Энергетика вазирлиги делегацияси “Nomac” компаниясининг бошқарув офисида бўлди
“Дубай – EXPO” халқаро кўргазмаси доирасида “Nomac” компанияси ва Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги делегацияси иштирокида учрашув бўлиб ўтди.
“NOMAC” – бу “ACWА Power” компанияси тасарруфидаги иссиқлик, шамол ва қуёш электр станцияларида ишлаб чиқариш жараёнини бошқариш ва мониторинг қилиш бўйича тизим компанияси ҳисобланади.
Компания электр станциялар ва улардаги асосий ҳамда ёрдамчи ускуналардан фойдаланиш, уларнинг техник ҳолатини таҳлил этиш, юз бериши мумкин бўлган фавқулодда ҳолатларни аниқлаш, бунинг воситасида аварияларни олдини олиш ишларини олиб боради.
Юқори даражада рақамлаштирилган ушбу тизим, фавқулодда ҳолатлар ва аварияларни олдини олиши натижасида истеъмолчиларга барқарор электр энергиясини узатиш ҳамда катта миқдордаги харажатларни иқтисод қилиш имкониятини беради.
Ташриф чоғида ушбу юқори самарадор ва замонавий технологияларни Ўзбекистон энерготизимида жорий этиш, уларни юртимизга олиб кириш бўйича музокаралар олиб борилди.

Встреча Минэнерго с компанией NOMAC
Министерством энергетики Республики Узбекистан в рамках международной выставки Dubai-EXPO проведена встреча с компанией NOMAC.
NOMAC — системная компания по управлению и мониторингу производственных процессов на тепловых, ветряных и солнечных электростанциях, принадлежащая ACWA POWER (Саудовская Аравия).
Компания проводит работы по эксплуатации электростанций и их основного и вспомогательного оборудования, анализ их технического состояния, выявление возможных аварийных ситуаций, тем самым предотвращая аварии.
Эта высокоцифровая система, позволяющая предотвращать аварийные ситуации в энергоснабжении, во-первых, способствует обеспечению потребителей устойчивой электроэнергией, а во-вторых, позволяет сократить затратные расходы.
В ходе визита в офис управления NOMAC в ОАЭ состоялись переговоры о внедрении этих высокоэффективных и современных технологий в энергосистему Узбекистана.