Тараққиёт стратегияси: Нефт-газ соҳасида бозор механизмлари жорий этилади
2022–2026 йилларга мўлжалланган Тараққиёт стратегиясида нефт-газ соҳасида трансформация жараёнларини жадаллаштириш орқали табиий газ таъминотида ижтимоий ҳимоя кафолатлари белгиланган ҳолда бозор механизмларини жорий этиш белгиланган.
2022 йилги давлат дастурига асосан, табиий газ таъминоти тизимини ислоҳ қилиш ва рақобат бозорини босқичма-босқич шакллантириш тўғрисида президент қарори лойиҳаси тайёрланади.
Лойиҳада қуйидагилар белгиланади:
1. “Ўзтрансгаз” АЖни фақат газни транспортировка қилиш билан шуғулланувчи компанияга айлантириш;
2. “Ўзбекнефтгаз” АЖнинг ташкилий-ҳуқуқий тузилмасини дунёнинг етакчи нефть-газ компаниялари стандартларига мувофиқлаштириш, бунда жамият тасарруфидаги корхоналарда кооперация ва аутсорсинг хизматларини жорий этиш;
3. Октябрь ойига қадар “Ҳудудгазтаъминот” АЖ фаолияти йўналишларига хусусий операторларни жалб қилиш бўйича асосий талаблар белгиланади. Бу талаблар, хусусан, суюлтирилган газни аҳолига етказиб бериш ва табиий газни истеъмолчиларга етказиб бериш тизимларига оид бўлади.

Стратегия развития: В нефтегазовом секторе будут внедрены рыночные механизмы
Президента Республики Узбекистан «О Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы» (от 28.01.2022 г. №УП-60) предусмотрено внедрение рыночных механизмов с гарантиями социальной защиты в газоснабжении за счет ускорения трансформационных процессов в нефтегазовом секторе.
Согласно Госпрограмме на 2022 год, принятой данным указом, будет подготовлен проект постановления главы государства о реформировании системы газоснабжения и поэтапном формировании конкурентного рынка.
Проект определяет следующее:
1. Преобразование АО «Узтрансгаз» в компанию, осуществляющую только транспортировку газа;
2. Гармонизацию организационно-правовой структуры АО «Узбекнефтегаз» со стандартами ведущих мировых нефтегазовых компаний, в том числе, внедрение услуг кооперации и аутсорсинга на государственных предприятиях;
3. К октябрю т. г. будут установлены основные требования по привлечению частных операторов к деятельности АО «Худудгазтаминот». Эти требования будут распространяться, в частности, на системы снабжения населения сжиженным газом и потребителей природного газа.