Хоразм вилоятида қуввати 174 МВт бўлган янги иссиқлик электр станция ишга туширилди
Туркиянинг “Odaş Enerji CA” компанияси томонидан Хоразм вилоятининг Янгиариқ туманида қурилган қуввати 174 МВт бўлган газ-поршенли электр станция бугун соат 14:55 да ишга туширилиб Ўзбекистоннинг ягона электр тармоғига қувват узатишни бошлади.
Ушбу электр станция йилига 1,4 миллиард киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқаради.
Қурилмаларнинг энергия тежамкорлиги ҳисобига йилига 175 миллион метр куб табиий газ тежалишига эришилади.
Тежалган табиий газга қўшимча 800 миллион киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқариш имкони яратилади, бунинг натижасида (ушбу 800 миллион киловатт-соат электр энергияси билан) қўшимча равишда бир йил давомида 350 минг хонадонни электр энергияси билан таъминлаш имкони яратилади.
Умумий қиймати 105 миллион АҚШ долларига тенг бўлган мазкур лойиҳа Туркиянинг “Odaş Enerji CA” компанияси томонидан тўғридан-тўғри инвестициялар ҳисобига амалга оширилди.
Қурилиш давомида 350 нафар ишчи-ходимлар фаолият юритган бўлса, лойиҳа ишга тушиши натижасида, туманда 60 нафар янги иш ўрни яратилди.
Эслатиб ўтамиз, ушбу инвестиция лойиҳаси Президентимизнинг 2021 йил 24 июлдаги ПҚ-5195-сон қарорига мувофиқ давлат-хусусий шериклик тамойиллари асосида амалга оширилмоқда.

В Хорезмской области введена ТЭС мощностью 174 МВт
Сегодня в 14:55 введена в эксплуатацию и начала подавать мощность в единую энергосистему Узбекистана новая газопоршневая электростанция мощностью 174 МВт в Хорезмской области.
Проект реализован турецкой компанией Odash Enerji CA.
Построенная в Янгиарыкском районе электростанция будет вырабатывать 1,4 миллиарда киловатт-часов электроэнергии в год.
Благодаря высокой эффективности проектного оборудования ежегодно будет экономиться 175 млн кубометров природного газа.
На счёт сэкономленного природного газа можно дополнительно вырабатывать 800 миллионов киловатт-часов электроэнергии, что способно обеспечивать 350 000 домов в год.
Проект стоимостью 105 миллионов долларов полностью профинансирован за счёт прямых иностранных инвестиций - компанией Odash Enerji CA.
При строительстве было задействовано 350 работников, а в результате реализации проекта в районе создано 60 новых рабочих мест.
Данный проект реализован на основе государственно-частного партнерства в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24.07.2021 г. №ПП-5195.