Жорий йилнинг апрель ойига қадар Самарқанд вилоятида қуввати 100 мегаватт бўлган йирик қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилади
• Жорий йилнинг апрель ойига қадар Самарқанд вилоятида қуввати 100 мегаватт бўлган йирик қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилади
10 март куни Энергетика вазирлиги томонидан Самарқанд вилоятининг Нуробод туманида умумий қуввати 100 мегаваттга тенг бўлган қуёш фотоэлектр станцияси қурилиш майдонига оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирокида пресс-тур ташкил этилди.
Станция 353 гектар ер майдонида барпо этилмоқда ва қуёш панелларининг умумий сони 295 мингдан ортиқни ташкил қилади. Станция ҳудудида барча инфратузилма ишлари кўрилган бўлиб, ҳозирги вақтда қуёш панелларини ўрнатиш ишлари жадаллик билан давом эттирилмоқда.
Қайд этиш керакки, мазкур станция давлат-хусусий шериклик тамойиллари асосида Франциянинг “Total Eren” компанияси томонидан қурилмоқда ва жорий йилнинг апрель ойига қадар ишга туширилиши режалаштирилган.
Электр станция ишга тушгач йилига 260 миллион киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқариб, 80 мингдан ортиқ хонадонни электр энергияси билан таъминлайди.
Аҳамиятлиси, станция ишга туширилиши натижасида йилига 78 миллион куб метр табиий газ тежалишига эришилади ҳамда атмосферага 100 минг тонна зарарли чиқиндиларнинг чиқишини олди олинади. Ушбу ҳажмдаги тежалган газ билан республикадаги мавжуд барча аҳоли хонадонларини бир кун давомида табиий газ билан таъминлаш мумкин.
Шуни алоҳида таъкидлаш керакки, қурилиш давомида 400 нафар ишчи-ходимлар фаолият юритмоқда ва станция ишга тушгач 25 та янги ўрни яратилади.
Лойиҳа қиймати 100 миллион долларни ташкил этиб, давлат-хусусий шериклик тамойиллари асосида юз фоиз инвестор (“Total Eren” компанияси) томонидан молиялаштирилади.
Таъкидлаш лозимки, мазкур станция Ўзбекистон тарихида қайта тикланувчи энергия манбалари асосида электр энергиясини ишлаб чиқарадиган иккинчи энг йирик қуёш фотоэлектр станцияси ҳисобланиб, айнан ушбу қувватдаги биринчи қуёш фотоэлектр станцияси 2021 йилнинг август ойида Навоий вилоятининг Кармана туманида ишга туширилган эди.
Маълумот учун: 2023 йил якунига қадар Самарқанд вилоятининг Каттақўрғон туманида Бирлашган Араб Амирликларининг “Masdar” компанияси томонидан қуввати 220 мегаватт бўлган вилоятдаги иккинчи йирик қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилади.

К апрелю будет сдана ФЭС мощностью 100 мегаватт
10 марта 2022 года, Министерством энергетики Узбекистана организован пресс-тур с участием журналистов на строительную площадку солнечной фотоэлектрической станции (ФЭС) общей мощностью 100 мегаватт в Нурабадском районе Самаркандской области.
В районе станции к настоящему времени проведены все инфраструктурные работы. Станция строится на 353 га земли, в настоящее время полным ходом идет установка солнечных панелей общее количество которых составит более 295 тысяч.
Строительство данной солнечной электростанции осуществляется французской компанией Total Eren (Франция) на основе государственно-частного партнерства, сдача ФЭС в эксплуатацию намечена к апрелю текущего года.
После ввода в эксплуатацию электростанция будет производить 260 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год и снабжать электроэнергией свыше 80 000 домов.
При этом работа данной солнечной электростанции позволит сэкономить 78 миллионов кубометров природного газа в год и предотвратит выброс в атмосферу 100 тысяч тонн парниковых газов. Такое количество сэкономленного газа эквивалентно суточному газообеспечению всех существующих в стране домохозяйств.
В настоящее время на строительстве ФЭС задействовано порядка 400 рабочих, а после ввода станции в эксплуатацию будет создано 25 новых рабочих мест.
Проект стоимостью 100 миллионов долларов США, реализуемый на основе государственно-частного партнерства, полностью финансируется за счет зарубежного инвестора (Total Eren).
Следует отметить, что в истории Узбекистана данная ФЭС является второй по величине солнечной фотоэлектрической станцией по выработке электроэнергии из возобновляемых источников энергии. Первая солнечная электростанция такой мощности была запущена в августе 2021 года в Карманинском районе Навоийской области.
Добавим, что к концу 2023 года запланирован ввод в эксплуатацию второй промышленной ФЭС в Самаркандской области (Каттакурганский район) мощностью 220 мегаватт. Проект реализуется компанией Masdar (ОАЭ).