“Дубай – EXPO” халқаро кўргазмаси доирасида Бирлашган Араб Амирликларининг Энергетика ва инфратузилма вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги делегацияси иштирокида ишчи учрашув бўлиб ўтди.
Хабарингиз бор, бугунги кунда Бирлашган Араб Аирликлари юртимизда ёқилғи-энергетика комплексини ривожлантириш бўйича стратегик шерик ҳисобланади.
БААнинг “Masdar” компанияси билан давлат-хусусий шериклик асосида 2021 йилнинг 27 август куни Навоий вилоятида қуввати 100 МВт бўлган биринчи фотоэлектр станцияси фойдаланишга топширилди. Ҳозирда станция белгиланган тартибда ишламоқда.
Шунингдек, Халқаро молия корпорацияси ва Осиё тараққиёт банки томонидан умумий қуввати камида 600 МВт бўлган учта фотоэлектр станциясини қуриш бўйича ўтказилган тендерлар натижаларига кўра, “Masdar” компанияси умумий қуввати 897 МВт бўлган 3 та фотоэлектр станциялари қуриш бўйича таклифи билан ғолиб деб топилди.
Шамол электр станцияларини қуриб фойдаланишга топшириш бўйича ҳам бир қатор йирик инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш режалаштирилган. Шу муносабат билан, 2020 йил июнь ойида “Masdar” компанияси билан 500 МВт қувватли шамол электр станциясини қуриш лойиҳаси бўйича электр энергиясини сотиб олиш тўғрисида шартномалар имзоланди.
Учрашувда амалга оширилган лойиҳалар натижадорлиги ва келгусида белгиланган инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш масалалари муҳокама этилди.
Учрашув доирасида, “Ўзбекнефтьгаз” АЖ ҳамда “Иссиқлик электр станциялари” АЖ томонидан ҳамкорликда амалга оширилиши мумкин бўлган лойиҳалар юзасидан муҳокамалар бўлиб ўтди.

Обсуждена реализация проектов сотрудничества
В Министерстве энергетики и инфраструктуры Объединенных Арабских Эмиратов 14 февраля 2022 года в рамках международной выставки Dubai-EXPO состоялась рабочая встреча с участием делегации Министерства энергетики Республики Узбекистан.
Как известно, сегодня Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ) являются стратегическим партнером в развитии топливно-энергетического комплекса нашей страны.
27 августа 2021 года на основе государственно-частного партнерства с эмиратской компанией Masdar успешно введена в эксплуатацию первая фотоэлектрическая электростанция мощностью 100 МВт в Навоийской области. В настоящее время станция работает в установленном порядке.
Также по результатам тендеров, проведенных при содействии Международной финасовой корпорации (IFC) и Азиатского банка развития (АБР) на строительство трех фотоэлектрических электростанций общей мощностью не менее 600 МВт, также лидером объявлена компания Masdar с предложением построить три фотоэлектрические станции общей мощностью 897 МВт.
В стране планируется реализовать ряд крупных инвестиционных проектов по строительству и вводу в эксплуатацию ветряных электростанций. В связи с этим в июне 2020 года были подписаны соглашения о покупке электроэнергии с компанией Masdar по проекту строительства ВЭС мощностью 500 МВт.
На рабочем совещании была обсуждена эффективность реализованных проектов, а также предстоящие инвестиционные проекты. В том числе, речь шла о возможности сотрудничества в АО «Узбекнефтегаз» и АО «Тепловые электростанции».