Тошкент вилоятидаги битта АГТКШ томонидан 35 000 та хонадоннинг бир кунлик истеъмолига тенг миқдордаги табиий газдан ноқонуний фойдаланиш ҳолати аниқланди
• Тошкент вилоятидаги битта АГТКШ томонидан 35 000 та хонадоннинг бир кунлик истеъмолига тенг миқдордаги табиий газдан ноқонуний фойдаланиш ҳолати аниқланди
“Ўзтрангсаз” АЖ мутахассислари томонидан жорий йилнинг 15 февраль куни Тошкент вилоятининг Юқори чирчиқ туманида жойлашган “FROZEN GAZ” МЧЖга қарашли автомобилларга газ тўлдириш компрессор шохобчаcидаги газ ҳисоблаш тизимининг техник ҳолати ўрганилди.
Тадбир давомида “FROZEN GAZ” МЧЖ томонидан дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, 623 минг куб метр ёки бугунги кунда 35 000 та аҳоли хонадонларининг бир кунлик истеъмолига етарали миқдордаги табиий газдан ноқонуний фойдаланиш ҳолати аниқланди.
Хусусан, текшириш давомида “FROZEN GAZ” МЧЖ томонидан истеъмол қилинган табиий газ ҳақиқий қийматини камайтириш мақсадида электрон газ ҳисоблаш ускунаси таркибий қисмларига таъсир ўтказилгани сабабли қайта ҳисоб-китоб қилиниши натижасида дастлабки ҳисобларга кўра, 623 млн сўм зарар етказилгани аниқланган.
Ҳолат юзасидан, қонун доирасида чора кўрилишини таъминлаш мақсадида тегишли ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига юбориш учун жамланмоқда.

В Ташкентской области на АГНКС было обнаружено незаконное использование природного газа, которое равно однодневному потреблению 35 000 домохозяйств
• В Ташкентской области на АГНКС было обнаружено незаконное использование природного газа, которое равно однодневному потреблению 35 000 домохозяйств
15 февраля текущего года сотрудниками АО “Узтрансгаз” на одной из АГНКС (Автомобильной газонаполнительной компрессорной станции) в Юкори Чирчикском районе Ташкентской области, во время проведения технического исследования было обнаружено незаконное использование 623 тыс. кубометров природного газа.
По предварительным оценкам АГНКС, принадлежащая ООО «FROZEN GAZ» расхитило у государства объем газа, достаточный для обеспечения 35 тысяч домохозяйств природным газом в течении суток.
В частности, в ходе проверки было установлено, что со стороны хозяйствующего субъекта ООО «FROZEN GAZ» было оказано воздействие на прибор учёта газа с целью уменьшения реальных показаний потребляемого природного газа. В результате нанесен ущерб на сумму 623 млн сумов.
На основании обнаружения вышеизложенных фактов, готовятся соответствующие документы для предоставления в правоохранительные органы, чтобы обеспечить принятия законодательно предусмотренных мер.