Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 23 июндаги ПҚ–5188-сонли “Янги Ўзбекистон университетини ташкил этиш тўғрисида”ги қарорида, талабаларни замонавий ва истиқболли корхоналар фаолияти билан таништириш, заводлардаги амалий лабаратория ва малака амалиётларини ўтказишни таъминлаш белгилаб қўйилган.
Ушбу Қарор ижросини амалда бажариш мақсадида, жорий йилнинг 17 февраль куни “Ўзбекнефтгаз” АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаев ҳамда Президент таълим муассасалари агентлиги директори Ҳилола Умарова томонидан “Uzbekistan GTL” заводида ўзаро ҳамкорлик Меморандуми имзоланди.
Агентлик ва “Ўзбекнефтгаз” АЖ ўртасида имзоланган Меморандумда нефть-газ соҳасида таълим сифатини ошириш, ўзаро ҳамкорлик, назарий ҳамда амалий билимлар алмашиш, тажриба алмашиниш, мутахассислар, профессор-ўқитувчилар малакасини ошириш соҳасида ҳар томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлаш белгилаб қўйилди.
Шунингдек, томонлар ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни ўрнатиш орқали назарий ва амалий билимларни уйғунлаштириш, нефть ва газ соҳаси учун зарур бўлган етук кадрларни биргаликда тайёрлаш борасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва ривожлантиришга ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Президент таълим муассасалари агентлиги директори бошчилигида, Агентликнинг масъул ходимлари, “Янги Ўзбекистон” университетининг ўқув ишлари бўйича биринчи проректори, техника фанлари доктори, профессор Элёр Жумаев ҳамроҳлигидаги профессор ўқитувчилар, талабалар “Ўзбекнефтгаз” АЖ тизимидаги “Uzbekistan GTL” заводи фаолияти ва Қашқадарё вилоятида табиий газ қазиб чиқарилишидан қайта ишлашгача бўлган тўлиқ жараён билан яқиндан танишдилар.
Ташрифдан кўзланган мақсад университет талабаларининг тегишли бакалавриат таълим йўналишлари бўйича амалий машғулотлари ҳамда малака амалиётлари давлат органлари, давлат улушига эга бўлган хўжалик юритувчи субъектлар, етакчи илмий-тадқиқот муассасаларида ўтказилишини ташкил этишдир.
Меморандум доирасида таълим ва ишлаб чиқариш интеграциясини таъминлаш мақсадида ихтисослашган фанлардан лаборатория ишларини “Ўзбекнефтгаз” АЖ тасарруфидаги корхоналарда ташкил этиш ҳам назарда тутилган. Бундан ташқари, битирувчиларни иш билан таъминлаш, қўшма илмий-тадқиқот лойиҳаларни амалга ошириш, қисқа муддатли ўқитиш курслари, конференцияларни ташкил этиш ҳам йўлга қўйилади.
Бундан ташқари, “Ўзбекнефтгаз” АЖ Бошқаруви раиси “Uzbekistan GTL” заводи маъмурий биносида “Янги Ўзбекистон” университети учун махсус хоналар ажратилиб, талабаларнинг амалиёт ўташларига шароит яратилиши ҳамда замонавий жиҳозлар билан таъминланган лаборатория ажратилишини маълум қилди.

Подписан Меморандум о взаимопонимании в области образования и исследований с Агентством Президентских образовательных учреждений
• Подписан Меморандум о взаимопонимании в области образования и исследований с Агентством Президентских образовательных учреждений
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 23 июня 2021 года № ПП-5188 о создании Университета «Новый Узбекистан» предусмотрено ознакомление студентов с деятельностью современных и перспективных предприятий, обеспечение проведения практических лабораторных и квалификационных практик на заводах.
В целях исполнения данного Постановления 17 февраля текущего года Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев и Директор Агентства Президентских образовательных учреждений Хилола Умарова подписали Меморандум о взаимопонимании на заводе «Uzbekistan GTL».
В подписанном Меморандуме между Агентством и АО «Узбекнефтегаз» намечено повышение качества образования в нефтегазовой сфере, укрепление всестороннего сотрудничества, обмена теоретическими и практическими знаниями, опытом, повышения квалификации специалистов и профессорско-преподавательского состава.
Особое внимание уделено укреплению и развитию сотрудничества в области гармонизации теоретических и практических знаний, совместной подготовки квалифицированных кадров, необходимых для нефтегазовой отрасли, путем налаживания взаимного сотрудничества сторон.
Под руководством директора Агентства Президентских образовательных учреждений, ответственных сотрудников Агентства, первого проректора по учебной работе университета «Новый Узбекистан», доктора технических наук, профессора Элера Джумаева, профессорско-преподавательский состав и студенты ознакомились с деятельностью завода «Uzbekistan GTL» входящего в систему АО «Узбекнефтегаз» и полным процессом от добычи до переработки природного газа в Кашкадарьинской области.
Целью визита является организация практической подготовки студентов университета по соответствующим направлениям образования бакалавриата, а также прохождения стажировок в государственных органах, государственных предприятиях, ведущих научно-исследовательских учреждениях.
В рамках меморандума также предусматривается организация лабораторных работ по специализированным предметам на предприятиях, находящихся в ведении АО «Узбекнефтегаз», в целях обеспечения образовательной и производственной интеграции. Будет налажено трудоустройство выпускников, реализация совместных научно-исследовательских проектов, организация краткосрочных учебных курсов, конференций.
Кроме того, Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» сообщил, что в административном здании завода «Uzbekistan GTL» будут выделены специальные помещения для университета «Новый Узбекистан», созданы условия для прохождения стажировки студентов и выделена лаборатория, оснащенная современным оборудованием.