ЭЛЕКТР ЭНЕРГИЯСИДАН НОҚОНУНИЙ РАВИШДА ФОЙДАЛАНИЛАЁТГАН ИСТЕЪМОЛЧИЛАР “ЎЗЭНЕРГОИНСПЕКЦИЯ” ТОМОНИДАН ФОШ ЭТИЛДИ
• ЭЛЕКТР ЭНЕРГИЯСИДАН НОҚОНУНИЙ РАВИШДА ФОЙДАЛАНИЛАЁТГАН ИСТЕЪМОЛЧИЛАР “ЎЗЭНЕРГОИНСПЕКЦИЯ” ТОМОНИДАН ФОШ ЭТИЛДИ
Истеъмолчилар томонидан электр тармоқларига ноқонуний уланиш, электр энергиясини талон-тарож қилиш ҳолатларини аниқлаш ва уларга нисбатан тегишли чораларни кўриш юзасидан “Ўзэнергоинспекция” томонидан жойларда жорий йилнинг октябр ойида ўрганишлар ўтказилди.
Ўтказилган ўрганишлар давомида жами 123та истеъмолчилар томонидан электр энергиясидан фойдаланишда қоидабузарликларга йўл қўйган ҳолда электр энергиясидан ноқонуний фойдаланиш ҳолатлари аниқланиб, ушбу қойда бузарлика йўл қўйган истеъмолчиларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 январдаги 22-сонли қарори билан тасдиқланган Электр энергиясидан фойдаланиш қоидалари талабларига асосан етказилган зарар бўйича 1 704,2 млн сўмлик ҳисобга олинмаган электр энергияси қайта ҳисоб-китоб қилинди.
Хусусан Республиканинг Наманган вилоятида 8та истемолчилар, Фарғона вилоятида 8та истемолчилар, Самарқанд вилоятида 7та истемолчилар, Хоразм 10та истеъмолчилар томонидан электр энергиясидан ноқонуний фойдаланиш натижасида энергетика тизимига 1 585,6 млн сўмлик зарар етказилган.
Шуни такидлаш жойизки “Ўзэнергоинспекция”си жорий йил август ойидан октябр ойига қадар жойларда ўтказилган ўрганишлар натижасида жами 415та истеъмолчилар томонидан электр энергиясидан ноқонуний фойдаланиш ҳолатлари аниқланиб, 242 та истеъмолчиларнинг электр қурилмалари тармоқдан ажратилди.
Электр энергиясидан фойдаланишда қоидабузарлик ҳолатларига йўл қўйган истеъмолчиларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 январдаги 22-сонли қарори билан тасдиқланган Электр энергиясидан фойдаланиш қоидалари талабларига асосан етказилган зарар бўйича 9 819,2 млн сўмлик ҳисобга олинмаган электр энергияси қайта ҳисоб-китоб қилиниб, бугунги кунга қадар 3 345,3 млн сўм маблағлар ундирилди.

“УЗЭНЕРГОИНСПЕКЦИЯ” РАЗОБЛАЧИЛА ПОТРЕБИТЕЛЕЙ, НЕЗАКОННО ИСПОЛЬЗУЮЩИХ ЭЛЕКТРОЭНЕРГИЮ
В целях выявления случаев незаконного подключения потребителей к электросетям, хищения электроэнергии, а также для принятия к ним соответствующих мер “Узэнергоинспекцией” в октябре месяце текущего года на местах проведено изучение текущего положения дел.
В ходе изучения выявлено, что 123 потребителями совершено правонарушение в области использвания электроэнергии, электричество использовалось незаконным образом. По отношению к потребителям, совершивших данное правонарушение, в соответствии с требованиями  Правил использования электроэнергии, утвержденными постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №22 от 12 января 2018 года по нанесенному ущербу осуществлен перерасчет неучтенной электроэнергии на сумму 1 704,2 млн сумов.
В частности, в результате незаконного использования электроэнергиии в Наманганской области - 8 потребителями, Ферганской области – 8 потребителями, Самаркандской области – 7 потребителями, Хорезме – 10 потребителями энергетической системе нанесен ущерб в размере 1 585,6 млн сумов.
Необходимо отметить, что в результате проведенных проверок “Узэнергоинспекцией” в период с августа по октябрь текущего года было выявлено 415 случаев незаконного использования электроэнергии потребителями, электрические устройства 242 потребителей были отключены от сети.
По отношению к потребителям, допустившим правонарушения при использовании электроэнергии, в соответствии с требованиями Правил использования электроэнергии, утвержденными постановлением Кабинета Министров Республики Узекистан №22 от 12 января 2018 года по нанесенному ущербу осуществлен перерасчет  неучтенной электроэнергии на сумму 9 819,2 млн сумов и до сегодняшнего дня взыскано 3 345,3 млн сумов.