Uzbekistan GTL ва Honeywell UOP GTL заводи негизида алкилбензоллар ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича ҳамкорлик меморандумини имзолади
• Uzbekistan GTL ва Honeywell UOP GTL заводи негизида алкилбензоллар ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича ҳамкорлик меморандумини имзолади
2022 йил 15 февраль куни Экспо 2020 Бутунжаҳон кўргазмасида (Дубай, БАА) Ўзбекистон энергетика ҳафталиги доирасида “Uzbekistan GTL” вакиллари “Honeywell UOP” (АҚШ) делегацияси билан бизнес-учрашув ўтказди ва унинг якунлари бўйича Ҳамкорлик Меморандуми имзоланди.
Ўзбекистондаги GTL заводи негизида қуввати йилига 100 минг тоннагача бўлган чизиқли алкилбензоллар ишлаб чиқаришнинг қурилиши режалаштирилган. Янги ишлаб чиқариш учун хом ашё сифатида GTL керосин ишлаб чиқариш жараёнида ҳосил бўладиган  оралиқ маҳсулотлар хизмат қилади.
Чизиқли алкилбензол суюқ совунлардан бошлаб кир ювиш кукунларигача бўлган барча турдаги ювиш воситаларини ишлаб чиқариш учун асосий хом ашё ҳисобланади. Бугунги кунда ювиш воситалари бозори энг жадал ривожланаётган бозорлардан бири бўлиб, ҳам республикада, ҳам МДҲ мамлакатларида ЧАБга бўлган талаб сезиларли даражада ошганлиги кузатилмоқда.
Имзоланган меморандум “Uzbekistan GTL” ва “ Honeywell UOP ” ўртасида ҳамкорликни кенгайтириш билан бирга янги ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича техник-иқтисодий, лицензиялаш ва бошқа ҳужжатларни биргаликда ишлаб чиқишни  назарда тутади.
Аввалроқ Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев “Uzbekistan GTL” синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш мажмуасининг очилиш маросимида ташкил этилаётган ягона нефт-кимё кластери доирасида завод атрофида янги сателит ишлаб чиқариш қувватларини ташкил этиш бўйича топшириқ берган эди. Очилиш маросимида Ўзбекистон Президентига “Uzbekistan GTL” заводи негизида чизиқли алкилбензоллар ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича истиқболли лойиҳа тақдим этилди. Мазкур лойиҳанинг амалга оширилиши кир ювиш воситалари учун хомашё ишлаб чиқаришни тўлиқ маҳаллийлаштириш, шунингдек, экспорт қилишни йўлга қўйиш имконини беради.
“Honeywell UOP” нефтни қайта ишлаш, нефт-кимё ва газни қайта ишлаш саноатлари учун қайта ишлаш технологиялари, катализаторлар, адсорбентлар, ускуналар ва консалтинг хизматларини етакчи халқаро етказиб берувчиси ва технологиялар лицензиари ҳисобланади.

Honeywell UOP и Uzbekistan GTL подписали Меморандум о сотрудничестве по организации производства алкилбензолов на базе завода GTL
• Honeywell UOP и Uzbekistan GTL подписали Меморандум о сотрудничестве по организации производства алкилбензолов на базе завода GTL
15 февраля 2022 года в рамках Недели энергетики Узбекистана на Всемирной выставке «Экспо-2020» (Дубай, ОАЭ) представители компании Uzbekistan GTL провели бизнес-встречу с делегацией Honeywell UOP (США), по итогам которого состоялось подписание Меморандума о сотрудничестве.
Производство линейных алкилбензолов, мощностью до 100 тыс. тн в год, планируется построить на базе завода GTL в Узбекистане. Сырьем для нового производства будет промежуточная продукция вырабатываемая при производстве GTL керосина.
Линейный алкилбензол является основным сырьем для производства всех видов моющих средств от жидкого мыла до стиральных порошков. На сегодняшний день рынок моющих средств является одним из наиболее динамично развивающихся, в том числе отмечается значительное увеличение спроса на ЛАБ и внутри республики, а также в странах СНГ.
Подписанный меморандум предусматривает расширение сотрудничества между Uzbekistan GTL и Honeywell UOP при совместной разработке технико-экономических, лицензионных и других документов по организации нового производства.
Раннее Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, на церемонии открытия комплекса по производству синтетического жидкого топлива Uzbekistan GTL поручил создать вокруг завода новые производства-сателиты, в рамках создаваемого единого нефтегазохимического кластера. Перспективный проект организации производства линейных алкилбензолов на базе завода Uzbekistan GTL был презентован Президенту Узбекистана в ходе церемонии открытия. Реализация данного проекта позволит полностью локализовать производство сырья для моющих средств, а также наладить его экспорт.
Honeywell UOP — является ведущим международным поставщиком и лицензиаром технологий переработки, катализаторов, адсорбентов, оборудования и консультационных услуг для нефтеперерабатывающей, нефтехимической и газоперерабатывающей отраслей.