Uzbekistan GTL ва Honeywell UOP GTL заводи негизида алкилбензоллар ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича ҳамкорлик меморандумини имзолади
• Uzbekistan GTL ва Honeywell UOP GTL заводи негизида алкилбензоллар ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича ҳамкорлик меморандумини имзолади
2022 йил 15 февраль куни Экспо 2020 Бутунжаҳон кўргазмасида (Дубай, БАА) Ўзбекистон энергетика ҳафталиги доирасида “Uzbekistan GTL” вакиллари “Honeywell UOP” (АҚШ) делегацияси билан бизнес-учрашув ўтказди ва унинг якунлари бўйича Ҳамкорлик Меморандуми имзоланди.
Ўзбекистондаги GTL заводи негизида қуввати йилига 100 минг тоннагача бўлган чизиқли алкилбензоллар ишлаб чиқаришнинг қурилиши режалаштирилган. Янги ишлаб чиқариш учун хом ашё сифатида GTL керосин ишлаб чиқариш жараёнида ҳосил бўладиган  оралиқ маҳсулотлар хизмат қилади.
Чизиқли алкилбензол суюқ совунлардан бошлаб кир ювиш кукунларигача бўлган барча турдаги ювиш воситаларини ишлаб чиқариш учун асосий хом ашё ҳисобланади. Бугунги кунда ювиш воситалари бозори энг жадал ривожланаётган бозорлардан бири бўлиб, ҳам республикада, ҳам МДҲ мамлакатларида ЧАБга бўлган талаб сезиларли даражада ошганлиги кузатилмоқда.
Имзоланган меморандум “Uzbekistan GTL” ва “ Honeywell UOP ” ўртасида ҳамкорликни кенгайтириш билан бирга янги ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича техник-иқтисодий, лицензиялаш ва бошқа ҳужжатларни биргаликда ишлаб чиқишни  назарда тутади.
Аввалроқ Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев “Uzbekistan GTL” синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш мажмуасининг очилиш маросимида ташкил этилаётган ягона нефт-кимё кластери доирасида завод атрофида янги сателит ишлаб чиқариш қувватларини ташкил этиш бўйича топшириқ берган эди. Очилиш маросимида Ўзбекистон Президентига “Uzbekistan GTL” заводи негизида чизиқли алкилбензоллар ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича истиқболли лойиҳа тақдим этилди. Мазкур лойиҳанинг амалга оширилиши кир ювиш воситалари учун хомашё ишлаб чиқаришни тўлиқ маҳаллийлаштириш, шунингдек, экспорт қилишни йўлга қўйиш имконини беради.
“Honeywell UOP” нефтни қайта ишлаш, нефт-кимё ва газни қайта ишлаш саноатлари учун қайта ишлаш технологиялари, катализаторлар, адсорбентлар, ускуналар ва консалтинг хизматларини етакчи халқаро етказиб берувчиси ва технологиялар лицензиари ҳисобланади.

Honeywell UOP and Uzbekistan GTL signed a Memorandum of Cooperation
On February 15, 2022, as part of the Energy Week Uzbekistan at World Expo 2020 (Dubai, UAE), representatives of Uzbekistan GTL held a business meeting with a delegation of Honeywell UOP (USA). Further to the meeting, the companies signed a Memorandum of Cooperation.
It is intended to construct a linear alkylbenzenes production facility with a capacity of up to 100 thousand tons per year, based at the GTL Plant in Uzbekistan. By-products generated during the GTL kerosene production will be used as a raw material for the new production.
Linear alkylbenzene is the key raw material for production of all types of detergents from liquid soaps to washing powders. To date, the detergent market is one of the most dynamically developing markets which is seeing a strong growth in demand for LAB both domestically and in the CIS countries.
The signed memorandum provides for expansion of cooperation between Uzbekistan GTL and Honeywell UOP and joint development of technical, economic, licensing and other documents for setting up the new production.
Earlier, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at the opening ceremony of Uzbekistan GTL complex for production of synthetic liquid fuel, instructed to set up new satellite production facilities around the Plant, as part of the unified petrochemical cluster under construction. The promising project for setting up production of linear alkylbenzenes based at Uzbekistan GTL Plant was presented to the President of Uzbekistan during the opening ceremony. Implementation of this project will enable the country to localize completely production of raw materials for detergents, as well as to arrange its export.
Honeywell UOP is a leading international supplier and licensor of processing technologies, catalysts, adsorbents, equipment and consulting services for the refining, petrochemical and gas processing industries.