Тараққиёт стратегияси: Юртимизда водород энергетикаси ривожлантирилади
Янги Ўзбекистоннинг 2022–2026 йилларга мўлжалланган Тараққиёт стратегиясида юртимизда водород энергетикасини ривожлантиришга ҳам алоҳида эътибор қаратилган.
Хусусан, 2022 йилнинг май ойига қадар водород энергетикаси технологиялари соҳасида умумий қиймати 10 млрд сўмлик илмий-тадқиқотларни ташкил этиш ва янги илмий ишланмалар асосида водород энергиясини олиш, сақлаш ва ташиш технологиясини яратиш дастури тасдиқланади.
Унга кўра:
▪️2023-2024 йилларда водород энергетикаси материаллари ва технологиялари бўйича илмий лойиҳаларни амалга ошириш орқали янги технологиялар (водородни сақлаш учун адсорберлар, металгидрид ташувчилар, водород олиш учун нанокатализатор ва қуёш энергияси асосидаги электролиз) яратилади;
▪️2022-2024 йилларда водород энергетикаси соҳасида етакчи хорижий илмий марказ ва университетларга 20 нафар ёш олим ва мутахассисларнинг илмий стажировкалари ташкил этилади.
Таъкидлаш жоизки, Президентимизнинг 2021 йил 9 апрелдаги ПҚ-5063-сон қарорига мувофиқ Энергетика вазирлиги ҳузурида ташкил этилган Қайта тикланувчи энергия манбалари миллий илмий-тадқиқот институти тузилмасида Водород энергетикаси илмий-тадқиқот маркази ҳамда Қайта тикланувчи ва водород энергетикаси технологияларини синаш ва сертификатлаш лабораторияси ташкил этилган.
Ҳозирда ушбу Институтда қайта тикланувчи ва водород энергетикасини ривожлантириш борасида илмий изланишлар олиб бормоқда.

Стратегия развития: Курс на развитие водородной энергетики
В Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы особое внимание также уделяется интенсивному развитию водородной энергетики в стране.
В частности, предусматривается утверждение до мая месяца 2022 года Программы организации научных исследований по созданию технологий производства, хранения и транспортировки водородной энергии с общей суммой затрат на 10 млрд сумов.
▪️ В 2023-2024 годах будут созданы новые технологии (адсорберы для хранения водорода, металлогидридные носители, нанокатализаторы для получения водорода и электролиза на основе солнечной энергии) за счет реализации научно-исследовательских проектов по материалам и технологиям водородной энергетики;
▪️В 2022-2024 годах будут организованы научные стажировки 20-ти молодых ученых и специалистов в ведущих зарубежных научных центрах и университетах в области водородной энергетики.
Следует отметить, что в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 9 апреля 2021 года №ПП-5063 при Министерстве энергетики создан Национальный научно-исследовательский институт возобновляемых источников энергии, в состав которого также входят Научно-исследовательский центр водородной энергетики и Лаборатория испытаний и сертификации технологий возобновляемой и водородной энергетики.
В настоящее время в данном институте проводятся научные исследования в области развития возобновляемой и водородной энергетики.