЭМ” АЖда  қуввати 1800-2000 кВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияларини қуриш бўйича лойиҳа ишлари олиб борилмоқда.
“Иссиқлик электр станциялари” АЖ Техник бошқарма бошлиғи Ойбек Зоҳидовнинг таъкидлашича, тизимда энергия самарадорликка эришиш, ёқилғи-энергетика ресурсларини тежаш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш орқали маҳсулот таннархини янада пасайтиришга эришиш лойиҳалардан кўзланган асосий мақсад ҳисобланади.
Лойиҳада тендер ҳужжатларини ишлаб чиқиб, тайёр битказилган ҳолда (рус.“под ключ”) амалга оширишда иштирок этишни истовчилар учун “Сирдарё ИЭС” АЖда sdtes.uz ва “Фарғона ИЭМ” АЖда fiem.uz расмий веб-сайтларида эълонлар берилди.
Лойиҳаларни амалга оширишда иштирок этмоқчи бўлган томонларни танловларда иштирок этишга таклиф этамиз.
Ушбу чора-тадбирлар Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 22 августдаги “Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг энергия самарадорлигини ошириш, энергия тежовчи технологияларни жорий этиш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришнинг тезкор чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-4422-сон қарори асосида амалга оширилмоқда.

Объявлен конкурс на разработку тендерных документации по строительству солнечных фотоэлектрических станций
• Объявлен конкурс на разработку тендерных документации по строительству солнечных фотоэлектрических станций
На сегодняшний день, под знаком зелёной энергетики, ведутся проектные работы по строительству солнечных фотоэлектрических станций мощностью 1200-1500 кВт на Сырдарьинской ТЭС и 1800-2000 кВт на Ферганской ТЭЦ.
По словам начальника технического управления АО «Тепловые электрические станции» Ойбека Захидова, основная цель данных проектов – это достижение энергоэффективности в системе, экономия топливно-энергетических ресурсов и дальнейшее снижение себестоимости продукции за счет развития возобновляемых источников энергии.
Для разработки тендерных документаций и осуществление проекта «под ключ» объявлен конкурс на официальных сайтах АО «Сырдарьинская ТЭС» sdtes.uz  и АО «Ферганская ТЭЦ» fiem.uz., в котором могут поучаствовать все, кто хочет стать частью реализации этих проектов.
Хочется отдельно отметить то, что подобные меры осуществляются на основании постановления Президента Республики Узбекистан от 22 августа 2019 года № ПП-4422 «Об ускоренных мерах по повышению энергоэффективности отраслей экономики и социальной сферы, внедрению энергосберегающих технологий и развитию возобновляемых источников энергии».