Ўзбекистон Энергетика вазирлиги учун ЕОИИ энергетика бозорининг фаолият кўрсатиш истиқболлари маълум қилинди
• Ўзбекистон Энергетика вазирлиги учун ЕОИИ энергетика бозорининг фаолият кўрсатиш истиқболлари маълум қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этган Олий Евросиё иқтисодий кенгашининг мажлисида мамлакатимиз Евросиё иқтисодий иттифоқи (ЕОИИ) да кузатувчи мақомини олганига қарийб 2 йил бўлди. Бу 2020 йилнинг 11 декабрь куни эди.
Мамлакатнинг ЕОИИда кузатувчиси мақоми бизга мулоқот ва амалий ҳамкорликнинг сифат жиҳатидан янги босқичига чиқиш, кенгаш доирасида кечаётган жадал жараёнларни чуқурроқ ва яхшироқ тушуниш имконини берди.
Шундай қилиб, Ўзбекистон Республикаси ҳукумати ва Евроосиё иқтисодий комиссиясининг 2021-2023 йилларга мўлжалланган ҳамкорликдаги фаолияти режасига мувофиқ, Евроосиё иқтисодий комиссиясининг Энергетика департаменти Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги вакиллари учун Евроосиё иқтисодий иттифоқининг умумий энергетика бозорининг ишлаш истиқболлари тақдимотини ўтказди.
Тақдимот давомида томонлар Ўзбекистон Республикасини ЕОИИнинг умумий энергетика бозорига қўшилишининг эҳтимолий оқибатлари тўғрисида фикр алмашдилар.
Шунингдек, интеграцион жараёнларни чуқурлаштириш ва юқорида қайд этилган бозорга қўшилишнинг салбий оқибатларини камайтириш бўйича ишларни давом эттиришга келишиб олинди.
Эслатиб ўтамиз, Евроосиё иқтисодий иттифоқи (ЕОИИ) – халқаро ҳуқуқий субъектга эга бўлган ва 2014 йил 29 майдаги Евроосиё иқтисодий иттифоқи тўғрисидаги шартнома асосида ташкил этилган минтақавий иқтисодий интеграция халқаро ташкилотидир.
Айни пайтда ЕОИИ таркибига беш мамлакат киради: Арманистон Республикаси, Беларус Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Қирғизистон Республикаси ва Россия Федерацияси.

Озвучены перспективы функционирования энергетического рынка ЕАЭС для Минэнерго Узбекистана
Прошло около 2-х лет с того момента, как на заседании Высшего Евразийского экономического совета, участие в котором принял президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, наша страна получила статус наблюдателя в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС). Это было 11 декабря 2020 года.
Статус наблюдателя страны в ЕАЭС позволил нам выйти на качественно новый уровень диалога и практического взаимодействия, более глубоко и лучше понимать стремительные процессы, которые происходят в рамах объединения.
Таким образом, в соответствии с планом совместных мероприятий Правительства Республики Узбекистан и Евразийской экономической комиссии на 2021-2023 годы, Департамент энергетики Евразийской экономической комиссии провел Презентацию перспектив функционирования общего энергетического рынка Евразийского экономического союза для представителей Министерства энергетики Республики Узбекистан.
Во время проведения презентации стороны обменялись мнениями касательно возможных последствий присоединения Республики Узбекистан к общему энергетическому рынку ЕАЭС.
Также были достигнуты договоренности о продолжении работы по углублению интеграционных процессов и минимизации негативных последствий присоединения к вышеуказанному рынку.
Напоминаем, что Евразийский экономический союз (ЕАЭС) - международная организация региональной экономической интеграции, обладающая международной правосубъектностью и учрежденная Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.
В настоящее время в состав ЕАЭС входят пять стран: Республика Армения, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Кыргызская Республика и Российская Федерация.