Фарход ГЭС модернизация қилиниб унинг қуввати 127 МВтга етказилди
Юртимиздаги энг тарихий ва салоҳиятли ГЭСлардан бири ҳисобланган Фарҳод ГЭС Сирдарё дарёсида 1943 йил 10 февралида қурилиши бошланган ва 1948 йил 15 февраль куни ГЭС ишга туширилган. Бугун, 15 февраль куни ГЭС ишга туширилганига 74 йил бўлди!
Йиллар давомида доимий эксплуатация жараёнларида ГЭСнинг кўплаб ускуналари жисмонан ва маънан эскириши натижасида ишлаб чикариш қуввати пасайган эди.
Президентимизнинг 2017 йил 2 майдаги “2017-2021 йилларда гидроэнергетикани янада ривожлантириш чора-тадбирлари дастури тўғрисида”ги 2947-сон ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 18 октябрдаги “Фарҳод” гидроэлектр станциясини модернизация қилиш тўғрисида”ги 827-сон қарорларига асосан мазкур ГЭСни модернизация ва қайта техник жиҳозлаш ишлари амалга оширилди.
Ушбу модернизация ишлари Россия Федерациясининг “Силовые машины” компанияси билан ҳамкорликда амалга оширилди ва модернизациядан сўнг ГЭСнинг амалдаги қуввати 114 МВтдан 127 МВтга оширилди.

Фархадская ГЭС: 74 года в строю
Строительство Фархадской гидроэлектростанции (ГЭС), являющейся одной из самых исторических и перспективных ГЭС Узбекистана, началось 10 февраля 1943 года на реке Сырдарья. 15 февраля 1948 года ГЭС была введена в эксплуатацию - сегодня, 15 февраля 2022 года исполняется 74 года со дня её запуска!
С годами, в процессе непрерывной эксплуатации производительность большинства оборудования электростанций снижается в результате физического и морального устаревания, не исключением является и Фархадская ГЭС.
В этой связи в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-2947 от 2 мая 2017 г. «О программе мероприятий по дальнейшему развитию гидроэнергетики на 2017-2021 годы» и постановлением Кабинета Министров №ПКМ-827 от 18 октября 2018 г. «О модернизации Фарходской ГЭС» проведено техническое оснащение электростанции.
Мощность Фархадской ГЭС после модернизации была увеличена со 114 МВт до 127 МВт. Работа по модернизации проводились совместно с российской компанией «Силовые машины».