Ўзбекистон магистрал электр тармоқлари тизими янада ривожлантирилади
Президентимизнинг 2022 йил 3 февралда “Жаҳон банки иштирокида “Электр энергетика секторини трансформация қилиш ва барқарор электр узатиш” лойиҳасини амалга ошириш ҳамда республика магистрал электр тармоқлари тизимини ривожлантириш ва унинг самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-113-сон қарори қабул қилинди.
Ҳужжат республика магистрал электр тармоқлари тизимини ривожлантириш, унинг ишончлилиги ва хавфсизлигини ошириш, тизимли аварияларнинг олдини олиш, шунингдек, иқтисодиёт тармоқлари ва аҳолини электр энергияси билан барқарор таъминлаш мақсадида қабул қилинди.
Қарор билан “Диспетчерлик бошқаруви ва маълумотларни йиғиш дастурий-аппарат комплексини (SCADA) жорий қилиш” ва “Жаҳон банки иштирокида магистрал электр тармоқлари подстанцияларини модернизация
ва реконструкция қилиш (II фаза)” инвестиция лойиҳаларининг асосий техник-иқтисодий кўрсаткичлари ҳамда “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖнинг инвестиция лойиҳаларини молиялаштириш учун жалб қилинган ва маблағлар иқтисод қилиниши кутилаётган халқаро молия институтларининг кредитлари рўйхати тасдиқланди.
Шунингдек, электр ускуналарда диспетчерлик бошқарувини тезкорлигини таъминлаш мақсадида “Иссиқлик электр станциялари” АЖ таркибидаги корхоналар ва “Ўзбекгидроэнерго” АЖ тасарруфида бўлган 110-500 кВ кучланишли тақсимловчи қурилмалар “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ тасарруфига баланс қиймати бўйича штат бирликлари билан бирга ўтказилади.

Будут приняты меры по дальнейшему развитию системы магистральных электрических сетей Узбекистана
Принято Постановление Президента от 03.02.2022 г. №ПП-113 «О мерах по реализации проекта «Трансформация электроэнергетического сектора и устойчивая передача электроэнергии» с участием Всемирного банка, а также по развитию и повышению эффективности системы магистральных электрических сетей республики».
Документ принят в целях развития системы магистральных электрических сетей, повышения ее надежности и безопасности, предотвращения аварий, а также устойчивого обеспечения электрической энергией отраслей экономики и населения.
Постановлением утверждены основные технико-экономические показатели    таких инвестиционных проектов, как «Внедрение программно-аппаратного комплекса диспетчерского управления и сбора данных (SCADA)», «Модернизация и реконструкция подстанций магистральных электрических сетей с участием Всемирного банка (Фаза II)», а также, перечень кредитов международных финансовых институтов, привлеченных для финансирования инвестиционных проектов АО «Национальные электрические сети Узбекистана» и по которым ожидается экономия средств.
Распределительные устройства напряжением 110-500 кВ, находящихся в распоряжении предприятий АО «Тепловые электрические станции» и АО «Узбекгидроэнерго» будут переданы в ведение НЭСУ по балансовой (остаточной) стоимости вместе со штатными единицами. При этом имущественные права хозяйственных обществ, передаваемые одной организации другой не являются объектом налогообложения по всем видам налогообложения.