Тараққиёт стратегияси: Ижтимоий, тижорат ва маъмурий-маиший бино ва иншоотларнинг энергия самарадорлигини ошириш Миллий дастури ишлаб чиқилади
• Тараққиёт стратегияси: Ижтимоий, тижорат ва маъмурий-маиший бино ва иншоотларнинг энергия самарадорлигини ошириш Миллий дастури ишлаб чиқилади
Янги Ўзбекистоннинг 2022–2026 йилларга мўлжалланган Тараққиёт стратегиясига асосан, 2022 йил апрель ойига қадар уй-жой-коммунал хўжалиги, ижтимоий соҳа объектлари ва бошқа соҳаларда қайта тикланувчи энергия манбаларини кенг жорий этиш ва энергия самарадорлигини ошириш юзасидан Президент қарори лойиҳаси ишлаб чиқилади.
Унга кўра, Энергетика вазирлиги Жаҳон банки экспертлари ва маслаҳатчилари ҳамда тегишли вазирлик ва идоралар билан ҳамкорликда “Ижтимоий, тижорат ва маъмурий-маиший бино ва иншоотларнинг энергия самарадорлигини ошириш” Миллий дастури ишлаб чиқилади.
▪️“Янги Ўзбекистон массивлари” давлат дастурлари доирасида қуриладиган уй-жой, ижтимоий ва тижорат объектларини қуришда қайта тикланувчи энергия манбаларидан электр ва иссиқлик энергиясини ишлаб чиқарувчи қурилмалардан кенг фойдаланилади.
▪️Хусусий сектор, ижтимоий соҳа ва маҳаллий бошқарув органлари объектларида қайта тикланувчи энергия манбаларини жорий этиш бўйича намунавий лойиҳалар ишлаб чиқилади.
▪️Ижтимоий соҳа объектлари ва бошқа бюджет ташкилотларининг раҳбарлари ва масъул ходимларига қайта тикланувчи энергия манбаларини жорий этишини рағбатлантириш чоралари қўлланилади.
▪️Кам таъминланган аҳолида қайта тикланувчи энергия манбаларини жорий этиш борасида давлат томонидан рағбатлантириш ва молиялаштириш механизмлари белгиланади.

Стратегия развития: Будет разработана Национальная программа повышения энергоэффективности социальных, коммерческих и административных зданий и сооружений
• Стратегия развития: Будет разработана Национальная программа повышения энергоэффективности социальных, коммерческих и административных зданий и сооружений
Согласно Стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы, до апреля 2022 года будет разработан проект указа Президента о широком внедрении возобновляемых источников энергии и энергоэффективности в жилищно-коммунальном хозяйстве, социальных объектах и других сферах.
На его основе, Министерство энергетики совместно с экспертами и консультантами Всемирного банка и профильных министерств и ведомств разработает национальную программу «Повышение энергоэффективности социальных, коммерческих и административных зданий и сооружений».
В этом случае:
▪️ Возобновляемые источники энергии и устройства для выработки электроэнергии и тепла будут широко использоваться при строительстве жилья, социальных и коммерческих объектов в рамках государственной программы по сооружению новых массивов «Янги Узбекистон».
▪️Будут разработаны типовые проекты по внедрению возобновляемых источников энергии в частный сектор, социальную сферу и местное самоуправление.
▪️Будут приняты меры по стимулированию руководителей и должностных лиц социальных объектов и других бюджетных организаций к внедрению возобновляемых источников энергии.
▪️Будут созданы механизмы государственного стимулирования и финансирования для обеспечения малообеспеченного населения возобновляемыми источниками энергии.