Икки мамлакат Энергетика вазирлари ҳамкорликни ривожлантириш масалаларини муҳокама қилди
2022 йилнинг 26 февраль куни Нур-Султон шаҳрида Ўзбекистон ва Қозоғистон Энергетика вазирлари Алишер Султанов ва Болат Оқчулаковнинг учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда А.Султанов икки мамлакат ўртасида ёқилғи-энергетика соҳасидаги ҳамкорлик изчил ривожланиб бораётганини таъкидлади. Хусусан, Ягона электр тармоғидаги ўзаро ҳамкорлик доирасида электр энергетика соҳасида частоталарни назорат қилиш хизматлари, транзит хизматлари, шунингдек, электр энергиясини етказиб бериш масалалари кўрсатиб ўтилди.
Шунингдек, Қозоғистоннинг жанубий вилоятларига табиий газ етказиб бериш, газни чуқур қайта ишлашга асосланган Ўзбекистон маҳсулотларини, жумладан, полиэтилен, полипропилен, техник мойларни экспорт қилиш каби йўналишларда мамлакатлар ўзаро ҳамкорликни изчил давом эттирмоқда.
“Ўзтрансгаз” АЖ ва “ИЦА” АЖ ўртасида табиий газни Қозоғистон ҳудуди орқали ташиш бўйича имзоланган шартнома муваффақиятли амалга оширилмоқда.
Мамлакатимизга Қозоғистондан нефть анъанавий усулда олиб келинмоқда.
Учрашувда икки мамлакат Энергетика вазирлари икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар ҳамда уни янада ривожлантириш чора-тадбирларини белгилаб олдилар.

В г. Нур-Султан 26 февраля 2022 года состоялась встреча министров энергетики Узбекистана и Казахстана Алишера Султанова и Болата Акчулакова.
В ходе встречи А. Султановым отмечено, что сотрудничество двух стран в топливно-энергетической сфере постоянно наращивается. В частности, в электроэнергетической сфере оказываются услуги по регулированию частоты, услуги по транзиту, а также экспортно-импортные поставки электроэнергии в рамках взаимодействия в Единой региональной электрической сети.
Также, страны постоянно взаимодействуют в таких направлениях, как экспортные поставки природного газа в южные регионы Казахстана, экспорт узбекской продукции на основе глубокой переработки газа, в том числе полиэтилена, полипропилена, технических масел.
Между АО «Узтрансгаз» и АО «ИЦА» заключен и реализуется контракт на транспортировку природного газа через территорию Казахстана.
Осуществляются на традиционной основе импортные поставки нефти из Казахстана в нашу страну.
В ходе встречи главы министерств энергетики двух стран обсудили актуальные вопросы двустороннего взаимодействия, наметили меры по дальнейшему развитию сотрудничества.