Тараққиёт стратегияси: Нефть ва газ маҳсулотлари билан барқарор таъминлаш мақсадида
2022 йилда иқтисодиёт тармоқлари ва аҳолига нефть ва газ маҳсулотларини узлуксиз етказиб берилишини таъминлаш мақсадида ҳукумат қарорлари лойиҳалари ва амалий чора-тадбирлар режалари ишлаб чиқилади.
Улар асосида қуйидаги ишлар амалга оширилади:
▪️“Ўзбекнефтгаз” АЖ томонидан 20 та янги майдонларда геология-қидирув ишларини амалга ошириш орқали истиқболли захиралар миқдорларини табиий газ бўйича 35 млрд куб метрга ва суюқ углеводородлар бўйича 1,0 млн тоннага оширилиши таъминланади.
▪️Республика бўйича табиий газ қазиб чиқариш прогноз ҳажмларини 2022 йилда 56,3 млрд куб метргача ошириш орқали йиллик газ қазиб чиқариш ҳажмларининг компенсация даражаси 104 фоизгача етказилади.
▪️Маҳаллий заводларда суюлтирилган газ ишлаб чиқаришни 2022 йилда 832 минг тоннагача кўпайтирилади.
▪️“Ўзбекнефтгаз” АЖ томонидан 105 та янги қудуқларни бурғилаб ишга туширилади, 594 та қудуқда мукаммал таъмирлаш ва интенсификация ишлари бажарилади ҳамда 27 та технологик объект қуриб ишга туширилади;
▪️“Ўзтрансгаз” АЖ томонидан 67,4 км магистрал газ қувурлари, компрессор станцияларидаги газ ҳайдаш агрегатлари ва 17 та газ тақсимлаш станциялари капитал таъмирланади, реконструкция қилинади ва янгидан қурилади;
▪️“Ҳудудгазтаъминот” АЖ томонидан 222,8 км газ тармоқлари капитал таъмирланади ва реконструкция қилинади ҳамда суюлтирилган газ таъминоти инфратузилмаси ривожлантирилади.

Стратегия развития: С целью стабильного снабжения нефтегазовой продукцией
Согласно «Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы» в текущем году будут разработаны проекты решений правительства и планы мероприятий по обеспечению стабильного снабжения нефтегазовой продукцией экономики и населения.
На их основе будет проведена работа по реализации следующих планов:
▪️«Узбекнефтегаз» увеличит объем перспективных запасов на 35 млрд кубометров природного газа и 1,0 млн тонн жидких углеводородов за счет проведения геологоразведочных работ на 20 новых месторождениях.
▪️При увеличении прогнозных объемов добычи природного газа в стране до 56,3 млрд куб. м в 2022 году уровень компенсации годовой добычи газа достигнет 104%.
▪️Выпуск сжиженного газа на местных заводах в 2022 году будет увеличен до 832 000 тонн.
▪️На объектах АО «Узбекнефтегаз» будет пробурено и введено в эксплуатацию 105 новых скважин, проведены капитальный ремонт и интенсификация 594 скважин, построено и введено в эксплуатацию 27 технологических объектов;
▪️АО «Узтрансгаз» будет выполнен капитальный ремонт и реконструкция 67,4 км магистральных газопроводов и газоперекачивающих агрегатов на компрессорных станциях, а также капитально отремонтированы, реконструированы и перестроены 17 газораспределительных станций;
▪️АО «Худудгазтаминот» будут капитально отремонтированы и реконструированы 222,8 км газовых сетей, реализованы проекты по развитию инфраструктуры поставок сжиженного газа.