2026 йилга бориб юртимизда қуёш ва шамол электр станциялари қуввати 8 000 МВтга етказилади
2026 йилга қадар қайта тикланувчи энергия манбалари улушини 25 фоизга етказиш эвазига йилига қарийб 3 млрд куб метр табиий газни тежашни назарда тутувчи Президент қарори лойиҳаси тайёрланади. Унда:
Қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланишни кенгайтириш ва қўллаб-қувватлаш дастури ишлаб чиқилади. Унга кўра:
1. Умумий қуввати 4 000 МВт бўлган 8 та шамол электр станцияси қурилади. Жумладан:
▪️2023-2024 йилларда Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро ва Навоий вилоятларида умумий қуввати 1 600 МВт бўлган 4 та;
▪️2025-2026 йилларда Республика бўйлаб умумий қуввати 2 400 МВт бўлган 4 та шамол электр станциялари ишга туширилади.
2. Умумий қуввати 4 000 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станциялари ишга туширилади. Жумладан:
▪️2023 йилда Навоий, Жиззах, Самарқанд ва Сурхондарё вилоятларида жами қуввати 1 100 МВт бўлган 4 та;
▪️2024 йилда Бухоро, Наманган, Хоразм, Қашқадарё ва Фарғона вилоятларида умумий қуввати 900 МВт бўлган 5 та;
▪️2025-2026 йилларда Республика бўйлаб жами қуввати 1 800 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станциялари ишга туширилади.
▪️2030 йилга қадар қуввати 1 МВтгача бўлган кичик ҳажмдаги қайта тикланувчи энергия манбаларининг ҳажми 1 000 МВтга етказилади.

К 2026 году совокупная мощность солнечных и ветряных электростанций в нашей стране достигнет 8000 МВт
• К 2026 году совокупная мощность солнечных и ветряных электростанций в нашей стране достигнет 8000 МВт
Стратегия развития:
Проектом постановления Президента предусматривается увеличение доли возобновляемых источников энергии до 25% к 2026 году, что позволит экономить около 3 млрд кубометров природного газа в год.
Будет разработана программа по расширению и поддержке использования возобновляемых источников энергии. Согласно которой:
1. Будет построено 8 ветряных электростанций (ВЭС) общей мощностью 4000 МВт, а именно:
▪️4 электростанции в Республике Каракалпакстан, а также в Бухарской и Навоийской областях общей мощностью 1600 МВт в 2023-2024 гг.;
▪️В 2025-2026 годах по всей стране будут введены в эксплуатацию 4 ВЭС общей мощностью 2400 МВт.
2. Будут введены в эксплуатацию солнечные фотоэлектрические электростанции общей мощностью 4000 МВт, а именно:
▪️В Навоийской, Джизакской, Самаркандской и Сурхандарьинской областях будут введены 4 электростанции общей мощностью 1100 МВт в 2023 году;
▪️5 электростанций в Бухарской, Наманганской, Хорезмской, Кашкадарьинской и Ферганской областях общей мощностью 900 МВт в 2024 году;
▪️В 2025-2026 годах по всей стране будут введены в эксплуатацию солнечные фотоэлектрические электростанции общей мощностью 1800 МВт.
▪️К 2030 году объём малых возобновляемых источников энергии мощностью до 1 МВт будет увеличен до 1000 МВт.