Делегацияга “ACWA Power” компанияси бошқаруви раиси Муҳаммад Абунаян бошчилик қилди.
Ташриф Ширин энергетика коллежининг бугунги фаолияти ва у ердаги таълим жараёни ҳамда сифати билан яқиндан танишишга қаратилди. Саудиялик меҳмонларга Ширин энергетика коллежида жорий қилинган таълим тизими ҳамда ўқитиш методикаси ҳақида маълумотлар берилди.
Ўқув масканида меҳмонлар ва шаҳар маъмурияти раҳбарлари, бир гуруҳ педагог ходимлар иштирокида анжуман ташкил этилди. Анжуман давомида “NОМАC” компаниясининг Ўзбекистондаги лойиҳа менежери Ҳоссем Аҳмад ҳамда коллеж директори ва ўқитувчилари томонидан “ACWA Power” компанияси ҳомийлигида амалга оширилган реконструкция ишлари, коллежда ўқувчиларнинг таълим олишлари учун яратилган замонавий шароитлар ҳақида тақдимотлар қилинди.
Анжуман якунида Саудия Арабистонининг “ACWA Power” компанияси бошқаруви раиси Муҳаммад Абунаян коллежда йўлга қўйилган ўқитиш тизимини ижобий баҳолади. У коллеж маъмуриятидан ўқув йили давомида ўз билими ва салоҳияти билан бошқа ўқувчиларга ўрнак бўлаётган ўқувчилар, ҳар тарафлама ташаббускор ва фидоий ўқитувчиларни аниқлаб беришни сўради. У танловда ғолиб чиққан ўқитувчи ва ўқувчининг ҳар иккисига рағбатлантириш мақсадида компания номидан “Умра” сафарига икки кишилик бепул йўлланма тақдим этилишини билдирди.
Тадбирдан сўнг делегация Ширин шаҳар ҳамда Боёвут туманларига туташ бўлган ҳудудда барпо этилаётган янги иссиқлик электр станцияси қурилишида олиб борилаётган қурилиш-монтаж ишлари ҳамда лойиҳанинг бугунги ҳолати билан яқиндан танишдилар.
Маълумот ўрнида, лойиҳага “ACWA Power” компанияси томонидан 1,2 млрд доллар ҳажмида тўғридан-тўғри инвестиция киритилган бўлиб, электр станция йилига 12 млрд кВт.соат қўшимча электр энергия ишлаб чиқаради. Объект 2023 йилнинг тўртинчи чорагида фойдаланишга топширилиши режалаштирилган.

Представители Саудовской компании “ACWA Power” посетили Ширинский энергетический колледж
Визит гостей начался с близкого знакомства с деятельностью колледжа, образовательным процессом и его качеством. Саудовским гостям были предоставлены информации о действующей системе преподавания и учебной методике Ширинского энергетического колледжа.
В образовательном учреждении с участием иностранных гостей, руководителей городской администрации, группы ведущих педагогических работников проведена конференция. В ходе конференции менеджером проекта компании «NОМАC» в Узбекистане Хоссем Ахмадом и преподавателями колледжа проведены презентации работ по реконструкции, реализованных по поддержке компании «ACWA Power», созданных современных условий для учащихся колледжа.
В заключении конференции председатель компании «ACWA Power» Мухаммад Абу Наян, положительно оценив образовательную систему колледжа, попросил администрацию учебного заведения отобрать двух самых образцовых и передовых – одного преподавателя и студента, которые своей инициативностью и самоотверженностью, своими знаниями и потенциалом показывают пример другим. Высокий гость анонсировал о присуждении от имени компании лучщему преподавателю и лучшему студенту колледжа двух путевок на поездку в Саудовскую Аравию – в период паломничества «Умра».
После мероприятия гости осмотрели ход строительно-монтажных работ на стыке города Ширин и Баяутского района Сырдарьинской области в рамках реализации проекта по строительству новой тепловой электрической станции.
Для справки: данный проект по строительству новой тепловой электростанции стоимостью 1,2 млрд. долларов осуществляется за счет прямых инвестиций компании «ACWA Power», которая будет способна вырабатывать более 12 млрд. кВт/час электрической энергии в год. Объект намечается к сдаче в четвертом квартале 2023 года.